تراشه M1 Ultra
قدرتمندترین تراشه اپل با نام M1 Ultra رسما معرفی شد

اپل قدرتمند ترین تراشه خود را با نام M1 Ultra به صورت رسمی معرفی کرد

کمپانی اپل روز گذشته قدرتمندترین تراشه خود را با نام M1 Ultra معرفی کرد. قدرتمندترین پردازنده سفارشی سازی شده ی اپل، مبتنی بر معماری ARM ساخته شده است که برای کامپیوترهای دسکتاپ و مک استودیو جدید اپل سازگار است. به گفته ی اپل، این تراشه رقیبی برای پردازنده قدرتمند Core i9 12900k اینتل است. از بابت پردازش اطلاعات گرافیکی نیز رقیب قدری برای کارت گرافیکی انویدیا RTX 3090 به شمار می رود. در ادامه به سراغ معرفی جدیدترین تراشه اپل می رویم.

معرفی چیپست ام 1 اولترا

چیپست M1 Ultra در اصل دو تراشه ی M1 Max است که با معماری ARM ساخته شده است. دو تراشه ی M1 Max با رابط UltraFusion به یکدیگر متصل شده اند. این رابط با ارتباط دادن میان دو تراشه با یکدیگر، پهنای باند 2.5 ترابایتی برای پردازش اطلاعات ایجاد میکند. اتصال بین دو تراشه به گونه ای عمل میکند که هر دو تراشه صورت یک پردازنده واحد عمل کنند. ارتباط بین دو تراشه به گونه ای است که هیچ تاخیری در رابطه با پردازش اطلاعات پهنای باند دو تراشه m1 max ایجاد نمی شود. طبق ادعای اپل، چیپ M1 Ultra قدرت بسیار بیشتری نسبت به سایر پردازنده ها دارد.

تراشه M1 Ultra

مشخصات فنی تراشه M1 اولترا

چیپست M1 اولترا دارای پردازنده ی 20 هسته ای و پردازنده ی گرافیکی 64 هسته ای است که از بابت تعداد هسته ها دو برابر تراشه M1 مکس می باشد. طبق ادعای اپل، تراشه ی M1 اولترا 90 درصد عملکرد بهتری داشته و 100 وات انرژی کمتری مصرف میکند. 20 هسته ی تراشه ی ام 1 اولترا شامل 16 هسته پر سرعت است و 4 هسته ی دیگر آن از بابت انرژی، کم مصرف هستند. هسته های پرسرعت تراشه M1 اولترا دارای 48 مگابایت حافظه کش میباشند. علاوه بر آن، هسته های کم مصرف نیز 8 مگابایت حافظه کش دارند.

عملکرد تراشه M1 Ultra

پردازنده ی گرافیکی تراشه M1 Ultra دارای 64 هسته است. پردازنده ی گرافیکی چیپست ام 1 اولترا به خوبی قادر است 330 گیگاپیکسل در ثانیه را پردازش کند. علاوه بر آن، پردازنده M1 اولترا دارای یک موتور عصبی است که 32 هسته دارد. تراشه ی قدرتمند اپل با نام ام 1 اولترا، 114 میلیارد ترازیستور را شامل شده است . با این تعداد ترانزیستور، سیستم های مجهز به این تراشه قادرند تا 8 استریم ویدیویی را بدون هیچ مشکلی با رزولوشن 8K ProRes پشتیبانی کنند.

عملکرد پردازنده گرافیکی چیپ ام 1 اولترا

عملکرد قدرتمند تراشه M1 Ultra

اپل در رابطه با عملکرد پردازنده گرافیکی چیپست ام 1 اولترا ادعا می کند که هم سطح با بهترین کارت های گرافیکی غول آسای PC ها می باشد. علاوه بر آن، از بابت مصرف انرژی، عملکرد بهتری نسبت به پردازنده های شرکت های AMD و intel دارد. البته این تراشه هنوز تست نشده است بنابراین تا زمان عرضه و تست می بایست منتظر باشیم.

تراشه M1 Ultra

اپل باز هم ادعاهای جالبی در رابطه با عملکرد و مصرف انرژی تراشه قدرتمند خود میکند که این ادعاها در صورت حقیقت داشتن امر نگران کننده ای برای کمپانی های AMD و intel خواهد بود. چیپست جدید اپل با لیتوگرافی 5 نانومتری TSMC ساخته شده است. تراشه 5 نانومتری اپل، 8 برابر قدرت بیشتری نسبت به عملکرد تراشه ی M1 اپل دارد.