هوش مصنوعی متا
هوش مصنوعی متا می تواند نقاشی های کودکان را متحرک کند!

هوش مصنوعی متا نقاشی های کودکان بلافاصله متحرک می کند

محققان دهلی نو کمپانی متا (فیسبوک سابق) یک سیستم هوش مصنوعی (AI) با نام هوش مصنوعی متا توسعه داده‌اند. این سیستم می‌تواند چهره‌های انسان‌مانند در نقاشی‌های کودکان را با نرخ موفقیت بالا و بدون هیچ راهنمایی انسانی شناسایی کرده و به‌طور خودکار متحرک کند.

همانطور که میدانید کودکان نقاشی های انسان مانند را با رنگ ها، اندازه ها و مقیاس های متفاوتی طراحی می کنند. این نقاشی ها از نظر تقارن بدن و ریخت‌شناسی شباهت کمی به واقعیت دارند.

هوش مصنوعی متامحققان Meta در بیانیه ای گفتند که ما بسیار مشتاقیم تا برای اولین بار ایده ی متحرک سازی خودکار نقاشی های دستی کودکان و شخصیت های انسانی آن ها را عملی نماییم. والدین نیز می توانند، نقاشی های متحرک کودکان خود را مشاهده کرده و از بالا و پایین پریدن سوژه ها لذت ببرند. جالب است بدانید این قابلیت می تواند بلافاصله بعد از نقاشی صورت گیرد. البته والدین می توانند با ارسال ایرادات این قابلیت در جهت ارتقای هوش مصنوعی مذکور اقدام نمایند.

نحوه ی کار هوش مصنوعی متا در متحرک سازی نقاشی ها

بهتر است بدانید که قابلیت متحرک سازی صرفا برای نقاشی انسانی امکان پذیر خواهد بود. متا در این باره اقداماتی مثل تمایز فیگورهای انسانی از پس زمینه را انجام داده است. این ویژگی میتواند با تشخیص شخصیت های موجود روی نقاشی، برای ساختن انیمیشن استفاده نماید. طبق ادعای متا تشخیص اشیا بر روی نقاشی های کودکان توسط این هوش مصنوعی کاملا دقیق می تواند صورت گیرد؛ اما در مراحل بعدی تصویرسازی بسیار دقیق عمل نمی کند. محققان برای جبران این مسئله قرار است از ترفندهای دیگری برای تشخیص مناسب سوژه استفاده نمایند.

هوش مصنوعی متادر ادامه نیز برای متحرک سازی فیگورهای دوبعدی با استفاده از تصویربرداری سه بعدی، محققان از این واقعیت استفاده کردند که بسیاری از کودکان با استفاده از چیزی که به عنوان پرسپکتیو پیچیده شناخته می شود، نقاشی می کنند. این مسئله نیز به نوبه ی خود اقدامات متفاوتی می طلبد.

هوش مصنوعی متا به همراه عینک های واقعیت افزوده (AR)!

با توجه به این مطالب در آینده ای نزدیک، کودکان قادر خواهند بود تا نقاشی های پیچیده ی خود را بلافاصله به انیمیشنی متحرک تبدیل نمایند. این نقاشی ها در نهایت می تواند کارتونی متحرک را ایجاد کنند. البته در آینده ای نزدیک با استفاده از تکنولوژی عینک های AR به صورت واقعی تری این انیمیشن ها را ببینیم.

البته با این تکنولوژی کودکان می توانند به صورت زنده با نقاشی هایی که خود آن ها را کشیده اند صحبت کنند و یا بازی کنند. البته توجه کنید که با وجود تحقق این امر علاوه بر جذابیت فوق العاده ای که دارد، از نظر امکانات دسترسی به فضای مجازی، محدودیت هایی وجود خواهد داشت.