گوشی iphone 14 pro
گوشی iphone 14 pro با ناچ دو گانه راهی بازار می شود!

گوشی iphone 14 pro با دو ناچ حفره ای و کپسولی راهی بازار می شود

این روزها شایعات بسیاری در رابطه با زمان رویداد Peek Performance اپل و محصولاتی که قرار است در رویداد 2022 معرفی شوند به گوش می رسد. نهایتا زمان رویداد رونمایی Peek Performance اپل مشخص شد. امروز قرار است در ساعت 21:30 به وقت تهران شاهد برگزاری رویداد 2022 اپل باشیم. در این رویداد محصولات جدیدی معرفی می شوند که یکی از آن ها آیفون SE 3 خواهد بود. البته اپل آیفون های گران قیمت خود را تا ماه سپتامبر ارتقا می دهد و امشب قرار نیست آیفون 14 پرو با ناچ کپسولی و حفره ای معرفی شود. به هر حال تحلیلگران مختلفی جداول زمانی متفاوتی را برای معرفی گوشی iphone 14 pro در نظر گرفته اند.

نوع ناچ در گوشی iphone 14 pro

بار دیگر شایعات مختلفی در رابطه با نوع ناچ و دوربین سلفی در گوشی آیفون 14 pro به گوش می رسد. شایعات جدیدا منتشر شده نشان می دهند که ناچ حفره ای و کپسولی جایگزین بریدگی ناچ در iphone 14 pro خواهد شد.  در رابطه با این تغییرات شایعات بسیار زیادی به گوش می رسد. اما تحلیلگران جداول زمانی متنوع را برای عرضه گوشی iphone 14 pro در نظر گرفته اند. اکنون نیز منبع دیگری با نام مارک گورمن مشاور مطبوعاتی از مجله خبری بلومبرگ، اعلام کرد که گوشی های آیفون 14 فیس آیدی را در داخل نمایشگر خود خواهند داشت. علاوه بر آن، یانگ، مشاور خط تولید صفحه نمایش گوشی های اپل، جدول زمانی را ارائه داده که به سه مرحله تقسیم بندی شده است.

گوشی iphone 14 pro

ناچ حفره ای و کپسولی در گوشی آیفون 14 پرو

در مرحله اول تغییرات شاهد تبدیل بریدگی ناچ و تبدیل آن به دو ناچ می باشیم. یکی به عنوان ناچ حفره ای و دیگری ناچ کپسولی. ناچ حفره ای در گوشی iphone 14 pro، دوربین سلفی را در بر میگیرد. ناچ کپسولی در iphone 14 pro نیز برای در برگرفتن Face iD تعبیه شده است. طراحی منحصر بفرد iPhone 14 pro دارای دو ناچ خواهند بود. این در حالی است که سایر مدل های گوشی های آیفون 14 با یک ناچ حفره ای راهی بازار می شوند. البته این ناچ حفره ای قرار است بسیار کوچک باشد.

در مرحله دوم تغییرات میتوانید تمامی مدل های آیفون 15 را مشاهده کنید که در سال 2023 راهی بازار می شوند. ممکن است که گوشی های iPhone 15 با دو ناچ حفره ای راهی بازار شوند. البته این حفره ها کوچکتر از ناچ های حفره ای فعلی خواهند بود. با این حال مشخض نیست که این ناچ حفره ای چقدر کوچکتر خواهند بود.

مرحله آخر تغییرات در رابطه با انتقال ماژول Face ID به زیر نمایشگر است. این انتقال نیاز به طراحی بزرگی ندارد. چرا که تنها تنها یک مانع برای به انجام رسیدن آن وجود دارد. آن هم این است که یکی از لایه های صفحه نمایش OLED، نسبت به نور مادون قرمز برای تشخیص اسکنر چهره و عبور آن چندان شفاف نیست. به همین دلیل برای رفع این مانع می بایست اقداماتی انجام داد. سه روش برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از آن ها، حفاری لیزری است یا جایگزینی این صفحه شفاف با مواد متفاوت و شفاف تر است. راه سوم نیز استفاده از الگوی متفاوتی برای کاتدهایی است که پیکسل های OLED را هدایت می کنند.

گوشی iphone 14 pro

زمان عرضه آیفون 14 پرو

راس یانگ معتقد است که روش دوم برای حل این مشکل انتخاب خواهد شد و گفت که تامین کننده ای واجد شرایط وجود دارد که می تواند اپل را برای تولید انبوه آماده کند. البته وجود یک تامین کننده به معنی عرضه گوشی های آیفون با فیس آیدی زیر نمایشگر آن هم در سال 2023 میلادی نیست. یکی از چالش های بالقوه ای که برای به انجام رساندن چنین تغییری وجود دارد، همکاری تیم نمایشگر و تیم حسگر برای حل این موضوع است. به همین دلیل ایجاد چنین تغییری زمان بر است. همچنین اپل برای پایین نگه داشتن هزینه ها و پایداری در عرضه، قطعات دو منبع را ترجیح داده است. به همین دلیل تامین کننده دوم نیز بایستی واجد شرایط عرضه قطعات باشد.

البته چه طراحی فیس آیدی زیر نمایشگر برای سال 2023 میلادی آماده باشد و چه به سال 2024 موکول شود، هیچ اشاره ای به حسگر اثر انگشت نشده است.