اشتباهات رایج درباره ی موبایل
رایج ترین اشتباهاتی که درباره ی تلفن همراه بین مردم شایع است!

اولین اشتباه: استفاده نکردن از fast charge برای شارژ گوشی

قابلیت شارژ سریع (Fast Charge) توسط شرکت معروف Qualcomm ارائه شد و شما متناسب با مدل گوشی خود از این امکان استفاده کنید.

گوشی های شرکت اپل از آیفون 8 به بعد فست شارژ را پشتیبانی می کنند. در مورد گوشی های اندرویدی هم در وب سایت های مختلف می توانید جست و جو کنید و متوجه شوید که  چه مدل هایی fast charge را ساپورت می کنند. برای fast charge تلفن همراه تان می توانید از ادابتور های مختلف (از 18 وات تا 96 وات) استفاده کنید و مشکلی برای تلفن همراه تان پیش نمیاد.

اما شرکت ها همراه با گوشی موبایل عمدتا ادابتور های با ولتاژ بالا را ارائه نمی کنند احتمالا به این دلیل که با فروش جداگانه آن ها سود بیشتری به دست آورند. پس به یاد داشته باشید که استفاده از fast charge برای گوشی هایی که این قابلیت را ساپورت می کنند در مواقعی که نیاز دارید تلفن همراه تان در مدت زمان کوتاه شارژ شود، انتخاب مناسبی است.

قابلیت فست شارژ

دومین اشتباه: همیشه نباید از fast charger  استفاده کرد!

هنگام شارژ باتری تلفن همراه یک سری واکنش های شیمیایی در باتری رخ می دهد و وقتی شما از fast charger استفاده می کنید در واقع این واکنش ها با سرعت بیشتری انجام می شود. استفاده همیشگی از قابلیت شارژ سریع باعث کاهش عمر مفید باتری تلفن همراه شما می شود. پس در مواقع ضروری از قابلیت فست شارژ استفاده کنید چون می تواند در عمر مفید باتری اثر گذار باشد.

سومین اشتباه: شارژ کردن تلفن همراه  با کاور

همان طور که گفته شد واکنش های شیمیایی هنگام شارژ گوشی رخ می دهد و گرما تولید می شود. اگر هنگام شارژ گوشی از کاور خارج نشود، گرمای تولید شده در طی شارژ باتری نمی تواند خارج شود و اثر بدی روی باتری می گذارد و عمر مفید باتری را کاهش می دهد.

چهارمین اشتباه: خاموش کردن تلفن همراه با شارژ صد درصد

اگر زمانی مجبور شدید برای مدت طولانی از تلفن همراه خود استفاده نکنید و آن را خاموش کنید، توجه کنید که گوشی تان شارژ کامل نداشته باشد و بهتر است در این مواقع  شارژ تلفن همراه خود  را روی حدود 50 درصد تنظیم کنید.

پنجمین اشتباه: باتری گوشی همیشه سالم می ماند!

دقت کنید که باتری مانند سایر اجزا تلفن همراه ممکن است خراب شود و بعد از چند سال (در بهترین حالت 4 تا 5 سال) باید آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید  که باتری گوشی را حتما در جاهای مطمئن تعویض کنید.

بستن اپلیکیشن های باز روی موبایل

ششمین اشتباه: اگر اپلیکیشن های باز گوشی رو ببندید بازدهی باتری گوشی بهتر می شود!

این طرز تفکر بسیار شایع و در عین حال اشتباه است. اکثر افراد تصور می کنند با بستن برنامه های باز گوشی عملکرد باتری بهبود می یابد و میزان مصرف باتری کاهش می یابد. مدیر ارشد بخش نرم افزار کمپانی اپل می گوید : کسانی که با بستن برنامه های باز گوشی به دنبال بهینه کردن مصرف باتری موبایل شان هستند در واقع وقت خود را تلف می کنند.

در حقیقت بستن برنامه ها حتی ممکن است باعث شود باتری موبایل شما بیشتر مصرف شود. حتما می پرسید چرا؟! چون وقتی یک اپلیکیشن کامل بسته شود، برای باز کردن مجدد آن نیاز به فراخوانی دارد که این فراخوانی مجدد فشار بیشتری به باتری گوشی می آورد و انرژی بیشتری نسبت به وقتی که برنامه قبلا باز شده باشد و دوباره از آن استفاده شود، مصرف می کند.

توصیه می شود اگر از اپلیکیشنی فقط یک بار در روز استفاده می کنید، بعد از استفاده آن را تا استفاده مجدد در روز های آینده ببندید ولی در مورد برنامه هایی مثل تلگرام، واتساپ، اینستاگرام و … که چندین و چند بار در روز مورد استفاده قرار می گیرند، لازم نیست بعد از هر بار استفاده بسته شوند.

هفتمین اشتباه: Restart نکردن تلفن همراه

تلفن های همراه هم مثل کامپیوتر نیاز به رست کردن دارند ولی نه زود به زود. بهتر است هر دو هفته یکبار خودتان گوشی تان را ریستارت کنید تا فضاهای اشغال شده در رم و اتفاقاتی  که در رم و پردازنده در حال انجام است، مجددا از نوع ساخته شود و به اصطلاح گوشی تان نفسی تازه کند 🙂

در مورد گوشی های سامسونگ از مدل گلسی S7 و مدل های بالاتر نرم افزاری به گوشی های خود اضافه کرد که به شما این اجازه را می دهد تا تنظیم  کنید  در طی بازه های مشخص (مثلا 7 روزه یا 14 روزه) تلفن همراه  شما به طور خودکار ری استارت شود و گوشی راندمان بهتری داشته باشد.

هشتمین اشتباه: آپدیت نکردن سیستم عامل تلفن همراه

اگر مدت زیادی از  آخرین آپدیت سیستم عامل تلفن همراه شما  گذشته و شما هنوز سیستم عامل خود را به روز رسانی نکرده اید، بدون تردید در اولین فرصت، بدون ترس از کاهش عملکرد و راندمان گوشی، سیستم عامل تلفن همراه خود را به روز رسانی کنید.

خیلی مواقع آپدیت ها به منظور بهبود امنیت سیستم عامل ها ارائه می شوند و آپدیت های جدید  از نفوذ بد افزار ها به گوشی شما جلوگیری می کنند.

امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشه، لطفا در صورتی که این پست آموزشی را دوست داشتید با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.