لپ تاپ ASUS Chromebook
لپ تاپ ASUS Chromebook با استاندارد نظامی!

لپ تاپ ASUS Chromebook با استاندارد نظامی!

ایسوس در ماه ژوئیه لپ تاپ های سری کروم بوک خود را با نام های C223، C214، C423 و C523 در هند عرضه کرد. امروز این شرکت به شکل رسمی تایید کرده است که در تاریخ 13 دسامبر سال جاری میلادی، یک مدل جدید با نام لپ تاپ ASUS Chromebook عرضه خواهد کرد. گفته میشود لپ تاپ یاد شده از استاندارد نظامی آمریکا بهره برده و بسیار مقاوم طراحی شده است. این شرکت در حال حاضر شماره مدل آن را فاش نکرده است اما تصویر تیزرها ویژگی های برجسته آن را افشا شده است.

جزئیات بیشتر لپ تاپ جدید ASUS Chromebook

با تکیه بر آنچه که در این تیزر مشهود است، لپ تاپ ASUS Chromebook عملکرد بهتری در مقایسه با لپ تاپ های نسل پیشین خود دارد. لذا بایستی این لپ تاپ ایسوس، به پردازنده بهتری در مقایسه با Intel Celeron N3350 مجهز شود. همچنین تیزر از عمر باتری طولانی و بدنه انعطاف پذیر آن خبر میدهد. بنابراین همانطور که در تصویر نشان داده شده است می توانیم انتظار یک لولای منعطف را داشته باشیم که تا زاویه 180 درجه باز و بسته میشود. تصاویر افشا شده چندین درگاه را نیز نشان میدهند. لبه های این لپ تاپ یک اسلات microSD، یک پورت USB Type-C، و دو پورت USB Type-A را پوشش داده است.

لپ تاپ ASUS Chromebook

برای یادآوری، Chromebook Flip C214 که در اوایل سال جاری عرضه شد، به یک صفحه نمایش لمسی مجهز شده بود. این لپ تاپ میتوانست تا زاویه 360 درجه باز و بسته شود. علاوه بر آن لپ تاپ کروم بوک C214 از استاندارد نظامی به منظور دوام بیشتر بهره برده بود. لپ تاپ مذکور با قیمتی معادل 24990 روپیه عرضه شده بود. بنابراین میتوانیم انتظار داشته باشیم که لپ تاپ جدید ASUS Chromebook قیمتی در محدوده مشابه یا حتی ارزان تر داشته باشد. طبق معمول، ایسوس پس از عرضه این لپ تاپ در روز دوشنبه، کروم بوک را به صورت آنلاین در Flipkart به فروش خواهد رساند.

منظور از استاندارد نظامی به کار گرفته شده در این لپ تاپ چیست؟

استاندارد Military-Grade یک استاندارد تست مقاومت کالا در شرایط سخت نظامی است. این درجه نظامی توسط وزات دفاع آمریکا برای ارزیابی محصولات نظامی طراحی شده است. برای اینکه لپ تاپی از این درجه نظامی بهره ببرد، بایستی در 15 موقعیت دشوار نظیر فشار، دمای بالا یا پایین، سقوط و موارد این چنینی دوام بیاورد. در ادامه به بررسی مختصر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت:

استاندارد نظامی

تست دمای زیر صفر (منفی): در این تست دستگاه مد نظر، باید بتواند به مدت 7 روز در دمای بین 33- تا 25-  درجه سانتی گراد دوام آورده و در عین حال عملکرد درستی از خود نشان دهد.

تست دمای بالا: در این تست دستگاه مد نظر، باید بتواند به مدت 7 روز در دمای بین 35 تا 71 درجه سانتی گراد دوام بیاورد. در عین حال نیز دستگاه باید بتواند عملکرد درستی از خود نشان دهد.

تست رطوبت: در این تست دستگاه یا لپ تاپ مورد نظر باید بتواند به مدت 10 روز در محیطی با 95 درصد رطوبت و دمای بین 30 تا 60 درجه سانتی گراد دوام آورده و کار خود را به درستی انجام دهد.

تست ارتفاع:  دراین تست دستگاه باید در ارتفاع 40،000 از سطح دریا و در دمای 30- تا 60+ درجه سانتیگرد عملکرد عادی داشته باشد.

تست دوام صفحه کلید: در این تست صفحه کلید باید بتواند در برابر بیش از 10 میلیون ضربه دوام بیاورد.

تست لولا: در این تست لولاهای لپ تاپ باید بدون کوچکترین ایرادی 20،000 بار باز و بسته شوند.

تست پورت: در این تست باید بعد از 5،000 بار آزمودن، درگاه ها بدون ایراد اتصال درستی برقرار کنند.

تست پیچش بدنه: در این تست برای اینکه از سلامت و مقاومت بدنه لپ تاپ اطمینان حاصل شود، دستگاه را 50،000 بار پیچ میدهند.

تست گرد و غبار: دستگاه مد نظر در معرض حجم گسترده ‌ای از ذرات معلق قرار میگیرد. در این شرایط پردازنده دستگاه باید بتواند بدون افزایش دما و نقص عملکرد به کار خود ادامه دهد.

تست سقوط از ارتفاع: در این تست باید دستگاه از ارتفاع 1.5 متری بیوفتد و سپس قادر باشد بدون کوچک ترین مشکلی به عملکرد خود ادامه دهد.

تست شوک: در این فناوری هنگامی که دستگاه در معرض افتادن از ارتفاع قرار می‌گیرد، سنسورهای موقعیت‌ یاب متوجه این حرکت شده و به هارددیسک دستور توقف فعالیت را می‌دهد. علاوه بر آن این تست به منظور اطمینان از مقاومت دستگاه در برابر برخورد اجسام و یا در جابجایی انجام میشود.

تست لرزش: در تست لرزش، تکان ها و لرزش های شدیدی به دستگاه اعمال میشود تا اطمینان حاصل شود که لپ تاپ در حالت تکان هایی نظیر دست انداز های جاده ای مشکلی نخواهد داشت.

تست نویز: این تست برای این انجام میشود که اطمینان حاصل شود دستگاه در زمان فعالیت همزمان فن ها، هارد و منبع تغذیه بدون صدای آزار دهنده کار میکند یا خیر.

تست دقت صفحه لمسی: در این تست صفحه لمسی از نظر دقت، سلامت، عملکرد سریع (پاسخ سریع) تست می گردد.

تست EMI: این تست به این منظور انجام میشود که اطمینان حاصل شود دستگاه در محیط هایی با میدان مغناطیسی بالا تحت تاثیر قرار نمی گیرد.