نوسانان برق چه تاثیری بر لوازم الکتریکی دارد؟

آیا قطعی برق به لوازم الکتریکی آسیب میزند؟

پس از یک مقطع کوتاه شرکت توانیر قطعی برق سراسری را به صورت چراغ خاموش از سر گرفته است! علاوه بر طاقت فرسا بودن تحمل گرما در زمان قطعی برق و خاموش شدن لوازم تهویه، بسیاری نگران آسیب های این نوسانات برق بر کالای برقی گران قیمت خود هستند. آیا واقعاً طبق باور عمومی این قطع و وصل شدن جریان برق برای کالا های برقی و خصوصا لوازم حانگی زیان بار است؟ برای بررسی این موضوع با دیجی بروز همراه باشید.

برق هست اما کم است!

کشور ما در چند سال اخیر با بحران های جدی در زمینه کمبود برق مواجه بوده. هر ساله با نزدیک شدن فصل گرما زمزمه های کمبود در ظرفیت تولید برق از گوشه و کنار به گوش می رسد. مسئولان مکرراً هشدار می دهند که الگوی مصرف باید تغییر کند و گرنه خاموشی سراسری در پیش خواهد بود. در آخر نیز پس از خاموشی های پراکنده، برنامه سراسری خاموشی منتشر می شود!

کمبود برق در کشور طبق نظرات کارشناسان دلایل مختلفی دارد. از استخراج افسار گسیخته ی رمز ارز ها، تا فرسودگی زیر ساخت های تولید برق. اما از اساسی ترین دلایل مشکل تولید برق، کمبود شدید آب در اثر خشک سالی بی سابقه است. حال دلیل اصلی هر چه که باشد، آن چیزی که مشخص است کمبود برق و قطعی های پی در پی است. اما این قطعی ها چه تاثیری بر روی لوازم الکتریکی دارند؟

نوسان جریان برق، بلای جان لوازم الکتریکی

قطعی ناگهانی برق اثر مخربی آنچنانی برای لوازم الکتریکی ندارد. مشکل اصلی از بازگشت جریان برق به شبکه ی ولتاژ سراسری نشات می گیرد. ولتاژ جریان برق در هنگام بازگشت ممکن است بالاتر و یا پایین تر از میزان ایده آل باشد. وقتی ولتاژ برق بالاتر از حد ایده آل باشد، اصطلاحاً سرج (Surge) و یا موج گذرا نامیده می شود. این موج گذرا قابلیت آسیب زدن به لوازم الکتریکی را دارد. آسیب پذیر ترین لوازم الکتریکی در برابر این موج تلویزیون، کامپیوتر و تلفن های بیسیم هستند.

هنگامی ولتاژ جریان برق کمتر از حد ایده آل باشد، باز توانایی آسیب رساندن به لوازم برقی دارد. این بار لوازم برقی موتور دار و سنگین، مانند یخچال ها و سیستم های تهویه آسیب پذیر تر هستند. دلیل اصلی آسیب به این دسته از لوازم این است که، موتور دستگاه نیروی کافی را برای شروع مجدد کار خود ندارد. و یا جریان ضعیف برق موجب داغ شدن بیش از حد مدار سیم کشی دستگاه می شود.

روش های محافظت از لوازم الکتریکی

برای اینکه بتوانید لوازم خانگی و لوازم الکتریکی خود را از این آسیب ها محفوظ نگه دارید چند راه پیش روی شما است. اگر در خانه هستید در هنگام قطعی برق توام لوازم الکتریکی را از پریز برق جدا کنید.

راه کار عقلانی تر اما تهیه محافظ برق برای لوازم الکتریکی تان است. با این کار می توانید تا حدود زیادی خیال خود را از بابت نوسانات برق راحت کنید.

راه کار نهایی و مطمئن این است که یک محافظ ولتاژ برای کل خانه خود تهیه کنید. این نوع از محافظ برق با اتصال به جعبه ی فیوز، میزان ولتاژ برق کل خانه شما را کنترل خواهد کرد. تا دیگر نگرانی بابت نوسانات جریان برق در زمان خاموشی ها نداشته باشید.