مسدود شدن گوشی های شیائومی
مسدود و قفل شدن گوشی های شیائومی در ایران صحت دارد؟

 مسدود شدن گوشی های شیائومی

در روزهای اخیر شاهد خبرهای ضد و نقیضی در خصوص مسدود شدن گوشی های شیائومی در کشورهای کوبا، سودان، سوریه، کره شمالی، ایران و چند کشور دیگر بوده ایم. با مجله خبری دیجی بروز همراه باشید تا به بررسی جزئیات و صحت سنجی این خبر بپردازیم.

این جریان به این صورت شکل گرفت که چند روز پیش، یک کاربر کوبایی از قفل شدن گوشی جدید شیائومی خود خبر داد. پس از آن نیز شاهد اذعان هایی مشابه از کاربران کشور کوبا بوده ایم. البته در این میان لازم به ذکر است که شیائومی به شکل رسمی در کشور کوبا حضور ندارد.

پس از انتشار این خبر، سایت XDR Developers نیز اضافه کرد که به زودی گوشی های شیائومی در کشورهای یاد شده، قفل خواهند شد. اما مطابق بند ۱۴.۲ شرایط و ضوابط شیائومی، فروش مستقیم گوشی های شیائومی به کشورهای تحریم شده من جمله ایران مجاز نمیباشد. شایان ذکر است که در این بند اشاره ای به مسدود شدن محصولات شیائومی پس از فروش، نشده است.

 مسدود شدن گوشی های شیائومی

صحت و سقم این خبر در ایران

در این راستا سخنگوی انجمن واردکنندگان گوشی های موبایل، بیان کرده است که موضوع مسدود شدن گوشی های شیائومی به دلیل تحریم های آمریکا یا تبعیت از قوانین آمریکا در هیچ کشوری، به صورت رسمی توسط کمپانی شیائومی انجام نشده است. همچنین لازم به ذکر است که شرکت شیائومی فعالیت مستقیمی با ایران ندارد. گفته میشود تا کنون منابع رسمی که شرکت شیائومی از طریق آنها اطلاع رسانی میکند، این خبر را تایید نکرده است. به نظر میرسد این موضوع به شکل قانونی از طرف این برند امکان پذیر نباشد. یا حداقل اکنون بعید به نظر میرسد.

 مسدود شدن گوشی های شیائومی

در خصوص قفل شدن گوشی تعدادی از کاربران کوبایی، این فرضیه مطرح است که ممکن است گوشی های محدودی که اکنون در کوبا مسدود شده اند، از طریق اروپا وارد کوبا شده اند. این امر توسط نمایندگی شیائومی اروپا تایید نشده و روندی مجاز نیست.

در نهایت باتوجه به فعالیت برندهای دیگر در ایران و بازار گسترده شرکت شیائومی، موضوع مسدود یا تحریم شدن مقداری بعید بنظر میرسد. دیجی بروز نیز منتظر رد یا تایید رسمی شرکت شیائومی میباشد. احتمالا بعد از این خبر سودجویان بازار به کاستم رام و موارد دیگر اشاره خواهند کرد. اما امیدواریم کاربران برند شیائومی تا  اعلام نظر قطعی و رسمی برند شیائومی نگران این موضوع نباشند. چرا که تاکنون حتی شاهد یک مورد گزارش هم در خصوص مسدود شدن گوشی شیائومی در ایران، نبوده ایم. پیشنهاد میشود تا قطعی شدن این خبر و اعلام هر گونه اطلاعات جدید، از بروزرسانی گوشی های موبایل (شیائومی) خود خودداری کنید.