حل مشکل قطعی واتس اپ، اینستا گرام و فیسبوک
حل شدن مشکل اتصال واتس اپ و اینستاگرام در ایران

مشکل عدم دسترسی به شبکه های مجازی واتس اپ و اینستاگرام حل شد

روز دوشنبه پنجم اکتبر 2021 مصادف با سیزدهم مهر 1400 فیس‌بوک، واتس اپ و اینستاگرام، غول های شبکه های اجتماعی جهان، از ساعت هشت شب با یک قطعی سراسری و ناگهانی رو به رو شدند.

این مشکل به نظر میرسد در ایران طی ساعات اخیر (۲:۱۰ دقیقه بامداد سه شنبه ۱۴ مهر) مرتفع گردیده است. لذا پست های جدید در اینستاگرام به اشتراک گذاشته میشوند. تا لحظه ی انتشار خبر، اتصال واتس اپ و اینستاگرام در ایران به حالت عادی بازگشته است. و کاربران در حال استفاده از این برنامه ها هستند.

اینستاگرام پس از رفع مشکل و اتصال دوباره با هیچ قطعی مجددی روبه رو نشده است. به همین سبب طبق روال عادی در دسترس بوده و قابل استفاده میباشد. اما در مورد واتس اپ طی یک ساعت اخیر گزارش قطعی مجدد بسیار زیاد است.

حل مشکل قطعی اینستاگرام و واتس اپ

جالب است بدانید تا این لحظه باز هم هیچ یک از مسئولان اصلی فیسبوک یا سخنگوی آنها هیچ اظهار نظری در مورد دلیل قطعی و خاموشی برنامه های تحت کنترل خود ارائه نکرده اند! توییترهای رسمی اینستاگرام و واتس اپ نیز غیر از معذرت خواهی بابت مشکل پیش آمده و اطلاع رسانی در مورد حل شدن مشکل و اتصال دوباره، هیچ دلیل خاصی برای این مشکل بیان نکرده اند.

بروزرسانی:

بالاخره پس از گذشت حدود 17 ساعت، دلیل قطعی چند ساعته فیسبوک و شبکه های اجتماعی زیر نظر آن، توسط شرکت کلاوفلیر مشخص شد. ظاهرا گفته شده مشکل اختلال در سرویس های فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ، ناشی از DNS های فیسبوک بوده است. این مشکل به دلیل ناپدید شدن BGP فیسبوک از اینترنت بروز پیدا کرده بود.

در واقع ناپدید شدن BGP فیسبوک از اینترنت، سبب شده بود که سرویس های دی ان اس نتوانند IP سرورهای فیسبوک را پیدا کنند. به همین سبب کاربران قادر نبودند به فیسبوک و شبکه های اجتماعی تحت نظر آن دسترسی داشته باشند. شرکت کلاوفیلر که صاحب یکی از شلوغ ترین DNS های جهان یعنی 1.1.1.1 است، این خبر را تایید کرده است. لازم به ذکر است که در طی قطعی چندین ساعته، این شرکت به دلیل پیدا نشدن IP های فیسبوک، درخواست های بسیار زیادی از کاربران دریافت کرده بود. در واقع در همین راستا نرخ خطاهای این سرویس بالا رفته بود.

جزئیات بیشتر:

طبق گفته یکی از مهندسان فیسبوک در ردیت، در اشتباهی بزرگ، آپدیتی که مهندسان فیسبوک دیروز برای تجهیزات شبکه فیسبوک ارسال کرده بودند، باعث بروز مشکلاتی در تنظیمات این تجهیزات شده بود. به این شکل که تجهیزات موجود، نمیتوانستند IP سرورهای فیسبوک را به بقیه BGP ها مخابره کنند. در نتیجه ی این اتفاق، همان طور که شاهد آن بودیم، کاربران قادر نبودند به سرویس های فیسبوک دسترسی داشته باشند.

این آپدیت جدید باعث شده که مهندسان نتوانند از راه دور تجهیزات شبکه فیسبوک را اصلاح کنند. به همین سبب امکان تغییر تنظیمات و اصلاح آن، فقط برای کسانی که دسترسی فیزیکی به آن داشتند، مهیا بود. از این سو این افراد هم اعتبار لازم برای دسترسی نرم افزاری نداشتند. در نتیجه این قضیه باعث مشکلات لجستیکی زیادی شده بود. علاوه بر مشکلات یاد شده، به دلیل پاندمی کرونا، تعداد افراد حاضر در دیتاسنترهای فیسبوک اندک بود. لذا این امر هم، در بدتر شدن وضعیت پیش آمده، بی تاثیر نبوده است.

هر گونه اخبار تکمیلی در این زمینه، به شما همراهان همیشگی مجله خبری دیجی بروز منعکس خواهد شد. جهت اطلاع از آخرین اخبار حوزه تکنولوژی با دیجی بروز همراه باشید.