سامانه همتا چیست و چگونه دستگاه خود را فعال کنیم؟
سامانه همتا چیست و چگونه دستگاه خود را فعال سازی کنیم؟

اگر در چند سال اخیر برای خرید گوشی اقدام کرده باشید، حتماً نام سامانه همتا و یا ریجستری به گوش تان خورده است. اما منظور از سامانه ی همتا چیست؟
طرح ریجستری به منظور قانونمند کردن واردات گوشی و جلوگیری از قاچاق آن پیاده سازی شد. با اجرای این طرح گوشی هایی که بدون طی کردن مراحل قانونی و پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور شده باشند، امکان آنتن دهی و در حقیقت استفاده از اپراتور های رسمی کشور را نخواهند داشت. این طرح ابتدا محصولات اپل را در بر گرفت، به مرور برند های دیگر نیز به زیر مجموعه ی این طرح وارد شدند تا چتر ریجستری تمام برند های موجود در بازار را پوشش دهد.
واژه ی همتا مخفف سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی است. و سامانه ی همتا نیز بستر اصلی طرح ریجستری موبایل و تبلت است.

آدرس سایت و نحوه فعال سازی

سامانه همتا با آدرس اینترنتی hamta.ntsw.ir در دسترس بوده، همچنین امکان دسترسی به آن با اپلیکیشن اختصاصی سامانه، پیامک و کد USSD نیز فراهم است. حال سوال اصلی بسیاری از کاربران این است که چطور می توانیم با استفاده از سامانه ی همتا از اصل بودن گوشی اطمینان حاصل کنیم. و یا اینکه چطور می توانیم گوشی خود را در این سامانه ریجستر کنیم. برای پاسخ گویی به این سوالات با دیجی بروز همراه باشید.
برای فعال سازی دستگاه خود می بایست از کد فعال سازی سامانه ی همتا استفاده کنید. این کد برای انجام امورات رجیستری الزامی است و دون آن نمیتوان دستگاه را در سامانه ثبت کرد.

بدست آوردن کد فعال سازی سامانه همتا

1- اگر دستگاه شما آکبند است و آن را ز طریق فروشگاه های مجاز خریده اید باید کد فعال سازی روی جعبه یا کارت گارانتی دستگاه موجود باشد. در غیر این صورت با شرکت وارد کننده ی اصلی که در بخش استعلام اصالت سامانه همتا نوشته می شود، نسبت به دریافت این کد اقدام کنید. برای یافتن این شماره ها کافی است تا به صفحه ی اطلاعات گارانتی ثبت شده در سامانه جام گارانتی وارد شوید.
2- اگر موبایل کارکرده خریداری کرده اید می بایست ابتدا از ثبت دستگاه در سامانه رجیستری مطمئن شده و سپس برای انتقال مالکیت اقدام نمائید. برای اطلاع از اصالت دستگاه ابتدا کد دستوری *7777# را شماره گیری نمائید. سپس اطلاعات خواسته شده را وارد نموده و اصالت دستگاه را مشاهده کنید. در صورت تائید اصالت انتقال مالکیت را انجام دهید. روند انتقال مالکیت را در ادامه توضیح داده ایم.
3- اگر دستگاه را بصورت مسافری خریداری نموده اید.
درصورت خرید دستگاه بصورت مسافری کد فعال سازی در پیامک تائید درخواست کارتابل مسافر مورد نظر وجود دارد.

روش های فعال سازی دستگاه در سامانه همتا

سه روش برای انجام این کار به شما پیشنهاد می دهیم.
روش اول: سایت اینترنتی به آدرس www.hamta.ntsw.ir
روش دوم: کد دستوری #7777*
روش سوم: اپلیکیشن همتا

برای استفاده از سامانه کد دستوری #7777*

1- ابتدا با سیمکارت خود (ترجیحا سیمکارت خریدار) کد دستوری #7777* را شماره گیری نمائید.
2- سپس گزینه ی فعال سازی را وارد کنید
3- در مرحله ی سوم باید شناسه IMEI را وارد نمائید. برای دریافت شناسه می توانید پشت کارتن دستگاه را مشاهده نموده. یا با شماره گیری #06#* آن را مشاهده و یادداشت نمایید.
4- در مرحله ی بعدی باید سیمکارتی که قصد فعال سازی با آن را دارید را وارد دستگاه نموده و سپس کد فعال سازی را وارد نمائید.
5- در این مرحله سامانه همتا به شما شماره موبایل و کد IMEIدستگاه را نشان می دهد. پس از اطمینان یافتن درباره ی این شماره ها تائید را وارد کنید.

موبایل واره ها و تاریخ رجیستری سامانه همتا

اگر از دستگاه های به اصطلاح موبایل واره استفاده می کنید می بایست برای رجیستری آن نیز اقدام کنید. موبایل واره به دستگاه ی گفته می شود که قابیت اتصال رادیویی داشته و امکان نصب سیمکارت روی آن وجود دارد. از انواع این دستگاه ها می توان به ساعت های هوشمند، بارکد اسکنر، مبدل تلفن ثابت به تلفن سیار اشاره کرد.
برای اعمال این رجیستری می بایست تا تاریخی که در ادامه این مقاله اعلام میشود. موبایل واره خود را وارد سامانه رجیستری کنید تا متوجه هزینه های ثانویه نشوید.
1- تاریخ اعمال رجیستری ساعت هوشمند: شنبه 12 تیر سال 1400
2- تاریخ اعمال رجیستری تبلت: جمعه 25 تیر
3- تاریخ اعمال رجیستری بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت: شنبه 19 تیر