جیلبریک در آیفون چه کاربردهایی دارد؟
جیلبریک در آیفون چه کاربردهایی دارد؟

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی که در گوشی های آیفون برای هک کردن وجود دارد جیلبریک نامیده می شود که البته این ابزار در نسخه ی iOS 13.5 قابل استفاده خواهد بود.

افرادی که به تازگی گوشی آیفون را خریداری کرده اند از حقایق مربوط به این ابزار هیچ اطلاعی ندارتد، اما کاربران قدیمی تر به صورت کامل به مزایای آن واقف هستند. اخیراً ابزار موردنظر که توسط یک تیم هک کننده طراحی شده به ویژگی های دیگری دسترسی دارد. مهم ترین این خصوصیت را می توان به آنلاک نمودن گوشی های آیفون نسبت داد، حتی آنهایی که از نوع کهروی هستند. 

ابزار جدید جیلبریک چگونه ساخته شده است؟

این ابزار توسط تیمی با نام unc0ver طراحی و در نهایت اجرا شده است. در حقیقت طراحی چنین محصولی نیازمند هوش و دقت بالایی است تا بتواند تمامی گوشی های آیفون را به راحتی آنلاک نماید. باز کردن قفل های مربوط کار بسیار دشواری است که شاید این ابزار دشواری و امنیت نهایی آن را زیر سؤال ببرد. کارایی آن به تنهایی برای نسخه هایی خواهد بود که از سری 11 آی او اس به بعد پشتیبانی کنند.

برخی بر این باور هستند که امنیت بسیار بالایی در آخرین نسخه آی او اس وجود دارد، این در حالی است که حتی در نسخه 13.5 هم امنیت تا حد بالایی توانایی مقابله با ابزار جیلبریک را ندارد. قدرت این ابزار به مراتب بالاتر است. بنابراین در آخرین نسخه از سیستم عامل آیفون هم کارایی و هک نمودن و آنلاک کردن به وضوح دیده می شود. 

شرکت اپل برای مقابله با جیلبریک چه خواهد کرد؟

این شرکت باید بررسی های خود را بیشتر کند و امنیت موجود را با به روزرسانی سیستم عامل به نسبت گذشته بیشتر کند. در صورتی که نتواند با به روزرسانی هک کردن گوشی ها را پایان دهد قطعاً در میزان فروش آن تأثیر منفی برجای خواهد گذاشت. این یک جریان ثابت است که در ابتدا ابزار مربوط منتشر می شود و تأثیر خود را برجای می گذارد و سپس اپل در سریع ترین زمان ممکن با به روزرسانی آن را غیرفعال خواهد کرد.

توصیه می شود تا به هیچ عنوان از این ابزار استفاده نکنید، زیرا می تواند امنیت موجود برای سیستم اپل و گوشی های آیفون را به صورت کامل غیرفعال کند.  گزارشات و  تحلیل های مربوطه نشان می دهند که دسترسی هایی به نسخه های مختلف آیفون وجود داشته که امنیت را مختل نموده است.

 شاید برخی از کاربران برای مقاصد گوناگون همانند شخصی سازی ها از این ابزار استفاده کنند اما توصیه می شود با نفوذ هکرها به این برنامه تا حد امکان استفاده از آن را کنار بگذارید.