تراشه جدید اپل با نام A14 Bionic معرفی شد

تراشه جدید شرکت اپل با نام Apple A14 Bionic قدرت گوشی های هوشمند آیفون ۱۲ را فراهم می کند.

این اولین تراشه جهانی است که با معماری جدید 5 نانومتری و 11.8 میلیارد ترانزیستور ساخته شده و در رقابت با گوشی های اندرویدی که هنوز از چیپست های 7 نانومتری استفاده می کنند ، یک گام رو به جلو حرکت کرده است. این پردازنده شش هسته ای و پردازنده گرافیکی چهار هسته ای دارد ، اما اپل به طور عجیبی ترجیح داد عملکرد خود را به جای A13 سال گذشته با A12 مقایسه کند و 40٪ بهبود پردازنده و 30٪ افزایش گرافیک را ارائه دهد.

با این حال ، با دانستن اینکه سال گذشته اپل گفت A13 Bionic در مقایسه با A12 Bionic افزایش 20 درصدی سرعت دارد ، می توانیم تخمین بزنیم که تراشه  A14 دارای پردازنده 17 درصد سریعتر و پردازنده گرافیکی 8 درصد بهتر از پردازنده گرافیکی نسخه قبلی است و در عمل پیشرفت چشمگیری نسبت به نسخه قبلی ندارد. تراشه جدید A14 بایونیک اپل قادر است تا 11 تریلیون عملیات را در یک ثانیه انجام دهد.

این دستاورد بزرگی نیست، اما به هر حال مجدداً برخی از عملکردها بهبود یافته اند که در فرآیند طراحی و تولید چیپ جدید، به وجود آمده است. همچنین این پردازنده با طراحی جدید خود توانسته مصرف انرژی کمتری داشته باشد که میتواند خبر خوبی برای علاقه مندان به محصولات آیفون و آیپد باشد.

در حالی که اپل سنت خود را حفظ کرده و از سرعت کلاک پردازنده های خود صحبت نمی کرد ، همان میزان شارژدهی باتری 10 ساعته را در آیپد ایر 4 جدید نسبت به مدل قبلی خود را قول داده است. در حال که نسخه جدید دارای باتری 28.6 وات ساعتی در مقایسه با باتری 30.8 وات ساعتی مدل سال گذشته است که نشان دهنده کاهش 8 درصدی نسبت به مدل قبلی است. ما مطمئن نیستیم که چه مقدار از این مورد مربوط به صفحه نمایش جدید و چه مقدار مربوط به تراشه است، اما با این وجود نوید بخش خوبی برای میزان مصرف و ماندگاری باتری آیفون 12 است.