جریمه 27 میلیون دلاری شرکت اپل

شرکت اپل چندی پیش از سوی سازمان نظارت بر رقابت و کلاهبرداری فرانسه 27 میلیون دلار جریمه شد. سازمان نظارت بر رقابت و کلاهبرداری فرانسه مدعی است که شرکت اپل هشدار های لازم در مورد بروزرسانی های جدیدترین سیستم عامل ها را به کاربران نداده است و همین مسئله به شدت کاربران را دچار مشکل کرده است. شرکت اپل در دسامبر سال 2017 اعلام کرد که سیستم عامل جدید اپل، دستگاه های قدیمی را دچار مشکل می کند. این شرکت گفته است که با بروزرسانی سیستم عامل جدید، سرعت دستگاه های قدیمی آیفون کم می شود که البته مدعی است با بروزرسانی کردن سیستم عامل ها، طول عمر باتری ها بیشتر می شود.

سازمان مربوطه در اطلاعیه ای اظهار داشت که این به روزرسانی ها، که در سال 2017 منتشر شد، شامل بروزرسانی سیستم مدیریت انرژی پویاست که می تواند در شرایط خاصی به خصوص وقتی که باتری ها قدیمی بودند، عملکرد گوشی های آیفون 6، آیفون SE و آیفون 7 را کُند کُنَد. مصرف کنندگان شکایت داشتند که سرعت دستگاه های آنها با گذشت زمان بسیار کاهش یافته است، با این حال، تعویض باتری عملکرد آن را بسیار بهبود بخشیده است. برای بازگشت به نسخه قبلی سیستم عامل، بسیاری از مصرف کنندگان مجبور به تغییر باتری خود یا حتی خرید یک تلفن جدید بودند و این هزینه ی بسیار بالایی را برای کاربران در پی داشت. این موارد باعث شد تا شرکت اپل تخفیف های فوق العاده ای را در تعویض باتری ارائه دهد.

چرا بروزرسانی، گوشی های آیفون قدیمی تر را کند می کند؟

در گزارشی که در سال 2017 توسط شرکت اپل ارائه شد، اپل تأیید کرد که باتری های لیتیوم یونی، که در تمام تلفن های هوشمند از جمله آیفون ها استفاده می شود، ذاتاً قادر به تحقق اوج تقاضای فعلی کاربران نیستند. کند کردن دستگاه نتیجه سیستم مدیریت انرژی است که شرکت اپل در سیستم عامل جدید خود اضافه کرده است تا از خاموش شدن مکرر آیفون ها جلوگیری کند. منتقدان معتقدند که این عمل شرکت اپل تنها یک شگرد اقتصادی بوده است تا کاربران را به سمت خرید گوشی های جدید اپل سوق دهد. این نخستین جریمه ای نیست که شرکت اپل بر اثر همچین حوادثی پرداخت می کند، زیرا کشور ایتالیا در سال 2018 حدود 11 میلیون دلار شرکت اپل را جریمه کرد که 5 میلیون دلار برای کند کردن گوشی های آیفون بود و 6 میلیون دیگر آن برای عدم اطلاع رسانی مناسب به مشتریان.

کدام یک از مدل های قدیمی آیفون تحت تأثیر به روزرسانی های جدید سیستم عامل اپل قرار گرفته اند؟

طبق گزارش DGCCRF، گوشی های آیفون 6، آیفون 7 و آیفون SE به شدت تحت تاثیر این بروزرسانی قرار گرفته اند.

شرکت اپل موافقت کرده است تا جریمه ای را که توسط اداره کل رقابت و مصرف (DGCCRF) تعیین شده است پرداخت کند و همچنین باید یک ماه بیانیه ای مطبوعاتی را در سایت فرانسوی خود منتشر کند. انجمن H obs Planned Obsolescence (HOP) از دادستان ها خواسته است که از طرف کاربران آیفون مطالبات مربوط به خسارات اضافی را ارائه دهند.