شما بگویید کدام بهتر است، IPS یا AMOLED؟

AMOLED یا IPS؟

اگر یکی از کاربران قدیمی سامسونگ باشید قطعا با صفحه نمایش امولد آشنا خواهید بود. صفحه نمایش های امولد را شاید بتوان گفت نسل جدیدی را پابه گذاری می کنند که در ادامه بصورت تخصصی به آن خواهیم پرداخت. شاید بتوان گفت مهمترین مزیت این پنل نسبت به نسل TFT زاویه دید و دقت بالاتر رنگ هاست. با دیجی بروز مگ همراه باشید تا به این جدال دو پنل پرطرفدار بپردازیم.
در ابتدای کار کلیشه ها را کنار بگذاریم. نوع پنل استفاده شده تمام کار نیست و نمی توان آن را تنها مبنای کیفیت یک صفحه دانست بله فاکتور های مهم دیگری نیز می تواند بر انتخاب شما برای رای دادن به بهترین صفحه نمایش تاثیر بگذارند. می توان گفت که یکی از مهم ترین فاکتور های صفحه نمایش شرکتی است که این محصول را می سازد و این موضوع که با پسوند هایی به IPS یا AMOLED اضافه می شوند تاثیر بسزایی در عملکرد صفحه دارند.

بریم سراغ مقایسه دقیق تر AMOLED و IPS

برای مثال شما ممکن است به نام هایی مانند Super AMOLED یا ClearBliack Display. برخورده باشید که نشانگر همان تنوع پنل ها در بازار است. یکی دییگر از فاکتور های مهم تراکم پیکسلی صفحه است که البته با توجه به رقابتی شدن این قطعه از اعدادی استفاده شده که فقط بر روی کاغذ جذابیت ایجاد می کنند. در این مقاله درمورد هیچ برند یا موبایلی قضاوت نداریم و تمام تمرکز بر روی پنل و تکنولوژی ساخت آن در برابر رقیب است.

معرفی پنل AMOLED

پنل AMOLED یا Active Matrix Organic Light-Emitting Diode یک تکنولوژی تازه تر نسبت به دیگر پنل هاست که از مهمترین ویژگی آن می توان به تیرگی مطلق آن اشاره کرد. دلیل این موضوع را باید بصورت ذره بینی بررسی کنیم. در پنل های AMOLED هر پیکسل بصورت جداگانه نور خود را تولید می کند و بر خلاف پنل IPS نیازمند نور پس زمینه نیست پس هنگامی که یک پیکسل خاموش می شود نور آن بصورت کامل قطع می شود. بدین صورت است که هنگام مشاهده رنگ مشکی عمیق ترین مشکی ممکن را می بینیم. از دیگر مزیت های این موضوع مصرف کمتر صفحه نمایش به خاطر خاموش شدن پیکسل است. البته این در صورتی است که با صفحه یسیاه روبرو باشیم ولی در صفحه نمیش کاملا روشن صفحه نمایش امولد انرژی بیشتری را نسبت به نمونه دیگر مصرف می کند. می توان گفت که رنگ ها در صفحه نمایش امولد اشباع تر و غلیظ تر نمایش داده می شوند.
البته دایره رنگی صفحه نمایش امولد گسترده تر از رقیبان دیگر است ولی منطبق نبودن دایره رنگی گسترده تر تکنولوژی امولد با محدوده رنگی استاندارد sRGB می تواند زمینه ساز انتقادات نسبت به این نوع از صفحه باشد. در بخش بازاریابی شاید به دلیل زنده تر بودن و اشباع بودن صفحه نمایش طرفداران پنل آمولد بیشتر هم باشد. ولی درکل باید بگوییم که در صفحه نمایش IPS نسبت به AMOLED شاهد رنگ های طبیعی تر و دقیق تری هستیم که این موضوع برای طرفداران IPS امری خوشایند است. ما در این بخش طرفداری گسترده بودن یا دقیق بودن رنگ را به شما می سپاریم چون می توان گفت که هر دو حالت برای طرفداران مخصوص خود امری مطلوب است و بصورت قطع نمی توان گفت که کدامیک نسبت به مورد دیگر بهتر است.

معرفی پنل IPS

در طرف مقابل شاهد پنل IPS LCD یا In-plane Switching Crystal Display هستیم. می توان گفت که نور پس زمینه پولاریزه با فیلتر هایی رنگی به نتیجه نهایی و سپس به چش شما می رسد. پس پیکسل های صفحه IPS توانایی تولید نور را ندارند و فقط نور پس زمینه را فیلتر می کنند. نتیجه ای که از این بحث می گیریم این است که IPS در هنگام نمایش رنگ مشکی نمی تواند آن را بصورت کامل نمایش دهد و با کمی اغماض شاهد یک رنگ خاکستری تیره هستیم. البته به این معنی نیست که سیاهی در این صفحه نمایش معنی ندارد ولی نسبت به مشکی مطلق پنل AMOLED شاهد تیرگی کمتری هستیم. هنگامی متوجه این اختلاف خواهید بود که در یک اتاق تاریک هر دو صفحه نمایش را باهم مقایسه کنید. از دیگر مزیت پنل IPS می توان به ساب پیکسل های هم سایز آن اشاره کرد که باعث می شود تا در هنگام مشاهده شاهد شارپنس و شفافیت بیشتری در IPS هستیم. در صفحه نمایش های امولد به دلیلی که در ادامه خواهیم گفت این موضوع اتفاق نمی افتد. دلیل این موضوع این است که در پنل امولد اندازه ساب پیکسل ها به دلیل مشخص تر بودن رنگ سبز نابرابر بوده که دلیل چیدمان متفاوت آن نیز هست. این نکته بصورت کلی می تواند باعث شفافیت بیشتر و شارپنس بهتر و تراکم پیکسلی بالاتر برای پنل IPS بشود. این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که از نمای نزدیکتر به هر دو صفحه نگاه کنید. برگردیم به مزیت دیگر پنل امولد یعنی بازنمیش دقیق تر رنگ ها. محدوده رنگی یا همان Color Gamut در پنل های IPS می تواند با دایره رنگی sRGB کاملا هماهنگ باشد که این موضوع نوید بخش رنگ دقیق تر و طبیعی تر برای شما باشد. اگر به کار عکاسی می پردازید یا بواسطه شغل یا فعالیت خود به صفحه نمایش هایی نیاز دارید که رنگ ها را طبیعی تر نشان بدهند پس ما به شما پنل های IPS را پیشنهاد خواهیم کرد.

نتیجه گیری

در حال حاظر غول تولید کننده ی پنل های AMOLED شرکت سامسونگ است که پنل های تولید شده ی این شرکت در موبایل های برند های دیگر هم استفاده می شود. در بین این شرکت ها نام شرکت اپل هم به چشم می خورد که برای پرچمداران خود از این پنل ها استفاده می کند. باید بگوییم که پنل های IPS با قیمت کمتری ولید می شوند که این موضوع به ارزان تر شدن موبایل بدل خواهد شد. البته برای شرکت ها این موضوع مهمی است ولی اگر بدانید که موبایل شما که از پنل AMOLED استفاد می کند درصورت آسیب دیدن باید هزینه گزافی را برای تعمیر آن بپردازید با دید متفاوت تری به این پنل ها نگاه خواهید کرد. ولی درکل قرار نیست که از هدف خود دور شویم و انتخاب پنل مناسب را به خودتان خواهیم سپرد. هرکدام از این پنل ها دارای مزیت های خود هستند. این مزیت ها از تیرگی عمیق گرفته تا شفافیت بیشتر یا رنگ های خیره کننده و دقت صفحه نمایش هستند ولی در نهایت این شمایید که باید از میان این دو یکی را انتخاب کنید. حال سوال اینجاست که اگر مسئله بودجه مطرح بود یا نبود به سراغ کدام یک از این پنل ها می رفتید؟