صفحه نمایش خمیده جدیدی توسط شیائومی به ثبت رسید

داستان صفحه نمایش خمیده از کجا شروع شد؟

مهم نیست که چقدر از عمر یک ترند طراحی می گذرد. تعدادی از این ترند ها هیچ وقت کهنه نمی شوند. یکی از این ترندها تمایل بی حد و حصر به لبه های خمیده ی در صفحه نمایش است. این روند با معرفی گلکسی نوت Edge در سال 2014 توسط سامسونگ شروع شد. اما Galaxy S6 Edge بود که این ترند را به اوج محبوبیت رساند. اما به گذشت زمان کاربران به این نتیجه رسیدن که این نوع طراحی هیچ گونه کارایی و یا زیبایی به خصوصی ندارد.

این شد که تمایل برای به کار گیری این نوع طراحی نیز در بین کمپانی های مختلف کمتر شد. در سال های اخیر غول های مختلف صنعت موبایل بیشتر سعی کرده اند تا انحنای بسیار مختصری را در صفحه نمایش بعضی از پرچمداران خود داشته باشند. اما به تازگی به نظر می رسد که بعضی از شرکت های مطرح سعی در شعله ور کردن آتش این ترند را دارند.

آیا شیائومی به سمت پنل های خمیده حرکت می کند؟

گزارشات حاکی از آن است که در سال فوریه جاری شیائومی پتنت طراحی یک صفحه نمایش را با لبه های کاملاً خمیده به ثبت رسانده. این نوع از خمیدگی تمام لبه های پنل را در بر گرفته و تا قاب پشتی گوشی نیز می رسد. این نوع از صفحه نمایش به نوعی یک طرح آبشاری را تداعی می کند. به نحوی که تمامی لبه های گوشی را در بر می گیرد. به نوعی شیائومی قصد دارد مرز های پنل های خمیده را تا به نهایت حد ممکن آن برساند.

تبدیل این ایده به واقعیت برای مهندسان شیائومی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. به نظر فضای اضافی حاصل شده برای نمایش نوتیف های مختلف مانند میزان باتری و یا اطلاعات عمومی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین احتمال دارد که به دلیل حذف دکمه های جانبی، ویژگی حساسیت به فشار برای این صفحه نمایش ها طراحی شود. تا با فشار دادن صفحه نمایش بعضی از دستورات ملانند خاموش و یا روشن کردن صفحه نمایش انجام شود.

آیا صفحه نمایش های بدون دکمه موفق خواهند شد؟

آنطور که در پتنت ها مشخص است شیائومی صفحه ای طراحی کرده که کل نمای جلویی و کناری گوشه را دربر میگیرد. البته این بدان معنی است که علاوه بر حذف کلید های کنترلی تمامی پرت های ورودی و خروجی گوشی نیز حذف شده اند. همچنین هیچ خبری از دوربین سلفی به صورت نقطه ای و یا ناچ نیست. شاید برای تان سوال پیش بیاید که قرار است چگونه سلفی بگیریم؟ خب در پاسخ باید بگوییم که شیائومی جزء اولین گروه هایی بود که بر روی دوربین زیر نمایشگر کار کرده است. و هم اکنون نسل سوم این نوع از دوربین ها را نیز آزمایش می کند. ظبق شایعات متعدد این کمپانی قرار است که امسال گوشی MI mix4 را به بازار معرفی کند. و این گوشی با یک دوربین سلفی زیر نمایشگر معرفی خواهد شد.

فارغ از تمام شایعات  به نظر بسیار بعید می آید که این نوع طراحی دوباره پا به بازار بگذارد. نمایشگر های خمیده هیچ کارایی خاصی ندارند. و به نظر کاربران علاقه خود را به این نوع از طراحی از دست داده اند. از طرفی علاقه شرکتها به طراحی گوشی های بدون پورت روز به روز افزایش می باید. و به نظر زیاد طول نخواهد کشید تا این ترند نیز در بازار داغ شود.