استفاده از فناوری AOD (صفحه نمایش همیشه روشن) برای اولین بار در سری آیفون اپل 13

بیش از یک دهه است که فناوری صفحه نمایش همیشه روشن (AOD) وجود دارد. اما اپل تمایلی به استفاده از این قابلیت برای گوشی های موبایل هوشمند خود نداشت. حال خبرها حاکی از استفاده از صفحه نمایش همیشه روشن در سری های جدید آیفون در سال 2021 میباشد. با دیجی بروز همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

AOD در آیفون به معنی “حالت صفحه ی همیشه روشن” است که اطلاعات مفیدی مانند زمان، تاریخ و اعلان ها را حتی هنگام خاموش بودن صفحه نمایش می دهد.

در این فناوری، روشی منطقی برای مصرف بهنیه انرژی وجود دارد ، آن هم با کاهش نرخ فریم نمایشگر. همچنین به دلیل  خاموش و ثابت بودن بیشتر اجزای نمایش، به نرخ فریم بسیار کمتری نسبت به دیگر عملیات های معمول در اسمارت فون ها نیاز دارد.

Apple iPhone 12

درنتیجه تنها بخش کوچکی از نمایشگر درگیر تولید رنگ و نور خواهد بود و نیازی نیست تمام صفحه باهم بازسازی شود و مابقی پیکسل ها خاموش خواهند بود. این یعنی همان مدیریت مصرف انرژی گوشی موبایل که اپل به دنبال آن بود.

علاوه بر همه این موارد سنسور موجود درکنار دوربین جلویی، می تواند تشخیص دهد که چه زمانی نیاز به روشن ماندن نمایشگر، وجود ندارد. مثل مواقعی که گوشی خود را در جیب یا کیف قرار داده اید. این ویژگی کمک می کند که آیفون اپل بتواند میزان روشنایی خود را در هر شرایط محیطی به صورت بهینه تنظیم کند. گرومام از بلومبرگ اعلام کرد آیفون های نسل بعدی سرعت تازه سازی 120 هرتز (که احتمالاً برای مدل های Pro اختصاص یافته است) خواهند داشت. چیپ ست های A15 و قابلیت های ارتقا یافته جهت ضبط فیلم و فیلم برداری خواهند بود.

تنها دلیل منطقی تاخیر Apple برای استفاده از AOD در گوشی های آیفون، نگرانی از بابت مدیریت شارژ باتری عنوان شده است.‌ با توجه به شایعات نمایشگرهای LTPO (اکسید پلی کریستالی در دمای پایین) در سری آیفون 13،نگرانی مدیریت مصرف بهینه ی انرژی از بین میرود. بلومبرگ پیش از این گزارش داده بود که اپل در حال برنامه ریزی برای ساخت سری 90 میلیون دستگاه آیفون جدید است که تعدادش 20 درصد بیشتر از سری آیفون 12 است.

این بدان معناست که اپل در واقع پیش بینی میکند که فروش آیفون 13 نسبت به آیفون های سری قبل بیشتر خواهد بود.

به نظر شما اپل از چه تغییرات دیگری در سری های جدید گوشی آیفون، رونمایی خواهد کرد؟