پک های مختلف گوشی های سامسونگ
تفاوت پک های مختلف گوشی های سامسونگ چیست؟

تفاوت پک های مختلف سامسونگ چیه؟

پک هند بخرم یا پک ویتنام ؟

کدوم یکی اصله؟

کدوم کیفیت بهتری داره؟

اگه شما هم سر رشته ای در صنعت گوشی های موبایل دارین و یا از فروشندگان گوشی های موبایل هستین، قطعا روزانه با این سوالات مشتریان دست و پنجه نرم میکنین! امروزه با وجود پک های مختلف سامسونگ، این سوالات به یکی از دغدغه های اساسی مشتریان تبدیل شدن. کاربرا همواره نگران این مسئله اند که پارت نامبر گوشی که خریداری میکنن، متعلق به کدوم کشور بوده و تا چه اندازه میتونن در مورد اصل بودن اون اطمینان داشته باشن. مجله خبری فروشگاه آنلاین دیجی بروز تصمیم گرفته یکبار برای همیشه به این سوالات جواب داده و به این مسئله خاتمه بده. اگه شمام جز کاربرایی هستین که نمیدونین پک هند و ویتنام گوشی های سامسونگ چه تفاوتی با همدیگه دارن، این مقاله رو از دست ندین چون قراره کلی اطلاعات مفید رو باهاتون به اشتراک بگذاریم.

همون طور که میدونید سامسونگ یکی از مطرح ترین برندها تو سطح جهان شناخته شده. این برند کره ای تونسته توی سالهای اخیر حدود 50 درصد از سهم بازار رو به خودش اختصاص بده. اگه قصد خرید گوشی گلکسی دارین، حتما با یه سرچ ساده متوجه شدین که سامسونگ گوشی های خودشو تو کشورهای مختلفی تولید و عرضه میکنه. کشورهایی مثل ویتنام، چین و هند اصلی ترین کشورهایی هستن که سامسونگ خط تولید اصلی خودشو تو اونا مستقر کرده. تو همین ابتدای امر شاید برای شما هم این سوال پیش بیاد که اصلا هدف کمپانی بزرگ سامسونگ از این کار چیه؟ پس قبل از هر چیزی بریم به این سوال پاسخ بدیم.

پک های مختلف گوشی های سامسونگ

چرا سامسونگ گوشی های خودشو با چند پارت نامبر عرضه میکنه؟

گفتیم که سامسونگ توی کشورهای مختلفی خط تولید گوشی های گلکسی رو احداث کرده و داره با پارت نامبرهای مختلف گوشی های خودشو تولید و روانه بازار میکنه. اما دلیل این کار چیه؟ از اونجایی که تقریبا 50 درصد حجم بازار گوشی های موبایل متعلق به شرکت سامسونگ هست، طبیعتا سامسونگ نمیتونست با یک شرکت واحد، پاسخگوی تقاضای کلان مردم باشه. به عبارت دیگه یک شرکت به تنهایی نمیتونست بین میزان تقاضا و عرضه همخوانی و تعادل ایجاد کنه. به همین دلیل سامسونگ، کارخانه های تولید گوشی های خودشو تو چند کشور بزرگ تاسیس کرده تا از این طریق بتونه پاسخگوی حجم عظیم سفارشات بوده و علاوه بر اون بتونه حجم بالای محصولات تولید شده رو تو تیراژ بالا مدیریت کنه.

دلیل دوم این کار مربوط به پایین آوردن هزینه های تولید هست. در واقع کمپانی سامسونگ اینجا زرنگی کرده و با یک تیر دو نشون زده! از اونجایی که کشورهایی مثل هند و چین جمعیت زیادی دارند، طبیعتا نیروی کار هم تو اونها بیشتره. به همین خاطر افراد تو این کشورها حاضرند با دستمزد کمتری مشغول به کار بشن. به همین دلیل هزینه تولید برای سامسونگ کمتر خواهد بود.

سومین دلیل وجود پارت نامبر های مختلف گوشی های سامسونگ اینه که این کمپانی بزرگ با احداث کارخانه های بیشتر تو کشورهای متعدد، تونسته ظرفیت تولید سالانه خودشو بالاتر ببره. طبیعتا با وجود یک کارخانه واحد این امر امکان پذیر نبود.

چه تفاوتی بین پک هند، پک ویتنام یا سایر پک های گوشی های سامسونگ وجود داره؟

اجازه بدین یکبار برای همیشه بگم که این مقایسه کاملا بی معنی بوده و هیچ پایه و اساسی نداره! سامسونگ تمام اجزای گوشی های خودشو تو هر کشوری، با یک استاندارد یکسان تولید میکنه. به عبارت دیگه تمام قطعات گوشی ها مثل باتری، نمایشگر، تراشه، پردازنده و … با یک کیفیت یکسان تولید میشن. در واقع این کشورها فقط وظیفه مونتاژ گوشی ها رو برعهده دارن. به همین دلیل کوچک ترین تفاوت کیفیتی بین گوشی های سامسونگ با پک های مختلف وجود نداره.

اگه از یه زاویه دیگه به این قضیه نگاه کنین، خیلی راحت متوجه میشین که کمپانی محبوب سامسونگ هرگز با این کار اسم و رسم و اعتبار چندین ساله خودشو به باد نمیده! و نمیاد گوشی هایی با کیفیت متفاوت تولید و راهی بازار کنه.

پک های مختلف گوشی های سامسونگ

پس قضیه چیه؟!

این وسط، چیزی که بیشتر از همه مردم رو گمراه کرده و اونارو به شک انداخته، شایعه ایه که بعضی از فروشندگان گوشی های موبایل و افراد سودجو منتشرش کردن. برخی از فروشنده ها با ادعای اینکه پک های ویتنام بهتر از پک های هندیه، قصد دارن پول بیشتری از مردم گرفته و به اصطلاح اونارو تلکه کنن! توصیه ما به شما اینه که به این امر واقف باشید و بدونید که کوچک ترین تفاوت کیفیتی بین پک های مختلف گوشی های سامسونگ وجود نداره. تمام این پک ها زیر نظر خود سامسونگ، با استانداردی یکسان تولید شدن و هیچ ارجحیتی نسبت بهم ندارن.

شاید بشه تنها اختلاف گوشی های سامسونگ با پارت نامبرهای مختلف رو تو سری آداپتور شارژر خلاصه کرد! در واقع کشورهای تولید کننده گوشی های سامسونگ، کله آداپتور رو مطابق با کشور خودشون تولید میکنن. به همین دلیل ممکنه شارژر بعضی از این گوشیا تو کشور ما نیاز به یه تبدیل داشته باشه. البته این امر هم هیچ نگرانی نداره چون که این سری ها به وفور تو هر بازاری پیدا میشن. دقت کنید که سرعت شارژ و ولتاژ این شارژرها عین هم بوده و هیچ تفاوتی باهم ندارند. ضمنا محتویات داخل جعبه گوشی ها هم تماما یکسان تولید و عرضه میشن.

پک های مختلف گوشی های سامسونگ

چرا گوشی های سامسونگ با پک هند گاهی ارزان تر عرضه میشن؟

یکی از دلایل اینکه گاهی پک های هند ارزان تر فروخته میشن، به اختلاف ارزش پول و دستمزد کمتر کارگران هندی مربوطه. چون جمعیت و نیروی کار تو کشورهایی مثل هند زیاده، مردم راضی میشن با دستمزد کمی مشغول به کار بشن و در نتیجه هزینه تولید و قیمت نهایی عرضه هم پایین تر حساب میشه. دلیل دیگه مربوط به گران فروشی نسخه های ویتنام توسط سودجوها و بازار گرمی آنها در مورد بهتر بودن پک های ویتنام هست.

گوشی های سامسونگ که به سفارش کشورهای مختلف تولید میشن با هم متفاوتن؟

قطعا تا اینجا متوجه شدین که گوشی های ساخت هر کشور و پک های هند و ویتنام و … هیچ تفاوت کیفیتی باهم ندارن. همون طور که میدونید به دلیل تحریم هایی که در کشور ما حاکمه، ایران نمیتوانه به شکل مستقیم به کمپانی سامسونگ، گوشی سفارش بده. به همین دلیل ایران ناچاره که گوشی های سامسونگ به سفارش سایر کشور ها نظیر امارات، ویتنام، هند، عراق و … رو وارد ایران کنه. برخی از گوشی هایی که به سفارش هند تولید شدن، به منظور آنلاک شدن، بایستی توسط سیمکارت همان منطقه فعال شن. به عبارت ساده تر قبل از آنلاک شدن این گوشی ها نمیتونیم با یک سیمکارت ایرانی از اونا استفاده کنیم.

گوشی های به سفارش هند یکبار وارد خاک هند شده و توسط یک سیمکارت هندی آنلاک میشن. سپس مجددا ریپک شده و به ایران یا سایر کشورها فرستاده میشن. توی این فرایند ریپک شدن ممکنه که کارگران هندی خیلی تر و تمیز و به اصلاح کارخانه ای عمل نکنن و بسته بندی مجدد گوشی به تمیزی پک کارخانه نباشه! ولی بازم تاکید میکنیم که این گوشی ها هیچ تفاوت کیفیتی با بقیه گوشی های سامسونگ ندارن و فقط آنلاک شدن تا بتونیم تو ایران از اونا استفاده کنیم. همین!

لازمه بدونین که بعضی از گوشیایی که به سفارش هند تولید شدن اما نسخه گلوبال هند یا UAE هستن، حتی نیازی به آنلاک شدن تو کشور هند هم ندارن. پس شما با خیال راحت میتونین گوشی به ساخت و سفارش هر کشوری رو تهیه کرده و کوچک ترین نگرانی از بابت کیفیت اون نداشته باشین. ضمنا وجود گارانتی تو همه گوشی های سامسونگ، مهر تاییدی بر این قضیه هست که پک های مختلف هیچ تفاوتی با هم ندارن. در صورت بروز هر گونه مشکل هم گارانتی شامل شده و میتونین از طریق شرکت مربوطه پیگیری کنین.

پک های مختلف گوشی های سامسونگ

از کجا بدونم گوشی من به سفارش کدوم کشور تولید شده؟

روی جعبه اکثر گوشی ها عبارت … Make For نشون میده که این گوشی به سفارش کدوم کشور تولید شده. اگه این اتیکت رو پیدا نکردین، میتونین از این روش هم اقدام کنین: کد IMEI که روی جعبه گوشی نوشته شده رو وارد سایت IMEI.INFO کنین. اگه جعبه گوشیتونو به همراه ندارین، کد #06#* رو سرچ کرده و کد IMEI اختصاصی گوشی خودتونو یادداشت کنین. پس از سرچ کردن کد IMEI تو سایت یاد شده، روز گزینه Check کلیک کنین. توی صفحه ای که باز میشه میتونین تمام اطلاعات گوشی مثل مدل، مشخصات کامل و … رو ببینین.

بعد این مرحله روی گزینه Check SN / WARRANTY / CARRIER و سپس Check SN & WARRANTY & CARRIER کلیک کنید. با انجام این کار تمام اطلاعات گوشی اعم از تاریخ فعال شدن گوشی، کشور سازنده، کشور سفارش دهنده و … نمایش داده میشن.

جمع بندی نهایی

ما سعی کردیم با نگارش این مقاله، شما رو آگاه کنیم که پک های مختلف گوشی های سامسونگ هیچ تفاوت کیفیتی با هم نداشته و کاملا یکسان تولید و عرضه میشن. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشه و بعد از این گرفتار حقه های سودجویان بازار موبایل نشین! اگه شما از مصرف کننده های گوشی های سامسونگ هستین، خوشحال میشیم تجربه کاربری خودتونو با ما به اشتراک بگذارین.