فناوری Mini-LED در صفحه های نمایشگر
همه چیز درباره ی فناوری Mini-LED در صفحه های نمایشگر

شاید توجه به فناوری ها و کیفیت به کار رفته در ساخت صفحه ی نمایشگر یک محصول دیجیتالی آخرین موردی باشد که توسط خریدار بررسی می شود اما هرگز نمی توان گفت که این موضوع به معنی کم اهمیت بودن صفحه ی نمایش در موبایل و لپ تاپ و مواردی از این دست است!

مدت زیادی است که فناوری به کار رفته در صفحه های نمایشگر در مسیر خود با ثبات نسبی را تجربه می کنند؛ البته باید اظهار داشت پس از ساخت اولین صفحه ی ‌نمایشگر منعطف برای تلفن های همراه، محصولات مرتبط با این فناوری با جهش چشمگیری مواجه شده اند.

فناوری Mini-LED

پیشتر شاید حتی فکر کردن به اینکه یک روز فرا می رسد تا فناوری جدیدی موسوم به OLED را در گوشی‌ های موبایل میان ‌رده و ارزان قیمت مشاهده کنیم بسیار سخت بود اما امروزه به وفور شاهد مواردی از این دست هستیم که این می تواند یک نشانه ی بزرگ از پیشرفت شرکت ‌های فناوری در تولید و به کار گیری پنل های جدید و کارآمد صفحه‌ نمایش است.

جدید ترین خبری که درباره ی استفاده از این فناوری نوین در محصولات جدید تکنولوژی تا به حال به بیرون منتشر شده است، خبر احتمالی استفاده شرکت اپل از این فناوری در محصولات آینده اش است، به صورتی پیش بینی می شود تا سال 2021 میلادی تمامی محصولات اپل مجهز به تکنولوژی صفحه ی نمایش Mini-LED  شده باشند. همچنین گزارش ‌های منتشر شده از کمپ اپل نشان دهنده آن است که خط‌ تولیدی محصولات آیپد و مک نیز تا پایان سال 2021 از نمایشگر های Mini-LED استفاده خواهند کرد.

فناوری Mini-LED نمایشگر ها به زبان ساده

صفحه‌ های نمایش که با این فناوری جدید تولید می ‌شوند، شامل LED های بسیار کوچکی می باشند که نور پایه آن ها را تشکیل می ‌دهند. تکنولوژی Mini-LED در فناوری قدیمی نور پس‌ زمینه در صفحه های نمایشگر LCD نیز دیده شده است. تفاوت این نوع نمایشگر ها با مدل ‌های پیشین آن ها، این است که به ‌جای استفاده از تعداد اندکی نور پس ‌زمینه کوچک، از تعداد بسیار زیادی منبع نوری از نوع LED برای ارائه‌ ی بهترین کیفیت تصاویر در صفحه ی نمایشگر استفاده می‌ کنند. در فناوری Mini-LED، سایز در نظر گرفته شده برای هر دیود نوری LED  که برای روشنایی پس ‌زمینه به کار گرفته شده است باید کمتر از 0.2 میلی ‌متر باشد.

اگر بخواهیم این فناوری نوین را با نسل قبلی آن یعنی فناوری OLED مقایسه کنیم، باید بگوییم در نمایشگر های OLED برای نشان ‌دادن رنگ مشکی، پیکسل ‌های هر قسمت که مد نظر است به‌ صورت تک موردی خاموش می‌ شوند؛ در فناوری LCD نیز فرایند متفاوت است و برای پردازش تصویر، از رنگ مشکی به صورت خالص استفاده می ‌شود. در آخر اما در فناوری Mini-LED، می ‌توان از این روش بهتر استفاده کرد و حتی پیچیدگی فرایند آن را نیز کمتر از قبل کرد و بازدهی فرایند را تا حد قابل توجهی افزایش داد.

اگر شما هم جزو کاربران حرفه ای تکنولوژی نیستید و اخبار آن را به صورت جدی دنبال نمی کنید ، شاید فناوری Micro-LED  را با فناوری Mini-LED اشتباه بگیرید. اما باید خاطر نشان کرد که این دو فناوری با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارند. شاید مهم ترین این تفاوت مربوط به این باشد که در فناوری Mini-LED اساس فرایند پردازش شبیه به پنل های LCD است که با استفاده از دیود های کوچک ‌تر و با تعداد بسیار بیشتر برای نور پس ‌زمینه طراحی و ساخته شده است؛ فناوری Micro-LED اما در حقیقت یک نسخه ی حرفه ای تر و تکامل‌ یافته‌ از پنل های نمایشگر محبوب این روز ها یعنی OLED می باشد.

Mini-LED در صفحه های نمایشگر

چرا فناوری Mini-LED تا این حد پر طرفدار است؟

شاید بتوان گفت که مهم ترین دلیلی که استفاده از این فناوری  جدید را بسیار پرطرفدار کرده است ، عملکرد بسیار بهتر و مناسب تر نسبت به نسل های قبلی صفحه های نمایشگر است. البته لازم به ذکر است که وقتی ‌که شرکت ‌های مختلف حوزه تکنولوژی دیجیتالی، فناوری ‌های مرتبط به صفحه های ‌نمایشگر را بهبود می ‌بخشند، در اولین و مهم ترین هدف شان به‌ دنبال نمایش تصاویر واضح ‌تر و فرایند مناسب تر پردازشی می باشند. فناوری صفحه ی نمایشگر OLED نشان داده است که بسیار بهتر از LCD بهتر است؛ اما هنوز هم به میزان قابل توجهی گران قیمت است؛ شاید به همین علت باشد که هنوز هم این گزینه به صورت کلی برای صفحه نمایشگر های سایز بزرگ و با چگالی زیاد، مانند لپ ‌تاپ و تبلت، مناسب به ‌نظر نمی ‌رسد.

تجربه و همچنین داده های عملی به دست آمده به وضوح نشان داده اند که فناوری Mini-LED در حال حاضر در صنعت تکنولوژی بهترین گزینه برای صفحه های نمایشگر است. از علل این انتخاب می‌ توان به کیفیت تصویر و همچنین میزان کنتراست بسیار مناسب و روشنایی و شفافیت بسیار بیشتر از فناوری های قبل از آن اشاره کرد، همچنین نباید فراموش کرد که هزینه‌ ی ساخت نمایشگر با آنکه در ابتدا بسیار گران قیمت است اما در آینده و با توسعه خط های تولید، استفاده از این فناوری ارزان ‌تر از گزینه‌ های دیگر خواهد بود. درآخر اما به جرات می توان گفت که این فناوری خارق العاده پتانسیل بالایی برای ایجاد یک سونامی بزرگ در دنیای صفحه نمایشگر ها را دارد!