iPhone 13
iPhone 13، قیمت، تاریخ عرضه و هر چه که در مورد آن می دانیم

iPhone 13 به مانند نسل های گذشته ی آیفون، توجهات زیادی را به خود معطوف کرده است. حرف و حدیث های زیادی پیرامون ویژگی ها، کلیات نرم افزاری و سخت افزاری، نو آوری ها، زمان عرضه و قیمت این محصول، در محافل تکنولوژی جریان دارد. در این مقاله سعی داریم که یک جمع بندی کلی در مورد هر آنچه از آیفون 13 می دانیم انجام دهیم. پس در ادامه با دیجی بروز همراه باشید.

روز به روز به تاریخ رونمایی از آیفون جدید نزدیک تر می شویم، و تا عرضه ی آیفون های جدید چیزی نمانده است. امسال اپل تلاش زیادی کرد تا از نشت اطلاعات در مورد آیفون جدید، جلوگیری کند. با این وجود اطلاعات جسته و گریخته ای از محصول جدید اپل به دست آورده ایم. به عنوان مثال می دانیم که آیفون های امسال برخلاف سنت گذشته ی اپل به جای دریافت پسوند S و نام گذاری به شکل 12S، این مرحله را رد کرده و آیفون 13 نامگذاری شده اند. در ادامه اطلاعات دیگری که از آیفون 13 در دست داریم را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

چند مدل از iPhone 13 خواهیم داشت؟

سال گذشته 4 مدل مختلف را برای سری 12 در اختیار داشتیم. iPhone 13 Pro ،iPhone 13 ،iPhone 13 mini و گل سر سبد محصولات امسال اپل، یعنی iPhone 13 Pro Max. با وجود اینکه فروش مدل mini در بازار های جهانی بسیار ضعیف بود، کوپرتیونیتی ها می خواهند شانس دوباره ای به این مدل داده و با قیمتی پایین تر از دیگر مدل های آیفون 13، روانه ی بازارش کنند.

iPhone 13

تاریخ رونمایی

اپل، آیفون 13 را در تاریخ 14 سپتامبر 2021 در طی یک رویداد اختصاصی در معرض دید عموم قرار خواهد داد. ثبت سفارش های اولیه در تاریخ 17 سپتامبر شروع خواهد شد. و اولین آیفون های نسل سیزدهم در تاریخ 24 سپتامبر در فروشگاه های عمومی قرار خواهند گرفت. برخلاف سال گذشته اپل از زمانبندی خود عقب نخواهد ماند. و تمامی سیگنال های ارسالی از این غول تکنولوژی نشان دهنده ی برنامه ریزی دقیق امسال است.

قیمت آیفون های جدید

و اما مهم ترین سوال. سری آیفون 13 چقدر هزینه بر روی دست خریداران خود خواهند گذاشت؟

طبق اطلاعاتی که به دست آمده اپل تغییری در سیستم قیمت گذاری سال گذشته خود ایجاد نخواهد کرد. در نتیجه لیست قیمتی آیفون 13 در ادامه تقدیم شما می گردد.

آیفون 13 مینی: شروع قیمت ها از 809 یورو

آیفون 13: شروع قیمت ها از 909 یورو

آیفون 13 پرو: شروع قیمت ها از 1159 یورو

آیفون 13 پرو مکس: شروع قیمت ها از 1259 یورو

البته اخیراً شایعاتی منتشر شده که اپل احتمالاً قیمت سری آیفون 13 را مورد بازبینی قرار خواهد داد. اصلی ترین دلیل اپل برای این اقدام احتمالی، افزایش قیمت چیپست های تولیدی در TSMC می باشد.

طراحی ظاهری آیفون 13

اصلی ترین تغییری که در ظاهر آیفون های جدید ایجاد شده، کاهش اندازه ی ناچ این گوشی ها است. درست شنیدید، کاهش اندازه! خبری از حذف ناچ نیست. اپل هنوز به وجود فضای مشخصی برای جا دادن حسگر های خود نیاز دارد. به خصوص حسگر Face ID، که با تغییراتی که در آن داده شده، می تواند چهره ی کاربر را حتی با وجود ماسک نیز به درستی شناسایی کند.

بررسی های یکی از یوتیوبر های معروف حوزه ی تکنولوژی، بر اساس پروتوتایپ های نشت کرده، نشان از این می دهد که ناچ موجود در مدل آیفون 13 پرو مکس به نسبت دیگر مدل ها کوچکتر خواهد بود. تا اپل برای کاربران خود، بهانه ی دیگری برای صرف هزینه ی بیشتر بدهد. همچنین عنوان شده که آیفون های جدید به میزان 0.26 میلی متر نازک تر خواهند بود. بخش دوربینی گوشی نیز از محافظت بیشتری برخوردار خواهند بود. سطح دوربین های پشتی آیفون های 13 از یک پوشش یاقوت کبود بهره مند خواهند شد. تا مقاومت آن ها را در برابر خط و خش و شکستگی بیشتر کند. نحوه ی قرار گیری دوربین های پشتی آیفون 13 نیز به صورت مورب است. که در تمام مدل ها، حتی مدل آیفون 13 مینی نیز رعایت خواهد شد.

iPhone 13

در سال 2021 شاهد بازگشت حسگر اثر انگشت به گوشی های آیفون 13 خواهیم بود. این اقدام از کمپانی لجوج و یک دنده ای مانند اپل بسیار بعید بود. به خصوص با توجه به اینکه اپل ادعا می کند حسگر تشخیص چهره ی جدیدش، با وجود ماسک نیز قابلیت شناسایی چهره کاربر را دارا می باشد. حسگر به کار رفته برای تشخیص اثر انگشت نیز مطمئناً از نوع حسگر زیر صفحه نمایش خواهد بود.

عملکرد آیفون های جدید

یکی از اصلی ترین جذابیت های آیفون های 12، بهره گیری آنها از چیپست A14 بیونیک با معماری 5 نانومتری بود. که در حقیقت اولین چیپستی بود که از معماری 5 نانومتری بهره می برد. با وجود شایعات متعدد در مورد نوع معماری چیپست جدید اپل، به نظر برای رسیدن به معماری 3 نانومتری در این چیپست ها، بایستی انتظار بیشتری بکشیم. چیپست جدید A15 بیونیک اپل با معماری 5 نانومتری به اضافه ی حکاکی های ویژه، وظیفه ی پردازش اطلاعات را در آیفون 13 به عهده خواهد داشت. برهیچ کس پوشیده نیست که اپل سلطان بلامنازع دنیای تکنولوژی در بخش کارایی و بازده سخت افزاری است. در نتیجه در iPhone 13 نیز شاهد کارایی بالا، و در عین حال مصرف باتری پایین تری خواهیم بود.

آیفون های 13 به لطف چیپ X60 اسنپدراگون از اینترنت پر سرعت 5G نیز پشتیبانی خواهند کرد. مودم به کار رفته به آیفون 13 امکان خواهد داد تا با ترکیب مداوم 5G millimeter (mmWave) با امواج 5G Sub-6GHZ، ترکیبی از سرعت و پوشش بالا را به کاربران خود ارائه دهد.

سخن آخر

شکی نیست که بسیاری با هیجان بالا منتظر رونمایی اپل از سری جدید آیفون ها هستند. با رونمایی از اولین نسل از آیفون ها تعریف تمام دنیا از گوشی های موبایل تغییر کرد. ار آن تاریخ تا به کنون اپل همواره طلایه دار تغییرات بنیادین در زمینه تکنولوژی هوشمند، به خصوص گوشی های هوشمند بوده است. در چند مقاله ی اخیر و به خصوص مقاله ی کنونی سعی کرده ایم به تمام آنچه که از آیفون 13 منتشر شده بپردازیم. در روز های آینده نیز در کنار دیجی بروز باشید تا در کنار یکدیگر به پیشواز رونمایی از آیفون 13 برویم.