توقف تولید محصولات اپل
توقف تولید محصولات اپل برای اولین بار!

توقف تولید محصولات اپل برای اولین بار آن هم برای چند روز !

با توجه به قدمت طولانی اپل تاکنون این کمپانی تولید محصولات خود را متوقف نکرده بود. از زمان شیوع کرونا در سال 2020 این کمپانی در تامین مواد اولیه ی خود دچار مشکلاتی شد. طبق گزارشی از Nikkei، اپل مجبور شده است برای اولین بار طی 10 سال گذشته خط مونتاژ محصولاتش را «به مدت چند روز» متوقف کند. آن هم به دلیل محدودیت‌های زنجیره تامین و محدودیت مداوم برق چین. توقف تولید محصولات اپل را منابع موثق اعلام کرده اند.

اپل معمولا در اواخر سال سعی میکند تا با دوبرابر نمودن شیف کاری کارگران خط تولید خود، تقاضای جهانی برای موبایل های خود را تامین نماید. نیکی در ادامه توضیح می دهد که نه تنها اپل تولید خود را دوبرابر ننموده است بلکه با دادن مرخصی به کارگرهایش تولید 24 ساعته را متوقف نموده است.

توضیحات در رابطه با کاهش تولید آیفون 13

یکی از مدیران زنجیره تامین به Nikkei گفته است: «به دلیل محدود بودن قطعات و تراشه‌ها، اضافه کاری در تعطیلات و دادن دستمزد اضافی برای کارگران خط تولید بی معنی بود. تعطیلات طلایی چین در گذشته همیشه شلوغ ترین زمان بود که همه مونتاژکنندگان خود را برای تولید آماده می کردند.»

توقف تولید محصولات اپلعلاوه بر آن اپل موفق نشد تا تولیدات آیفون 13 خود را به حد مطلوب و پیش بینی شده‌ی خود برساند. حتی در ماه نوامبر اپل طی اقدامی عجیب با توقف عرضه ی آیپد، خواست تا عرضه ی آیفون 13 خود را حفظ نماید. البته انجام این اقدام تاثیر چندانی در رسیدن به آرمان اپل نداشت. هدف اولیه ی اپل تولید 95 میلیون مدل از آیفون 13 بود که در ماه دسامبر در سال 2021 تنها توانست 85 میلیون گوشی آیفون 13تولید کند.

در ادامه طبق گفته ی منبع موثق Nikkei، حجم تولید مدل های آیفون 13 در ماه های سپتامبر و اکتبر 20 درصد با کاهش مواجه شده بود. این درحالی است که تولید آیپد اپل تنها 50 درصد از مقدار پیش بینی شده را داشت. تولید مدل های قدیمی آیفون نیز 25 درصد کاهش داشت حتی با شروع ماه نوامبر نیز بهبودی حاصل نشد.

علل اصلی توقف تولید محصولات اپل چیست؟

علت اصلی این کاهش، ناتوانی اپل در تامین قطعات اولیه ی خود است. این مسئله در راستای قرنطینه‌ی مالزیایی و ویتنامی می باشد. علت دیگر آن قطعی های مکرر و محدودیت در تامین برق خط تولید چینی اش می باشد. از موارد دیگر نیز می توان کمبود گلوگاه های تولید، طولانی شدن زمان تولید قطعات و … می باشد.