گلکسی اس 21 اولترا یا آیفون 13
جدال جذاب دوربین های Galaxy S21 Ultra و iPhone 13

جدال جذاب دوربین گوشی های Galaxy S21 Ultra و iPhone 13

با اینکه حدود 10 ماه از عرضه گوشی Galaxy S21 Ultra میگذرد، اما هنوز هم این گوشی در بین بهترین دوربین های گوشی های موبایل جهان قرار دارد. اخیرا سامسونگ برای ارتقا کیفیت دوربین گوشی گلکسی اس 21 اولترا، کمپینی تحت عنوان “فیلم برداری شده با کهکشان” راه اندازی کرده است. گفته میشود برند محبوب سامسونگ، در قسمتی از این کمپین، با کارگردانان معروف همکاری کرده است. در واقع سامسونگ از آنها خواسته است که فیلم های کوتاهی را با استفاده از گوشی Galaxy S21 Ultra ضبط کنند.

گوشی Galaxy S21 Ultra

اغلب کاربرانی که در مورد دوربین ها و جزئیات آن ها اطلاعات چندانی ندارند، به محض مقایسه دوربین 108 مگاپیکسلی گلکسی اس 21 اولترا و دوربین 12 مگاپیکسلی آیفون 13، مدال طلا را به سامسونگ میدهند! اما خب حقیقت ماجرا چیزی فراتر از این اعداد است. در واقع کمپانی اپل با 12 مگاپیکسلی در نظر گرفتن هر سه دوربین ها، خواسته به رقبای خود نشان دهد که کیفیت دوربین به اعداد و ارقام بزرگ و گول زننده 108 مگاپیکسلی نیست، بلکه می‌توان با سنسوری 12 مگاپیکسلی عملکردی خارق العاده داشت!

گلکسی اس 21 اولترا یا آیفون 13

همکاری سامسونگ با کارگردانان مشهور

جالب است که شرکت سامسونگ توانسته است با کارگردان بریتانیایی، جو رایت همکاری کند. وی به دلیل فیلم هایی همچون کفاره (برنده جایزه گلدن گلوب 2008)، غرور و تعصب (2006)، تاریک ترین ساعت (2017) و زن در پنجره (2020) جز مشهورترین کارگردانان است. جو رایت تمام صحنه های فیلم کوتاه خود با نام Princess & Peppernose را با گوشی Galaxy S21 Ultra فیلم برداری کرده است. وی اضافه کرده است که تیم او از دوربین فوق عریض 13 میلیمتری گلکسی اس 21 اولترا، برای فیلمبرداری از نمای نزدیک و وسیع فیلم استفاده کرده اند.

گلکسی اس 21 اولترا

همچنین کارگردان چینی Sha Mo، معروف به Love Will Tear Us Apart and My Huckleberry Friends ، فیلم کوتاه Kids of Paradise را با Galaxy S21 Ultra 5G فیلمبرداری کرده است. این فیلم کوتاه، در مورد بچه های یک مدرسه کوچک روستایی ساخته شده است. وی ادعا میکند که به کمک قابلیت های منحصر به فرد این گوشی، توانسته است یک صحنه را با سه دیدگاه متفاوت ثبت کند. Sha Mo مدعی است که این قابلیت حتی در دوربین های فیلم برداری هم مکان پذیر نبوده است.

گفته میشود هر دو فیلم کوتاه، Princess & Peppernose و Kids of Paradise ، در جشنواره بین المللی فیلم بوسان (BIFF)  در ماه اکتبر سال جاری رونمایی می شوند.

اپل یا سامسونگ؟!

از این رو اپل نیز با قابلیت جدید خود تحت عنوان فیلم برداری سینماتیک، امکانات بسیار مجهز و جذابی را در اختیار کاربران قرار داده است. کاربران بی شک میتوانند به کمک قابلیت سینماتیک، ویدئوهای کاملا حرفه ای ضبط کنند. تغییر فوکوس در حین ضبط ویدئو یا حتی به هنگام ادیت آن، یکی از ویژگی های منحصر به فردی است که تا کنون در هیچ گوشی موبایلی شاهد آن نبوده ایم.

اگر به خاطر داشته باشید، مدیر عامل برند اپل در مراسم رونمایی آیفون های سری 13 نیز مدعی بود که با داشتن آیفون های سری 13، به کارگردان و فیلم بردار و همچنین دوربین های گران قیمت نیازی نخواهید داشت!

گلکسی اس 21 اولترا یا آیفون 13

از این رو استفانی چوی، معاون ارشد ارتباطات گوشی موبایل سامسونگ الکترونیکس، بیان کرده است که : ” ویدئو قوی ترین ابزار داستان گویی و بهترین راه برای برقراری ارتباط احساسی با مخاطب است. با این مجموعه، ما می خواهیم به مردم نشان دهیم که آنها واقعاً برای ساخت فیلم های شگفت انگیز به تجهیزات استودیویی کلان یا بودجه هنگفت نیاز ندارند. تنها چیزی که آنها احتیاج دارند، کمی تخیل و نوآوری و یک گوشی Galaxy S21 Ultra است.

با در نظر گرفتن تمام جزئیات یاد شده، به نظر شما کدام یک از برندهای اپل و سامسونگ در باب دوربین خوش درخشیده است؟ همواره مشتاقیم تا بدانیم این جدال همیشگی، دو برند محبوب را به چه پیشرفت هایی منتهی خواهد کرد؟!