رم چیست و سرعت اپلیکیشن ها چقدر به آن وابسته است؟

رم چیست و سرعت اجرای اپلیکیشن ها چقدر به آن وابسته است؟
حافظه رم یا همان (RANDOM ACCESS MEMORY) حافظه با دسترسی تصادفی است که به صورت مختصر می توان گفت اطلاعات مورد نیاز اپ‌های در حال استفاده را به صورت موقت ذخیره سازی می کند. این کار به پردازنده کمک می کند که اپلیکیشن هایی را که هنوز به طور کامل بسته نشدند و در حال پردازش هستند را مدیریت کند. حال شما می‌توانید از اپلیکیشن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم استفاده کنید. می توان گفت رم دلیل اصلی در حال اجرا نگه داشته شدن اپ ها است. برای اینکه شما بتوانید از چند اپ استفاده بکنید نیازمند رمی باقابلیت ذخیره سازی بیشتر هستید. زیرا زمانی که حافظه رم پر می شود و شما میخواهید اپ جدیدی را راه اندازی کنید رم می بایست اپلیکیشن های قبلی را ببندد تا فضا برای اطلاعات جدید ایجاد شود. پس در کل رم بیشتر به معنی مالتی تسکینگ بهتر است. وقتی شما یک اپلیکیشن یا بازی را اجرا می کنید آن اپلیکیشن درون رم بارگذاری می شود. هنگامی که شما از اپ دیگری به قبلی باز می گردید نیاز به راه اندازی و استارت مجدد ندارد.

رم در دنیای موبایل
برخلاف کامپیوتر های خانگی هنگامی که یک اپلیکیشن با تاخیر ۲ ثانیه در تلفن همراه شما باز می شود انتظارات شما را برآورده نمی‌کند برای همین امر اپلیکیشن های مانند پیام رسا‍‍ن ها و تماس در پس زمینه به فعالیت خود ادامه می‌دهند تا هنگامی که برای شما پیام جدیدی ارسال شود با شما تماس گرفته شود شمارا در لحظه مطلع سازد. به دلیل مدیریت رم خوب ‏سیستم عامل آی او اس نسبت به اندروید در اجرای اپلیکیشن ها نیاز به رم با ظرفیت بالا برای سرعت مطلوب احساس نمی‌شود. برای مثال یک موبایل اندرویدی با ظرفیت رم ۶ گیگابایت مانند یک آیفون با ظرفیت رم ۲ تا ۳ گیگابایت عمل می کند. البته این اعداد به صورت تقریبی است تا بتوانیم راحت تر این مقوله را درک کنیم. اولین تلفن همراه اندرویدی به نام htc dream با ظرفیت رم ۱۹۲ مگابایتی عرضه شد و همچنین اولین آیفون در سال ۲۰۰۷ تنها ۱۲۸ مگابایت رم داشت. امروز در سال ۲۰۲۱ آیفون ها با رم های ظرفیت بالا معرفی می شود برای مثال آیفون ۱۲ پرو ۶ گیگابایت عرضه شد و همچنین این عدد برای پرچمداران اندرویدی به عدد ۱۶ هم رسید.
البته تنها فاکتور سرعت بالای گوشی موبایل، ظرفیت رم نیست برای مثال طبق تحقیقات انجام شده در بسیاری از تلفن های همراه که ظرفیت رم بالای ۶ گیگ دارند فضای خالی استفاده نشده از رم سرعت بیشتری را در اختیار کاربر قرار نمیدهد در این حال سرعت رم یکی از فاکتورهای مهم قدرت تلفن همراه شماست. اپلیکیشن ها امروزه پیچیده تر و بزرگتر شدند همچنین قابلیت عکسبرداری به صورت RAW در تلفن همراه های پرچمدار جدید استفاده می شود نیاز به پردازش بیشتری دارند با این حال برای نیازهای روزمره و حتی بیشتر از آن یک رم با ظرفیت حدود ۶ گیگابایت کافی بنظر می‌رسد.

آزاد سازی رم
اگر تلفن همراه اندروید یا آیفون شما از ظرفیت رم بالایی پشتیبانی نمی کند، شاید نیاز باشد برای کمتر شدن هنگ و افزایش سرعت در اپلیکیشن ها از ترفندهای خالی کردن فضای رم استفاده کنید. در کل میزان رم مورد نیاز شما به استفاده شما باز می گردد برای مثال اگر شما اپلیکیشن های زیادی استفاده می کنید و به صورت مداوم بین آنها سوئیچ می کنید نیاز شما به تلفن همراه با رم بالاتر بیشتر از کاربرانی است که به صورت عادی از تلفن همراه خود استفاده میکنند.