پارت نامبرهای آیفون
تفاوت پارت نامبرهای مختلف گوشی های آیفون

پارت نامبرهای مختلف آیفون چه تفاوتی با هم دارند؟

پارت نامبر آمریکای آیفون بخرم یا چین یا سنگاپور یا …؟

کدوم یکی اصله؟

کدوم کیفیت بهتری داره؟

اگر شما هم قصد خرید گوشی آیفون دارید اما نمیدانید که کدام پارت نامبر مناسب شماست، در این بررسی با ما همراه باشید تا به جواب قطعی سوال های خود برسید! قبل از هر صحبتی، باید بدانیم منظور از پارت نامبر چه بوده و چه هدفی پشت این عمل اپل نهفته است.

پارت نامبر چیست؟

اپل بر مبنای هر بازار و قوانین کشور سفارش دهنده گوشی های آیفون، پارت نامبر های مختلفی از یک گوشی واحد تولید میکند. به عبارتی Part number تعیین کننده مقصد دستگاه تولید شده اپل است. مثلا آیفون هایی که به سفارش کشور چین تولید شده اند، با پارت نامبر چین (CH/A) شناخته میشوند. اما در نظر داشته باشید که پارت نامبر های مختلف گوشی های آیفون، کوچک ترین تفاوت کیفیتی با هم نداشته و تمامی گوشی های اپل بر اساس کنترل کیفی و استاندارد یکسان اپل تولید و عرضه میشوند.

نحوه تشخیص انواع Part number

همه‌ی گوشی‌ های اپل، از شماره‌ مدلی شامل اعداد و حروف تشکیل شده ‌اند. مثلا در شماره مدل MC605LL/A دو حرف قبل از / نشان دهنده کشوری است که این گوشی به سفارش آن تولید شده است. حروف LL/A نشان دهنده کشور آمریکاست.

برای تشخیص پارت نامبر آیفون به مسیر Settings > General > About > Model  مراجعه کرده و حروف قبل از علامت / را بررسی کنید.

پارت نامبرهای آیفون

تفاوت پارت نامبر های مختلف گوشی های آیفون

  1. آداپتور شارژر متناسب با سیستم برق کشور سفارش دهنده
  2. دفترچه راهنما به زبان کشور سفارش دهنده گوشی
  3. متفاوت بودن ابعاد جعبه (به دلیل کله شارژر)
  4. وجود محدودیت های نرم افزاری روی برخی پارت نامبر ها به دلیل وجود قوانین خاص کشور سفارش دهنده

این محدودیت های نرم افزاری که در ادامه به بررسی مفصل آنها خواهیم پرداخت، به هیچ عنوان کیفیت گوشی های آیفون را تحت تاثیر قرار نمیدهند. به عبارت ساده تر تمامی پارت نامبر های آیفون ها با کیفیت واحدی تولید میشوند. از میان پارت نامبرهای بسیار متنوع گوشی های آیفون، پارت نامبر های آمریکا، سنگاپور، چین، ژاپن، هنگ کنگ و امارات، بیش ترین گوشی هایی هستند که وارد بازار ایران میشوند. در ادامه نگاهی به محدودیت های هر یک از این پارت نامبرها خواهیم داشت.

پارت نامبر آمریکا LL/A

سیمکارت دوم گوشی های آیفون با پارت نامبر آمریکا، از نوع سیمکارت الکترونیک (eSIM) بوده و در ایران پشتیبانی نمیشوند. به عبارت ساده تر آیفون پارت نامبر آمریکا در ایران، همانند گوشی تک سیمکارت کاربرد دارد.

در نظر داشته باشید که پارت نامبر آمریکا هیچ ارجحیتی نسبت به سایر پارت نامبر ها نداشته و فروش آن با قیمت بالاتر و یا ادعای بهتر بودن آن، چیزی فراتر از یک شایعه یا بازار گرمی نیست!

چین CH/A

فیس تایم صوتی در این گوشی ها فعال نیست. به دلیل نداشتن فیس تایم صوتی گاها ارزان تر از سایر پارت نامبر ها به فروش میرسد.

ژاپن JP/A

به دلیل احترام به حریم خصوصی افراد در این کشور، در گوشی های آیفون با پارت نامبر چین، صدای شاتر دوربین به هنگام عکاسی یا فیلم برداری به هیچ عنوان قطع نمیشود.

امارات AB/A

لازم است بدانید که در پارت نامبر های قدیمی امارات فیس تایم صوتی و ویدئویی غیر فعال بود. اما اخیرا با یک آپدیت نرم افزاری این محدودیت رفع شده و قابلیت فیس تایم در این گوشی ها پشتیبانی میشود.

سیمکارت دوم گوشی های آیفون با پارت نامبر امارات از نوع الکترونیک بوده و در ایران پشتیبانی نمیشود.

هنگ کنگ ZP/A

سیمکارت دوم گوشی های آیفون با پارت نامبر هنگ کنگ نیز از نوع مجازی بوده و در ایران میتوان از یک سیمکارت فیزیکی استفاده کرد.

سنگاپور ZA/A

گوشی های آیفون با پارت نامبر سنگاپور، بهترین گوشی ها برای استفاده در ایران هستند. چرا که هم قابلیت فیس تایم در آنها فعال است و هم از دو سیمکارت فیزیکی پشتیبانی میکنند. به دلیل نبود محدودیت در این Part number ممکن است گران تر از سایر پارت نامبرها به فروش رود. اما این گرانی دلیل بر بهتر بودن کیفیت گوشی مد نظر نیست.

جمع بندی نهایی

پس در حالت کلی هیچ یک از پارت نامبرهای مختلف گوشی های آیفون، کوچک ترین تفاوت کیفیتی با یکدیگر ندارند. اگر بخواهیم محدودیت های پارت نامبرهای مختلف را در یک پاراگراف خلاصه کنیم، باید بگوییم که این محدودیت ها در نبود فیس تایم صوتی در پارت نامبر چین و قطع نشدن صدای شاتر دوربین در پارت نامبر ژاپن خلاصه میشود.

اما اگر قصد خرید گوشی iPhone دو سیمکارته دارید (آیفون 11 به بالا)، تنها گزینه های مناسب برای شما پارت نامبر چین و سنگاپور هستند. چرا که سایر پارت نامبرها نظیر آمریکا، امارات، اروپا، آفریقا و … از دو سیمکارت فیزیکی پشتیبانی نکرده و سیمکارت دوم آن ها از نوع الکترونیک یا eSIM میباشد. اما اگر دو سیمکارته بودن گوشی برایتان اهمیت چندانی ندارد، میتوانید با خیال راحت، آیفون با هر پارت نامبری را خریداری کنید.