سیر تا پیاز ماینینگ و ارز های دیجیتال (قسمت سوم)

درآمد استخراج چقدر است؟

بیت کوین در واحد هایی بنام بلاک استخراج می شوند. این کار که مسلما توسط ماینر ها انجام می شود دارای پاداش مشخصی است. پاداش استخراج هر بلاک 12.5 بیت کوین است که بین ماینرهایی که برای استخراج آن نقش داشته اند تقسیم می شود. دلیل همکاری ماینر ها قدرت پردازشی بالایی است که برای استخراج هر بلوک لازم است. برای همین ماینر ها با همکاری تحت عنوان استخر(Pool) های ماینینگ ارز دیجیتال فعالیت می کنند. این کار به ماینر ها این اجازه را می دهد که بلوک های بیشتری را استخراج کنند. پاداش انجام کار پس از دریافت بین ماینر ها تقسیم می شود. برای اطلاع یافتن از میزان بلاک های استخراج شده کافی است سری به وبسایت Blockchain.info بروید و اطلاعات مورد نظر خود را بیابید.

پاداش ماینینگ ارز دیجیتال چقدر است؟

در سال 2009 که استخراج بیت کوین تازه شروع می شد، پاداش هر بلاک حدود 50 بیت کوین بوده است. رفته رفته این پاداش با کاهش روبرو شد و به 25 واحد در سال 2012 رسید. این پاداش هر چهار سال به نصف کاهش می یابد و قرار است از سال 2020 به 6.25 بیت کوین برسد. البته همین موضوع نیز یکی از دلایل بالا رفتن روز افزون قیمت بیت کوین می شود.

روند ماینینگ ارز دیجیتال و پاداش ها

پاداش هر بلاک به 12.5 بیت کوین ختم نمی شود و ماینر ها با استخراج یک بلاک و تائید تراکنش ها و الحاق آن به سیستم بلاک چین بیت کوین دریافت خواهند کرد. بدین صورت کارمزد تراکنش های بیت کوین به جیب ماینر ها خواهد رفت. پس می توان گفت که وظیفه ی ماینر ها تائید تراکنش هایی است که صورت می گیرد. این تراکنش ها که در بستر بلاک چین بیت کوین انجام می شوند بر اساس قوانینی انجام می شوند که در قبل به آن اشاره کردیم. این قوانین توسط خالق بیت کوین وضع شده اند.

وظایف ماینر ها چیست و سیستم بیتکوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز است که در آن مسئول یا نهاد مشخصی وجو ندارد که تراکنش ها را تائید کنند. این نقش حساس و مهم که ارزش بیت کوین را ایجاد می‌کند توسط ماینر ها انجام می شود. هرچقدر که تعداد این ماینر ها بیشتر می شود، به تبع آن امنیت شبکه بیشتر می شود و سختی استخراج افزایش می یابد.
از اقداماتی که ماینرهای بیت کوین انجام می‌دهند، به نظارت بر روی تراکنش های بیت کوین می‌توان اشاره کرد. هر بیت کوین می‌بایست یکبار و فقط یکبار خرج شود تا از دوبار خرج شدن آن جلوگیری شود.

دوبار خرج شدن بیت کوین

نکته: معنی دوبار خرج شدن بیت کوین این است که اگر کاربری دارای یک بیت کوین است دوبار آن را خرج کند. برای مثال اگر شما از یک سایت با پرداخت مبلغی مشخص محصولی را خریداری می کنید دیگر صاحب پول پرداخت شده نیستید و نمی توانید دوباره آن را خرج کنید.

فرایند ماینینگ ارز دیجیتال زیر ذره بین

برای استخراج ماینینگ ارز نیاز به حل مسائل پیچیده ندارید پس نگران موضوعات سخت و پیچیده نباشید. دستگاه ماینینگ قرار نیست هیچگونه مسئله ریاضی ای را حل کند. تلاش و سعی ماینر ها این است که بتوانند اولین نفری باشند که به عدد 64 رقمی هگزادسیمال برسند که این عدد برابر یا کمتر از هش (Hash) مد نظر است. پس کار ماینر ها حدث زدن عدد مورد نظر است. دلیل اصلی نیازمند بودن این فرایند به یک سخت افزار قوی این است که شما میبایست این عدد را بصورت دقیق حدث بزنید. پس برای رسیدن به یک نرخ هش ریت بالا که بر اساس مگاهش در ثانیه، گیگاهش در ثانیه و تراهش در ثانیه است نیازمند این سخت افزار قدرتمند هستید.

نرخ هش یا هش ریت چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی و به زبان ساده هش ریت را معرفی کنیم، هش ریت سرعت حل مسائل ریاضی توسط سخت افزار مورد نظر است. استاندارد نرخ هش بر اساس ثانیه است، هرچه نرخ هش دستگاه شما بالاتر باشد درآمد شما از ماینینگ ارز دیجیتال نیز بیشتر خواهد بود.

واحد های مرسوم هش ریت

KH/s: کیلوهش در ثانیه یا یک هزارم هش در ثانیه
MH/s: مگاهش در ثانیه یا یک میلیون هش در ثانیه
GH/s: گیگاهش در ثانیه یا یک بیلیون هش در ثانیه
TH/s: تتراهش در ثانیه یا یک تریلیون هش در ثانیه
PH/s: پتاهش در ثانیه یا یک کوادریلیون در ثانیه
عدد 64 رقمی هگزادسیمال دقیقا چیست
برای اینکه این موضوع را برای شما ساده تر کنیم یک نمونه از آن را در پائین می بینید.
0000f0555ccde23f45d22fd20c326e30000000fcd1221f2e0c3dd0cd1251dc20
این عدد که دارای 64 رقم است می تواند یک نمونه از عدد 64 رقمی هگزادسیمال باشد. این عدد محدود به 16 کاراکتر است که نام آن نیز به این تعداد اشاره دارد. این کاراکتر ها شامل اعداد 0 تا 9 بعلاوه حروف f,d,e,c,b,a است که حروف آن ارزش عدد را نشان می دهند.

حدس هش مورد نظر چگونه انجام می پذیرد؟

برای رسیدن به هش های مورد نظر می بایست که به سراغ دستگاه های قدرتمند برویم. ماینینگ ارز دیجیتال بوسیله ی موبایل اصلا توصیه نمی شود و نیازمند ریگ ماینینگ با قدرت بالا هستیم. شما می توانید با پیوستن به استخر های ماینینگ ارز دیجیتال، بازده کار خود را بالا ببرید. روش این کار بدین صورت است که چندین ماینر باهم توافق می کنند که بیت کوین را باهم استخراج کرده و پاداش را بین خود تقسیم کنند. این حرکت هم بازده سیستم شما را بالا می برد و هم نیاز به خرید یک مجموعه بسیار گرانقیمت را از بین می برد.

محاسبه میزان سود

نرخ سود آوری بیت کوین یک عدد قابل قبول با توجه به قیمت دلار است. برای بدست آوردن مقدار سود دریافتی کافی است به وبسایت Cryptocompare وارد شوید. این سایت بر اساس نرخ هش، برق مصرفی، کمیسیون استخر و هزینه ی هر کیلووات برق به شما میزان سود را گزارش خواهد کرد.

بخش پایانی

در ادامه به مسیر ماینینگ ارز دیجیتال و ساخت یک نمونه ریگ ماینینگ با گرافیک قدرتمند XFX RX580 8GB خواهیم پرداخت. پس با دیجی بروز همراه باشید.