نسخه iOS 15.2
قابلیت های جدید نسخه iOS 15.2 آیفون و زمان عرضه ی آن

قابلیت های جدید نسخه iOS 15.2، هر آنچه که باید بدانید

نسخه جدید IOS با ورژن iOS 15.2 به زودی منتشر خواهد شد. تغییرات نسخه iOS 15.2، بر روی حریم خصوصی و امنیت تمرکز زیادی دارد. نسخه iOS 15.2 در راه است و به طور شگفت‌ انگیزی قرار است مملو از قابلیت های ویژه ای باشد.

در راستای دریافت اطلاعات جدید در مورد زمان عرضه iOS 15.2 و اینکه با کدام آیفون‌ها سازگار خواهد بود، با مجله ی خبری دیجی بروز همراه باشید.

به طور خلاصه، اگر تلفن شما قادر به دریافت iOS 15 می باشد، لذا به طور حتم قادر خواهد بود آخرین به روز رسانی نسخه iOS 15.2 را نیز دریافت کند. اما برای اینکه بدانید کدام آیفون ها قرار است آخرین نسخه را دریافت کنند، مطلب زیر را مطالعه کنید.

بروز رسانی نسخه ی جدید برای گوشی آیفون چه زمانی می آید؟

قبل از عرضه ی نسخه ی اصلی با نام iOS 15.2 دو نسخه بتا برای iOS 15.2 وجود داشته است. بنابراین نسخه نهایی احتمالاً زودتر از موعد منتشر خواهد شد.

نسخه iOS 15.1 در 25 اکتبر راه اندازی شده بود، یعنی تقریباً یک ماه پس از عرضه ی نسخه ی iOS 15. از آنجایی که اپل به‌روزرسانی‌های خود را نهایتا تا حدود یک ماه منتشر می‌کند، بنابراین احتمال راه‌اندازی iOS 15.2 حدود 25 نوامبر مصادف با 4 آذر بسیار زیاد می باشد.

گفتنی است، شرکت اپل همیشه به بازه ی یک ماهه به طور دقیق، پایبند نیست و خیلی کم پیش آید که اپل دقیقا سر یک ماه بروزرسانی های نرم افزاری خود را منتشر کند. بنابراین این احتمال نیز وجود دارد که نسخه iOS 15.2 کمی زودتر از تاریخ حدس زده شده و یا کمی دیرتر عرضه شود. احتمالاً حتی تا دسامبر هم این نسخه انتشار نیابد.

جدید ترین نسخه ی IOS با چه گوشی هایی سازگار خواهد بود؟

در مورد سازگاری، هر آیفونی که بتواند iOS 15 و iOS 15.1 را دریافت کند، می تواند به نسخه ی iOS 15.2 نیز ارتقا یابد. این بدان معناست که همه گوشی های بعد از iPhone 6S مثل، iPhone SE 2020 و iPhone SE 2016 و همچنین iPod touch (فقط نسل هفتم) نسخه جدید ios را دریافت خواهند کرد.

ما اکنون از بیشتر ویژگی های احتمالی در iOS 15.2 اطلاع داریم. قابلیت های iOS 15.2،در ادامه به اختصار برایتان شرح داده خواهد شد.

گزارش حریم خصوصی برنامه (App Privacy Report)

گزارش حریم خصوصی برنامه، شاید مهمترین ویژگی iOS 15.2 باشد. به بخش Privacy در منوی تنظیمات بروید و گزینه ی مرتبط با آن را بیابید.

نسخه iOS 15.2 پس از فعال نمودن گزینه ی مرتبط، می‌توانید ببینید که برنامه‌ های شما به چه حسگر ها و داده‌ هایی دسترسی دارند، اطلاعات شما به کجا ها ارسال می شوند و آیا سایر افراد می‌توانند موقعیت مکانی شما را ببینند یا خیر.

مخاطبین قدیمی (Legacy Contacts)

یکی از ویژگی های بزرگ دیگری که به بخشی از iOS 15.2 اضافه شده است، Legacy Contacts است. این قابلیت به شما امکان می دهد یک یا چند مخاطب خود را به عنوان افرادی اختصاص دهید که در صورت مرگ شما می توانند به حساب Apple ID و داده های آیفون شما دسترسی پیدا کنند.

نسخه iOS 15.2علاوه بر اینکه آنها باید توسط شما تعیین شوند، همچنین باید یک کپی از گواهی فوت را قبل از دسترسی به اپل آیدی ارائه دهند، اما بدون این ممکن است اصلاً نتوانند به حساب شما دسترسی داشته باشند، به این معنی که خاطرات، عکس ها، و امثال آن ممکن است در طی زمان پاک شوند.

ویژگی Hide My Email

گویا ویژگی Hide My Email یک ویژگی کاملاً جدید نمی باشد. این ویژگی به مشترکین iCloud Plus اجازه می‌دهد تا آدرس‌های ایمیل تصادفی ایجاد کنند که به ایمیل اصلی شما ارسال می‌شوند و می‌توانند در هر زمان حذف شوند. بنابراین این راهی است که ایمیل خود را خصوصی نگه دارید، بدون نیاز به صندوق ورودی دوم برای یک ایمیل دور ریختنی.

نسخه iOS 15.2

با این حال، با iOS 15.2 می‌توانید هنگام نوشتن پیام، این ایمیل‌ها را مستقیماً از برنامه Mail ایجاد کنید، که در حال حاضر نمی‌توانید انجام دهید.

از قابلیت Find My برای جلوگیری از ردیابی استفاده کنید

ابزار Find My نیز با iOS 15.2 کمی ارتقا می یابد، زیرا کلید جدید «اقلامی که می‌توانند مرا ردیابی کنند» به find my اضافه می‌شود. با فعال نمودن قابلیت جدید می توانید هر مورد ناشناخته ای را در مجاورت خود می تواند با Find My ارتباط برقرار کند، ببینید.

ویژگی find my طراحی شده است تا بتوانید مواردی را پیدا کنید که ممکن است موقعیت مکانی شما را ردیابی کنند. هنگامی که توسط برنامه Find My کشف شد، می توانید کاری کنید که این ردیاب ناشناخته صدایی پخش کند تا بتوانید مکان آن را پیدا کنید، و حتی این برنامه می تواند دستورالعمل هایی برای غیرفعال کردن آن را به کاربر ارائه دهد.

توجه داشته باشید که این موارد تنها در صورتی قابل کشف خواهند بود که در نزدیکی دستگاه صاحب خود قرار نگیرند. بایستی فرد با دستگاه 50 متر فاصله داشته باشد.

ایمنی ارتباطات در پیام ها (communication safety in massages)

ایمنی ارتباطات در پیام‌ها ویژگی جدیدی است که والدین می‌توانند آن را در دستگاه کودک فعال کنند. پس از فعالسازی این ویژگی، برنامه ی پیام‌ها می‌تواند وجود محتوای خارج از عرف را در تصاویر ارسالی یا دریافتی تشخیص دهد. سپس آن تصاویر تار می شوند و به کودک در مورد محتوا هشدار داده می شود و باید تأیید کند که می خواهد آن را مشاهده کند.

نسخه iOS 15.2

قابلیت تشخیص محتوای نامناسب روی همه ی دستگاه انجام می گیرد، بنابراین بر روی رمزگذاری یا هشدار اپل یا هر شخص یا سازمان دیگری تأثیری نمی گذارد.

طراحی مجدد برای خلاصه اعلان

خلاصه اعلان ها به عنوان بخشی از iOS 15.2 ظاهر تازه ای پیدا می کند و اعلان ها اکنون به جای مجموعه ای از کارت ها در یک کارت نشان داده می شوند. این یک تغییر اساسی نیست، اما مسلماً ظاهری شیک تر است و به هم ریختگی را بیشتر کاهش می دهد.

به روز رسانی TV app

به‌عنوان بخشی از iOS 15.2، برنامه تلویزیون دارای تب جدید فروشگاه است، به طوری که محتوای قابل خرید جدا از محتوای Apple TV Plus نگه داشته می‌شود.

نسخه iOS 15.2

در نسخه ی 15.2 دستکاه iPadOS این برنامه یک نوار حاشیه ای جدیدی دریافت می کند که تمام بخش های برنامه را در خود جای می دهدو جایگزین نوار پایین صفحه می شود.

رفع ایراد فیس آیدی

در حال حاضر اگر صفحه نمایش مدل آیفون 13 را تعمیر کنید، طی این فرآیند، Face ID در گوشی شکسته می‌شود، اما طبق گزارش‌ها، اپل قصد دارد از طریق به‌روزرسانی نرم‌افزاری این اتفاق را متوقف کند. از نظر فنی این ویژگی به‌عنوان یک ویژگی iOS 15.2 تأیید نشده است، و هنوز تاریخ انتشاری برای آن وجود ندارد، اما این احتمال وجود دارد که به موقع آماده شود تا با بروزرسانی بزرگ بعدی ارائه شود.

تغییرات تماس خودکار

ویژگی تماس خودکار سرویس تماس Emergency SOS اپل با iOS 15.2 قابل تنظیم‌تر می‌شود، زیرا کاربران می‌توانند با نگه داشتن همزمان دکمه‌های صدا و کناری، یا با پنج بار فشار دادن سریع دکمه‌های کناری یا بالا، انتخاب کنند که آن را فعال کنند.

نسخه iOS 15.2

پیش از این، نمی‌توانستید یکی از این دو روش را انتخاب کنید، و بسته به مدل آیفونی که داشتید، تنها قادر به انتخاب یکی از دو روش بالا را داشتید.

در به‌روزرسانی های جدید همچنین شاهد افزایش ثانیه ها در شمارش معکوس قبل از برقراری تماس هستیم. مدت زمان شمارش معکوس از 3 ثانیه به 8 ثانیه افزایش یافته است.

رفع باگ و مشکلات بخش security

طبق معمول با به‌روزرسانی نرم‌افزار، ما همچنین انتظار رفع باگ مسائل امنیتی در iOS 15.2 را داریم، اما این رفع شدن یا نشدن آن قطعی نمی باشد.