سیر تا پیاز ماینینگ و ارزهای دیجیتال (قسمت دوم)

بخش دوم سیر تا پیاز ماینینگ

در این بخش قرار است به ادامه ی مقاله ی قبلی بپردازیم. مقاله قبلی تا جایی پیش رفت که متوجه روش ماین کردن ارزهای دیجیتال از طریق ماینر دست ساز خانگی شدیم. از مزایای دیگر این ماینر به همیشگی بودن بازار دستگاه نیز می توان اشاره کرد. برای مثال اگر از ماین کردن به هر دلیلی منصرف شدید همیشه بازار خریدار یک کارت گرافیک خوب خواهد بود. یا حتی اگر فرض بر محال بازار ماینینگ از قدرت خارج شده باشد، بازهم شما می توانید به سرمایه خود اتکا کنید. پس جای هیچ نگرانی ای برای نقد شدن آن نیست.
نکته دیگر در این زمینه این است که انتخاب سخت افزار مناسب برای ماینینگ می تواند از سود شما بکاهد یا به آن بیافزاید. برای مثال یک کارت گرافیک بهینه که در حالت پیشفرض از ماینینگ پشتیبانی می کند می تواند یک انتخاب بسیار بهینه تر از نمونه های دیگر موجود در بازار باشد. برای مثال کارت گرافیک XFX RX580 با حافظه 8 گیگابایتی و بایوس مخصوص ماینینگ یک انتخاب بسیار مرسوم در بازار جهانی است و طرفداران بسیاری دارد. همچنین این کارت گرافیک به دلیل دارا بودن از حافظه بالا و پردازنده قدرتمند یک انتخاب مناسب برای بازی های روز دنیاست.

استفاده از دستگاه های ASIC برای ماین کردن

روش دوم استفاده از دستگاه هایی است که آنها را با نام ASIC می شناسیم. این دستگاه های گران قیمت اکثرا بصورت استوک وارد کشور شده و برای فارم ها می توان از ASIC ها استفاده کرد. این دستگاه ها دارای سرعت پردازشی بالاتری هستند. اگر قصد شما این است که هزینه ی بالایی صرف ماینینگ ارزهای دیجیتال کنید و ریسک این حرکت برای شما تاثیرگذار نیست، می توانید به سراغ ماینر های ASIC بروید. از مزایای این دستگاه برخورداری سرعت نسبتا بالاتر از یک ریگ ماینینگ اشاره کرد. همچنین این دستگاه ها کانفیگ های مختلفی را به بازار عرضه می کند. البته این موضوع را نباید نادیده گرفت که نمونه های استوک این دستگاه ها نیز با قیمت بالایی خرید و فروش می شوند.

ماینینگ بدون نیاز به دستگاه ماینر

روش جدیدی پس از بیتکوین برای ماین کردن در بازار پدیدار شد که با دو روش قبلی مقداری متفاوت است. این روش به نام الگو های اثبات سهام یا به اختصار (POS) معرفی شده است. که این روش نیازمند به هیچگونه دستگاه ماینینگ برای استخراج ارزهای دیجیتال نیست. الگوریتم این کار با بیتکوین متفاوت است. برای این کار می بایست از کوین مد نظر سهام عمده ای را خریداری کنید و آن را در جساب خود مسدود سازید. حال این موضوع چه تاثیری دارد؟ این کار باعث تامین کردن شبکه منتخب شما خواهد شد. و با این کار شما به یکی از مسترنود های شبکه مورد نظر بدل می شوید. که به ازای آن مقدار ثابتی از آن کوین به عنوان پاداش کار، به شما تعلق می یابد.
این نکته را فراموش نکنید که این روش برای سهام های مورد استفاده قرار می گیرد که دارای الگوی اثبات سهام یا (POS) هستند. در یک مقاله جداگانه به این موضوع مفصل تر خواهیم پرداخت. ولی خب حتما تا الان متوجه این موضوع شده اید. که این روش آخر نیز نیازمند ریسک پذیری و صرف هزینه ی بالایی خواهد بود.

جمع بندی بخش دوم

تا اینجا به سه روش اصلی و مرسوم ماینینگ ارزهای دیجیتال اشاره کرده ایم. در ادامه به نکات و مفهوم ماینینگ خواهیم پرداخت که قطعا برای ماینینگ می بایست از همه ی آنها مطلع باشید. دیجی بروز را برای مقاله های بعدی این سری دنبال کنید.