Under Display camera
دوربین زیر نمایشگر، آیا واقعاً به این تکنولوژی نیازمندیم؟

همه میدانیم که دنیای تکنولوژی با سرعت بسیار سرسام آوری در حال تغییر است. شاید تا چند ماه پیش راه کار دوربین زیر نمایشگر بیشتر به یک ایده ی بلند پروازانه شبیه بود. ولی در عرض چند هفته همه چیز تغییر کرده است. شیائومی و سامسونگ در طول هفته ی گذشته از دو گوشی هوشمند جدید با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش رو نمایی کرده اند. حال می توان گفت که این تکنولوژی از حالت ایده پردازی خارج شده و نمونه های اولیه ی آن در پیشگاه ما هستند. اما آیا واقعاً به خرید گوشی موبایل با دوربین زیر صفحه نمایش نیازمندیم؟

در ادامه با دیجی بروز همراه باشید تا به دنبال یک پاسخ روشن برای این سوال بگردیم.

iPhone X
اپل اولین شرکتی بود که ایده ی صفحه نمایش تمام قد را به طور جدی مطرح کرد

ایده ی دوربین زیر نمایشگر از کجا آمد؟

ابتدا اجازه بدهید تا مرور کوتاهی به تاریخچه ی دوربین زیر صفحه نمایش داشته باشیم. اپل با معرفی گوشی iPhone X، ناچ نامحبوب خود را نیز در کنار آن معرفی کرد. اغلب سازندگان بزرگ اندرویدی نیز به سرعت مسیر آیفون X را طی کرده و سعی داشتند تا با ترند جدید اپل همگام باشند. البته برخلاف اپل که تلاش زیادی در حذف این زائده زشت نداشت، اندرویدی ها تلاش زیادی به خرج دادند تا سایز ناچ های خود را کاهش دهند. این مسیر به معرفی دوربین سلفی نقطه ای ختم شد.

آنر Magic 2 از اولین گوشی هایی بود که ایده ی دوربین سلفی کشویی را معرفی کرد

در این بین بعضی از کمپانی های اندرویدی تلاش کردند تا تجربه ی نمایشگر تمام قد را به کاربران خود اعطا کنند. این هدف منجر به معرفی ایده هایی به مانند دوربین های سلفی کشویی (Pop Up) شد. گوشی های شیائومی Mi Mix 3 و آنر Magic 2 از نتایج این ایده بودند. این گوشی ها با بهره گیری از دوربین سلفی کشویی سعی در ایجاد صفحه نمایش تمام قد را داشتند. بعضی از گوشی های سامسونگ و ایسوس نیز ایده ی ماژول دوربینی چرخان (Flip) را ارائه کردند. سیستمی که هم اکنون در گوشی Asus ZenFone 8 flip که امسال از آن رو نمایی شد نیز، به کار گرفته شده است.

در این بین ایده های بسیار عجیبی نیز مطرح شد. به مانند صفحه نمایش دوگانه که در گوشی های Nubia Z20 و Vivo Nex Dual Display شاهد آن بودیم. این گوشی ها با بهره گیری از یک صفحه نمایش اضافی در پشت گوشی، به کاربر اجازه می دادند که از دوربین اصلی گوشی، به عنوان دوربین سلفی استفاده کنند.

هیاهو برای هیچ!

تمام این ایده ها در یک نقطه اشتراک داشتند. آن هم ناکارآمدی آن ها بود. دوربین های سلفی کشویی و چرخان، در شروع به کار خود از تاخیر محسوسی برخوردار بودند. که مخصوصاً در روش امنیتی تشخیص چهره بسیار آزار دهنده بود. در مورد صفحه نمایش دوگانه نیز می توانید فاجعه ی افتادن گوشی از دست کاربر را تخمین بزنید! به خصوص تحت شرایطی که برای بهره بردن از صفحه نمایش پشتی، بایستی از پوشاندن قاب محافظتی به گوشی خود نیز صرف نظر می کردید.

در نتیجه می توانید حدس بزنید که چرا کمپانی های مختلف امید خود را به دوربین های زیر صفحه نمایش بسته اند. در این راه حل نیازی به دوربین های کشویی، چرخان و صفحه نمایش ثانویه نیست. و در نگاه کلی نیز یا یک گوشی عادی از نظر بصری روبرو هستید. نه با موجودات عجیب الخلقه!

Nubia Z20
Nubia Z20 به همراه صفحه نمایش پشتی عرضه شد!

اولین گوشی هوشمند با دوربین زیر نمایشگر

کمپانی چینی ZTE اولین تولید کننده ای بود که این ایده را وارد گوشی های هوشمند خود کرد. گوشی Axon 20 5G به ما یاد آور شد که برای استفاده از تکنولوژی روز نیازی به صرف هزینه ی بالایی نیز نداریم.

تکنولوژی دوربین زیر صفحه نمایش دو مشکل اساسی را در پی دارد. مشکل اول این است که چگونه باید دوربین سلفی را در زیر صفحه نمایش قرار دهیم؟ بدون اینکه بر کیفیت صفحه نمایش لطمه ای وارد شود. در ادامه اما چگونه می توان کیفیت دوربین سلفی را با وجود پیکسل ها متعدد صفحه نمایش حفظ کرد؟ در مورد گوشی Axon 20 5G با وجود اینکه دوربین سلفی زیر صفحه نمایش پنهان شده است. اما در تصاویری که پس زمینه ی روشن دارند و در بعضی از زوایا می توانید این دوربین را مشاهده کنید. همچنین عکس های سلفی که به وسیله ی دوربین سلفی گرفته می شوند کیفیت آنچنانی ندارند.

ورود شیائومی و سامسونگ به میدان

همانطور که میدانید گوشی شیائومی Mi Mix 4 نیز با تکنولوژی دوربین زیر صفحه نمایش به بازار عرضه شده است. در تصاویری که شیائومی از گوشی Mi Mix 4  منتشر کرده و ویدیو هایی که از بررسی ابتدایی این گوشی منتشر شده، نمی توان حضور دوربین زیر نمایشگر را، به مانند آنچه در گوشی Axon 20 5G می بینیم، متوجه شد. شاید شیائومی در اولین تجربه ی خود توانسته که مشکل اولیه را حل کند. اما در مورد کیفیت عکس های سلفی داستان کمی متفاوت است. یکی از مدیران ارشد شیائومی اعتراف کرده که کیفیت صفحه نمایش برای چینی ها اهمیت بیشتری داشته است. از این جهت افرادی که به دنبال دوربین سلفی با کیفیت هستند به دنبال گزینه های دیگری باشند.

Mi Mix 4
شیائومی در پنهان کردن دوربین سلفی استادانه عمل کرده است

گوشی تاشو سامسونگ Z Fold 3 نیز یکی دیگر از گوشی های جدیدی است که به همراه دوربین زیر نمایشگر به بازار عرضه شده است. بررسی های اولیه نشان می دهد که وضعیت دوربین سلفی گوشی جدید سامسونگ از گوشی ZTE نیز بدتر است. به طوری که به راحتی می توانید نقطه ی قرار گیری دوربین سلفی را با پیکسل های به هم ریخته ی صفحه نمایش تخمین بزنید. حال شاید با خود فکر کنید که برخلاف شیائومی که در پنهان کردن دوربین سلفی استادانه عمل کرده، سامسونگ ترجیح داده که دوربین سلفی قابل دید باشد، اما کیفیت ثبت عکس های آن نیز افزایش یابد. خب باید بگوییم که در اشتباهید! دوربین سلفی 4 مگاپیکسلی سامسونگ هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

Z Fold 3
در گوشی Z Fold3 به راحتی می توانید نقطه ی قرار گیری دوربین سلفی را با پیکسل های به هم ریخته ی صفحه نمایش تخمین بزنید

سخن آخر

شاید تکنولوژی دوربین زیر صفحه نمایش آخرین راه کار شرکت ها برای فرار از ناچ زشت و بد ترکیب باشد. اما این تکنولوژی هنوز در ابتدای راه قرار دارد. اگر علاقه مند به خرید گوشی با دوربین زیر نمایشگر هستید. بایستی فکر ثبت عکس ها و یا فیلم های با کیفیت را از سر بیرون کنید. اگر الویت شما داشتن یک نمایشگر تمام قد و بودن بریدگی است. و علاقه به انتشار سلفی در شبکه ی اجتماعی ندارید. می توانید خرید این گوشی ها را مد نظر قرار دهید.