مشخصات پردازنده های نسل دوازدهم جدید intel

مشخصات پردازنده های جدید intel دردسر زیادی برای AMD ایجاد خواهد کرد.

همراه با نزدیک شدن به مراسم موعود رونمای از Alder Lake (اسم رمز intel برای پردازنده های نسل 12 خود)، هر روزه تعداد بیشتری از تصاویر و ویژگی های نسل جدید پردازنده های اینتل به محافل تکنولوژی نشت پیدا می کند. اطلاعات جدید پرده از خصوصیات احتمالی پردازنده های Core i9، Core i7 و  Core i5 را به نمایش می گذارد. شایعات اخیر به وسیله ی یک سایت چینی به نام Zhihu منتشر شده است. و اگر این شایعات به حقیقت بپوندد، باید بگوییم که رقبای اینتل با مشکلات زیادی دست به گریبان خواهند شد. در ادامه برای برررسی آخرین تحولات در زمینه ی پردازنده ها ی جدید اینتل با دیجی بروز همراه باشید.

مشخصات کلی پردازنده ی Core i9 نسل دوازدهم

پردازنده Core i9-12900K به عنوان پرچمدار  پردازنده های ساخت اینتل به حساب می آید. پردازنده ی مرکزی Core i9 در هسته های قدرتمند تر خود بالاترین سرعت کلاک تک هسته ای توربو را که مساوی با 5.3 گیگاهرتز می باشد، ارائه خواهد کرد. از سوی دیگر هسته های سبک تر این پردازنده دارای سرعت کلاک 3.7 و 3.9 گیگاهرتزی خواهند بود. این پردازنده دارای هشت هسته ی پردازشی سنگین و هشت پردازشی سبک خواهد بود که حاصل آن ها یک پردازنده 16 هسته ای است. این پردازنده های با حروف اختصاری P برای پردازنده های سنگین، و E برای پردازنده های سبکتر نمایش داده می شوند.

شایعات جدید همچنین خبر از بهره برداری این پردازنده از 30 مگابایت حافظه ی کش L3 می دهد. همچنین این پردازنده مرکزی دارای  TDP (توان طراحی گرمایی) مساوی با 125W می باشد. در حالت PL2 (توان استخراج شده در حداکثر کارایی پردازنده) این عدد تا 228W بالا خواهد رفت.

اگر مطالب عنوان شده صحیح باشد به این معنی خواهد بود نسل دوازدهم پردازنده ی Core i9 به میزان 10 درصد کارایی بهتری به نسبت نسل گذشته دارد.

intel core
ویژگی های درز پیدا کرده در مورد پردازنده های نسل جدید اینتل، به نظر فصل جدیدی از تکنولوژی سخت افزاری را رقم خواهد زد.

 

مشخصات کلی پردازنده های intel Core i7

پردازنده ی Core i7-12700K  ظاهراً از 12 هسته تشکیل شده است. 8 هسته اصلی و 4 هسته ی سبک تر. هسته های اصلی با پیش کد P در حالت تک هسته ای دارای سرعت توربو 5 گیگاهرتزی می باشند. سرعت کلاک 4.7 گیگاهرتزی نیز در حالت چند هسته ای به دست می آید. هسته های سبک تر نیز دارای سرعت فرکانس 3.6 تا 3.8 گیگاهرتز می باشند. همچنین این پردازنده دارای 25 مگابایت حافظه ی کش L3 می باشد.

مشخصات کلی پردازنده های intel Core i5

در آخر مشخصات پردازنده ی Core i5 اینتل را مرور خواهیم کرد. طبق شایعات به دست رسیده پردازنده ی Core i5-12600K از 10 هسته ی پردازشی بهره می برد. ترکیب این هسته ها به صورت 6 هسته پردازشی سنگین و 4 هسته ی پردازشی برای فعالیت های سبک تر می باشد. سرعت کلاک هسته ی پردازشی اصلی به صورت تک هسته ای به عدد 4.9 گیگاهرتز می رسد. سرعت کلاک  مجموع هسته های فعال نیز  3.4 تا 3.6 گیگاهرتز است. همچنین این پردازنده دارای 20 مگابایت حافظه ی کش L3 می باشد. میزان مصرف انرژی تمامی چیپ ها برابر با میزان انرژی مصرفی پردازنده ی Core i9 می باشد.

سخن آخر

همواره قبل از رونمایی از محصولات مهم دنیای تکنولوژی حدس و گمان فراوانی پیرامون این محصولات عنوان می شود. پردازند های جدید اینتل نیز به جهت اهمیت فوق العاده ای که در دنیای فناوری دارند، از این قائده مستثنی نیستند. اطلاعات مرور شده در این مقاله بر اساس داده های نمونه های آزمایشی پردازنده های اینتل است. اینتل قبل از رونمایی از محصولات جدید خود آن ها را به شرکای تولید کننده ی سخت افزار و نرم افزار خود ارسال می کند. تا در محصولات تولیدی این شرکت ها استفاده شده و میزان کارایی چیپ ها مشخص شود. با این وجود تمامی موارد عنوان شده تا روز رونمایی اینتل از پردازنده های جدید خود، در حد حدس و گمان باقی خواهند ماند.