گلس گوشی در چند دسته تقسیم بندی می شود؟

گلس یا همان شیشه، بخشی است که بر روی صفحه اصلی گوشی یا ال سی دی قرار می گیرد. گلس گوشی بسیار مقاوم بوده و می تواند از هر نوع آسیبی به صفحه نمایش جلوگیری کند.

متأسفانه برخی از افراد هنوز هم اصرار دارند که خرید گلس نمی تواند از گوشی یا تبلت آنها مقاومت کند و تنها هزینه اضافی خواهد بود. اما تجربه های متعدد ثابت می کند که این صفحات شیشه ای می توانند از انتقال ضربه به مانیتور اصلی و آسیب آن جلوگیری کنند. اما به شرطی که شما جنس اصلی و مقاوم آن را خریداری نمایید.

در صورتی که به هر دلیلی به مانیتور اصلی گوشی شما آسیب یا ضربه وارد شود، باید به فکر تعویض باشید که هزینه زیادی را به دنبال دارد. گاهاً هزینه تعویض با هزینه خرید یک گوشی برابری می کند. پس با هزینه بسیار کمتر، از این مشکل بزرگ جلوگیری کنید.

این گلس از جنس شیشه ای برای آنکه بتواند یک محافت خوبی را بر روی صفحه گوشی ایجاد نماید نیاز دارد تا از خصوصیاتی پیروی کند. آشنایی با این خصوصیات می تواند در تشخیص یک جنس اصلی با جنس تقلبی بسیار تأثیر گذار باشد. در ادامه در خصوص هریک از ویژگی ها توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد.

شفافیت در طراحی اصلی

در زمان خرید یک محافظ خود باید به ظاهر آن توجه کنید. گلس ها باید حالت شیشه ای خود را کاملاً حفظ کنند. در حقیقت این حالت شیشه ای به شفاف بودن آنها ارتباط دارد. اگر در زمان خرید صفحه با رنگ کدری مواجه هستید از خرید تا حد امکان صرفه نظر کنید، زیرا به احتمال بسیار زیاد کیفیت لازم را ندارد.

گلس هایی که حالت شفاف دارند، در واقع با همان مانیتور اصلی تفاوتی نداشته و اختلالی در انتقال نور و تصویر به وجود نمی آورند. تصویری که شما مشاهده می کنید از نوع بسیار شفاف با بهترین وضوح خواهد بود.

  شفافیت مورد انتظار می تواند در زمان کار با گوشی موبایل در فضای باز و نور زیاد محیط هم تأثیر گذار باشد. زمانی که نور محیط زیاد باشد و گلس شما از نوع کدر، مشاهده جزئیات داخل گوشی کار سختی است.

امروزه در برخی از گوشی هایی که هزینه خریداری آنها کمی بالاتر هستند، شیشه های اصلی به هر نوع ضربه ای مقاوم خواهند بود و حتی خطی هم بر روی آنها ایجاد نمی شود. نه تنها صفحه نمایش، بلکه بدنه آن هم به همین صورت مقاومت لازم را دارد. اما باز هم توصیه می شود تا از گلس روی صفحه نمایش استفاده کنید.

تقریباً بیشتر از 95 درصد از گوشی های خریداری شده با قیمت مناسب گلس دارند و این یکی از توصیه های فروشندگان بازار موبایل است. زیرا حادثه هیچ گاه خبر نمی کند. تنها یک لحظه غفلت و افتادن گوشی از دست شما می تواند آسیب جدی را برای قطعات داخلی آن به همراه داشته باشد.

گلس گوشی از چه جنس هایی ساخته می شود؟

گلس های که بر روی گوشی قرار می گیرند در دو نوع مختلف هستند. یکی از آنها که از نوع مقاوم ترین بوده به نام گلس شیشه ای و دیگری که مقاومتی ندارد و تنها از خش افتادن جلوگیری می کند، از نوع پلاستیکی است. گلس شیشه ای مقاومت بالاتری همانند یک شیشه دارد. شما می توانید با فشار توسط یک جسم برنده تفاوت بین پلاستیکی و شیشه را متوجه شوید.

برای جلوگیری از خراش کدام نوع گلس بهتر است؟

همانطور که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، اگر هدف شما تنها جلوگیری از خش بر روی صفحه گوشی است گلس پلاستیکی کاربرد بهتری دارد. اما برای جلوگیری از ضربه هرگز توصیه نمی شود. البته گلس های از این نوع هم در دو قیمت متفاوت عرضه می شوند که قیمت بالاتر کیفیت بهتری دارد.

 اما با گذشت مدت زمان کوتاهی از نصب این نوع گلس متوجه خواهید شد که حالت کدری پیدا می کند. به مرور زمان با افزایش تعداد خش ها، شفافیت از بین می رود. در این حالت شما نمی توانید به خوبی از جزئیات صفحه نمایش خود مطلع باشید. 

 عملکرد گلس شیشه ای و پلاستیکی به چه صورتی است؟

در حقیقت این دو گلس به شیوه ای کاملاً متفاوت طراحی شده اند. در گلسی که از نوع شیشه ای است ضربه بازگشت داده می شود. هر ضربه ای می تواند سبب شکسته شدن ال سی دی شود. اما با وجود چنین شیشه هایی شاید شیشه اصلی ترک بخورد ولی به ال سی دی هیچ فشاری وارد نمی شود. در حالی که در نوع پلاستیکی می توان اثرات شکسته شدن ماینتور را به وضوح دید.

 خرید بهترین گلس گوشی

برای آنکه بتوانید بهترین نوع آن را خریداری کنید، باید حتماً از مدل و جزئیات گوشی باخبر باشید. این شیشه ها باید دقیقاً مطابق با صفحه نمایش طراحی شوند. بنابراین استفاده از نوع دیگر آن می تواند با عدم تطابق، ضربه را به صفحه نمایش انتقال دهد. اگر گوشی شما دارای انحناهایی بر روی خود است، باید گلس آن هم این انحنا را داشته باشد.

شاید قرار دادن این شیشه بر روی نمایشگر اصلی در ظاهر آن تغییری را ایجاد کند. اما در نوع پلاستیکی هیچ تغییری را در ظاهر مشاهده نمی کنید و هیچ بر آمدگی از سطحی هم وجود ندارد.

محافظ صفحه برق را خریداری کنید!

برای آنکه بتوانید به سرعت کار با گوشی را انجام دهید، در زمان خرید محافظ باید به سرعت انتقال گرمای دست هم توجه کنید. برخی از آنها حالت ماتی دارند اما برخی شفاف تر هستند. اگر این حالت شفاف و  براق وجود داشته باشد، گرمای دست شما سریع تر منتقل خواهد شد.

  Anti Glare یک نوع خاص از محافظ صفحه

در بین انواع مختلفی از محافظ صفحه یکی از آنها می تواند از بازتاب تشعشعات نور به خوبی جلوگیری کند. به عنوان مثال می توان کار کردن با آن را در زمان نور خورشید به خوبی احساس کرد. بنابراین اگر در فضای با نور بسیار بالا هم باشید، باز هم جزئیات صفحه نمایش شما کاملاً قابل تشخیص خواهد بود.

گلس Fingerprint Proof چیست؟

یکی از انواع محافظ صفحه است که اثری از انگشتان شما بر روی آن باقی نمی ماند.

 گلس Smudge Proof

در این نوع محافظ صفحه در صورتی که قطرات آب بر روی گوشی بریزد، این قطرات به داخل نفوذ نمی کند.