شمارش معکوس برای رونمایی از سری P50 هواوی

رونمایی از سری P50 هواوی

سری P50 هواوی به نظر اولین گوشی هایی خواهند بود که که به همراه سیستم عامل اختصاصی کمپانی هواوی به نام Harmony OS به بازار عرضه خواهند شد. همین نکته به نظر کافی است که با هیجان مضاعف منتظر عرضه ی سری 50 هواوی باشیم.

مشکلات کمپانی هواوی با مقامات سیاسی آمریکایی، این شرکت را از دسترسی به سرویس های گوگل محروم کرده است. این موضوع موجب شده تا تجربه ی کاربری نرم افزاری در گوشی های هواوی برای بعضی از کاربران مشکل آفرین باشد. اما در بخش سخت افزاری داستان کاملاً برعکس است. و هیچ ایرادی بر کیفیت سخت افزاری گوشی های هواوی وارد نیست. سال گذشته سری P40 و MATE 40 هواوی با قابلیت های سخت افزاری خود تحسین اغلب کاربران را برانگیختند. اما سری P50 چه در چنته دارد؟

تاریخ عرضه و مشخصات دوربین

در چند سال اخیر هواوی تاریخ عرضه ی ثابتی را برای پرچمداران خود دنبال کرده است. P20، P30، P40 در سال های اخیر در اواخر ماه مارس میلادی رونمایی شده اند. طبق گزارشات منتشر شده از منابع آگاه سری پی 50 نیز بین تاریخ 26 تا 28 مارس رونمایی خواهند شد. این منابع همچنین اعلام کرده اند که سری P50 مجهز به لنز جدید سونی خواهند بود. دوربین همیشه نقطه قوت گوشی های هواوی بوده و طی تست های اولیه سری پی 50، مدیر عامل هواوی بیان کرده بود که این سری کیفیت دوربین گوشی های موبایل را به سطح جدیدی خواهند رساند.

رندر های منتشر شده نیز حاکی از طراحی ماژول دوربین غیر معمول سری پی 50 است. این تصاویر حاکی از سه لنز جداگانه در کنار یک لنز ToF (دوربین مدت پرواز) در قسمت پایینی. و یک دوربین بزرگنمایی پریسکوپیکی در قسمت بالایی است. هرچند همین منابع قبلاً رندر های متفاوتی از چیدمان ماژول دوربین +P50 Pro ارائه داده بودند. این تناقضات نشان دهنده ی این هستند که برای مشخص شدن ترکیب دوربینی این گوشی ها، بایستی تا رونمایی این سری منتظر بمانیم.

مشخصات سخت افزاری سری P50

اولین بار در آگوست 2020 مدیرعامل هواوی اعلام کرد که به دلیل تحریم های آمریکا، پس از پایان سال 2020 هواوی قادر به تامین چیپست های کرین نمی باشد. حالا طبق گزارشات جدید گوشیPro  P50 و P50 Pro پلاس با چیپست 9000 کرین به بازار عرضه خواهند شد. این چیپست را سابقاً در گوشی های Mate 40 Pro و Mate X2 تا شونده دیده بودیم. چیپست کرین 9000 با معماری 5 نانومتری و پشتیبانی از شبکه ی ارتباطی 5G مطمئناً عملکرد بسیار بهتر و عمر باتری طولانی تری از سری P40 خواهد داشت.

شروع دوران Harmony OS

سال ها است که IOS و اندروید حاکمان مطلق عرصه ی سیستم عامل در دنیای موبایل هستند. هر از گاهی در گوشه و کنار دنیا کمپانی های مختلف تلاش کردند که این انحصار را بشکنند. از ویندوز فون مایکروسافت گرفته تا تایزن سامسونگ. اما این تلاش ها به جایی نرسیدند. حال هواوی به اجبار و به دلیل تحریم های آمریکا سیستم عامل خود را گسترش داده تا بتوانند مشکلات نرم افزاری خود را حل کند.

به نظر می رسد که سری 50 هواوی اولین محصولاتی باشند که از سیستم عامل Harmony OS استفاده می کنند. ویدیو های منتشر شده از فضای رابط کاربری Harmony حکایت از شباهت زیاد آن به سیستم عامل اندروید دارد که دست مایه شوخی های کاربران فضای مجازی شد. حال باید تا عرضه ی سری P50 کنیم تا ببینیم هواوی چه دست پختی را برای مشتریان خود آماده کرده است.