وضعیت قیمت گوشی چگونه خواهد شد؟

آینده ی قیمت گوشی موبایل به چه شکل رقم خواهد خورد

امروز در خدمتتون هستیم با یه همفکری در مورد اینکه الان زمان مناسبی برای خریدن گوشی هست یا نه؟

این روزا به دلیل افت خیلی شدید قیمت گوشی ها نسبت به پاییز و اوایل زمستان پارسال و اینکه الان چند روزیه دوباره قیمتها یه ذره صعودی شدن، این سوالات ذهن مردم رو درگیر کردن که آیا گوشی بخرم یا صبر کنم؟

آیا قیمت گوشی باز هم به روند نزولی خودش برمیگرده؟ تاثیر کاهش و افزایش نرخ دلار و قیمت گوشی موبایل به چه صورتی هست؟ ارز نیمایی دقیقا چی هست و ارائه و عدم ارائه ی اون به وارد کنندگان چه تاثیری رو بازار موبایل میتونه بذاره؟

خلاصه منظور از همه ی این سوالات این هست که آیا پشیمون باشیم از اینکه یه هفته پیش نخریدیم ، یا اینکه الان گوشی بخریم، یا منتظر بمونیم دوباره به روند نزولی خودش برگرده؟ من سعی کردم به عنوان یه آدمی که یه مدت درگیر این بازار بوده، با این مقاله یه مقدار کمکتون کنم تا تصمیم درست تری بگیرید.

خب اول از همه بیایم بررسی کنیم ببینیم چرا این مدت ، این همه قیمت گوشی ، افت کرده. اگه خاطرتون باشه پارسال پاییز و اوایل دی قیمت گوشی تو اوج خودش قرار داشت. بعد قضیه ی انتخابات امریکا پیش اومد و برخلاف تصور عمومی که ترامپ رو اغلب از قبل رییس جمهور منتخب امریکا میدونستن ، آقای بایدن رییس جمهور شد و ایشون ، هم خودش و هم حزبش کمتر ایران ستیز بودن تا دولت قبلی ایالات متحده. همین قضیه به نقطه ی عطفی تبدیل شد، که دلار و به تبع اون درهم و درهم نیمایی بیان پایین و قیمت گوشی به یکباره روند نزولی خودش رو شروع کنه.

علاوه بر پایین اومدن دلار یکی از عمده ترین دلایل افت قیمت گوشی تعدد تامین کنندگان و نبودن یک اتاق فکر مشترک برای قیمت گذاری گوشی موبایل بود. اگر درگیر بازار های مالی بوده باشین یا مطالعاتی در این باره داشته باشین، متوجه میشین که رفتار خریدار و فروشنده طبق شرایط مختلف تعیین کننده ترین محرک قیمت بازار هستش و رفتار خریدار ایرانی به صورتی هست که موقع افت قیمت به هیچ عنوان دست به خرید نمیزنه، و همین عامل باعث شد تا طی این 6 ماهه گاهی ، قیمت بعضی گوشی ها حتی از قیمت درهمی کالا تو دبی به اضافه ی گمرک و مالیات و هزینه رجیستری پایین تر بیاد.

به طور کلی میشه برای پایین آمدن قیمت گوشی تو این چند ماهه 4 دلیل عمده آورد:

  1. نوسان کاهشی قیمت ارز
  2. ماه رمضان که طبق روال هرساله باعث رکود بازار و کاهش قیمت ها میشه
  3. افزایش محدودیت های کرونای که به تبع اون تقاضا برای گوشی هم کم میشه
  4. افزایش تعداد وارد کننده ها که با وجود کم شدن تقاضا اقدام به ثبت سفارش و واردات گوشی کردند و باعث دپو شدن گوشی بیشتر از مصرف، داخل کشور شدن

در این باره هم تو ابتدای حرفام خدمتتون عرض کردم، که با دپوی گوشی داخل کشور و نبود یک اتاق فکر منسجم تصمیم گیری در مورد قیمت ، چه اتفاقی میفته و گاها بعضی وارد کننده ها برای تامین نقدینگی حتی حاضر میشن زیر بهای تموم شده، کالا رو به فروش برسونن.

علت صعودی شدن روند قیمت گوشی

خب بعد از بررسی دلایل ارزان شدن گوشی موبایل میرسیم به اینجا که چرا تو این چند روزه قیمت گوشی روند صعودی ، اونم با یک شیب نسبتا تند به خودش گرفته.

یکی از مهمترین دلایل این اتفاق نوسان نسبتا افزایشی دلار نسبت به ماه قبل هست. ولی قبلا هم گفته شد که بازار موبایل در قیمتهای دلار و درهم پایینتر از این هم همچین قیمتهایی رو به خودش ندیده بود. و حتی رو دلار 24 تومن گوشی موبایل در پایین ترین سطح قیمتی خودش نسبت به یک سال اخیر معامله میشد.

گوشی بخرم یا صبر کنم؟

پس این نمیتونه تنها دلیل افزایش ناگهانی قیمت گوشی همراه باشد. طی هفته ی گذشته یک اتفاق دیگه که تو حوزه ی ارزی کشور رخ داده این بود که عزیزان مسئول متوجه شدن ، فاصله ی دلار نیمایی با دلار آزاد شکاف بزرگی پیدا کرده و به خاطر نزدیک شدن موعد تسویه ی دلار های صادراتی ، امکان سوء استفاده از این فاصله بسیار زیاد هست. به همین خاطر این فاصله را کاهش دادند، و این اتفاق مستقیم رو قیمت انواع گوشی و لوازم جانبی تاثیر گذاشت.

حالا با اعداد توضیح میدم تا بهتر متوجه بشیم!!

مثلا رو درهم آزاد 6600 تومنی درهم نیمایی 5600 بود و الان با مصوبه ی جدید رو همین درهم آزاد، نیمایی معادل 6100 میشه. حالا شما یه گوشی 500 درهمی رو در نظر بگیرین و ببینید چقدر میتونه این اتفاق باعث افزایش قیمت این گوشی بشه. حالا این پروسه رو برای زمانی در نظر بگیرین که دلار هم به تازگی نوسان صعودی خوبی داره. ضمن همه ی اینا تو اول بحثم گفتم که رفتار خریدار و فروشنده طبق شرایط مختلف مهمترین محرک تاثیر گذار بر قیمت بازار است.

اون موقع بحثمون سر رفتار خریدار بود، اما الان رفتار فروشنده تعیین کننده تره و شما فروشنده ای رو در نظر بگیرین که طی چند ماه اخیر ضرر کرده یا سود بسیار ناچیز نصیبش شده. پس تو این شرایط بازار یه افزایش هم باید بابت رفتار فروشنده ی ایرانی در شرایط این چنینی در نظر بگیریم. پس با این محاسبات، مقدار افزایش قیمت گوشی تو هفته ی گذشته معقول به نظر میرسد.

الان وقت مناسبی برای خرید گوشی هستش؟

دیگه وقتشه بریم سراغ بحث ی اصلیمون که سوال این روزای خیلی از کاربرا و مصرف کننده ها بوده. آیا الان وقت مناسبی برای خرید گوشی هست یا خیر؟

اول باید به این نتیجه برسیم که الان تو این شرایط و با این نرخ دلار قیمت گوشی مناسب هست یا خیر؟

افزایش انواع میان رده های برند های بزرگ، مانند سامسونگ و شیائومی باعث شده رقابت بین میان رده ها افزایش پیدا کنه. با افزایش حق انتخاب ، برند ها و حتی وارد کنندگان مجبور به فعالیت در یک بازار رقابتی شدن و از این رو قیمت گوشی ها در این تایم بخصوص نسبت به کانفیگ و ارزش واقعی آنها پایینتر است.

به طور مثال طی یک سال اخیر ، گوشی A51 که یکی از میان رده های خارق العاده ی سامسونگ از نظر فروش است ، هیچ گاه حتی در زمان دلار 20 تومنی به قیمت الان یعنی رنج 6 ملیون تومن تنزل پیدا نکرده بود. یا طی یک سال گذشته هیچ گوشی ای چه در برند سامسونگ و چه در برند شیایومی با کانفیگ رم 8 و حافظه ی 256 زیر هفت ملیون معامله نشده است. اما الان گوشی X3 Pro 256  دقیقا با همین مشخصات ، با قیمتی پایینتر عرضه میگردد.

پس با این بررسی میتونیم بگیم گوشی موبایل الان از برچسب قیمتی خوبی نسبت به شرایط و جو حاکم برخوردار هست.

خب ما تو علم اقتصاد آموزش میبینیم، تصمیم هامونو طبق یک خط مشی گذاری در شرایط عدم اطمینان اتخاذ کنیم. حالا در مورد اینکه قیمت گوشی قرار هست بالاتر بره یا پایین بیاد ، چه شقوقی میتونیم در نظر بگیریم؟ چه اتفاقی بیفته قیمت گوشی پایینتر میاد و برعکس چه اتفاقی بیفته قیمت گوشی بالا میره؟

خب بزرگترین اتفاق این روزای کشور ما عوض شدن رییس جمهور کشورمون هست و این میتونه تو حوزه ی قیمت ارز خیلی تاثیر گذار باشه. ولی انتخابات امریکا یادمون هست. یه تند رو کنار رفت و یه فرد نسبتا معتدل جاشو گرفت. تاثیر این اتفاق رو دلار داخل ایران به چه صورت بود؟ حالا دقیقا برعکس اون شرایط رو در نظر بگیرین. رییس جمهور نسبتا معتدل و مایل به تعامل با جهان کنار رفته و یک نفر تند رو تر نسبت به ایشون جایگزین میشن.

پس این اگر خبر بدی هم برای حوزه ی ارز و قیمت گوشی نباشد ، به هیچ عنوان خبر خوبی محسوب نمیشود. از طرفی مذاکرات ایران و امریکا در وین ، که خیلی تاثیر گذار تر از بقیه ی عوامل بر روی قیمت ارز است، طبق اخبار این روزها داره به سمت بن بست کشیده میشه. پس از سمت وین هم خبر خوشی برای کاهش نرخ دلار شنیده نمیشه.

حالا بازم برمیگردیم سر محرک اصلیمون که رفتار خریدار و فروشنده هست. طی چند ماه آینده خریدار نمیتونه طبق هنجار همیشگیش پیش بره. یک اینکه چند ماهه منتظر مونده ، دو اینکه باز شدن مدارس تو این شرایط کرونایی و باز هم مجازی بودن آموزش مانند سال قبل اجبار به خرید رو بالا میبره. با اتفاق افتادن شرایط اول و دوم قیمتها شیب صعودی به خودشون میگیرن و همیشه موقع صعودی بودن قیمتها حجم خرید توسط خریدار ایرانی به طور چشمگیر و سرسام آوری بالا میره. از طرف دیگه فروشنده هم با توجه به شرایط بازار و نبود ارگان ناظر شروع به افزایش بی رویه ی قیمت میکنه که طی این شرایط خرید هرچه سریعتر گوشی موبایل به صلاح تر و به صرفه تر خواهد بود.

حالا من یه نظر شخصی هم به این محتوا اضافه کنم ، که اگر از گوشیتون زیاد استفاده میکنین و الان مورد پیدا کرده و در صدد عوض کردنش هستید، در صورت داشتن تمتع مالی همین امروز اقدام کنین. چون واقعا استرسی که کار کردن با یه گوشی داغون به آدم وارد میکنه ضررش خیلی خیلی بیشتر از نوسان 200 تومن 500 تومنی بازار گوشی موبایل هست.

تصمیم نهایی به عهده ی خود شماست. امیدوارم نه فقط در این باره بلکه تو تمام مراحل زندگیتون ، بهترین تصمیمهارو بگیرین. اگرم تصمیمتون برای خرید قطعی بود ، حتما حتما به سایت دیجی بروز با قیمتهای شگفت انگیزش یه سری بزنین.