باگ امنیتی که به سیستم ها نفوذ پیدا کرده اند!
باگ امنیتی که به سیستم ها نفوذ پیدا کرده اند!

در حال حاضر در بین آنتی ویروس های پرطرفدار دنیا یکی از مهم ترین اتفاقات دریافت یک باگ امنیتی مهم بوده که توانسته یک هشدار را اعلام کند.

در ابتدا شاید این اتفاقات کمی نادر بوده اما پس از بررسی های بسیار می توان گفت که به این نتیجه رسیدند در تعداد زیادی حدوداً 28 آنتی ویروس برتر این باگ وجود دارد. در صورتی که این باگ به سیستم شما راه پیدا کند تمامی اطلاعات امنیتی برای ورود به سیستم و سایت ها و حساب کاربری تحت تأثیر آن قرارمی گیرد. بنابراین شما نمی توانید به راحتی برای این کار اقدام کنید.

از دیگر اراتی که برای این منظور تعریف شده می توانیم به هنگ کردن کامپیوتر شما و در نتیجه به مختل شدن عملکرد سیستم اشاره نماییم. عملاً شما توانایی کار کردن با کامپیوتر شخصی خود را از دست خواهید داد. این آسیب های وارد شده از طریق باگ گزارش شده با نام Symlink Race معروف می باشد. اما یک نکته وجود دارد که این فایل به تنهایی اثری بلکه در ارتباط با یک فایل سالم است که می تواند این مشکل را پدید آورد.

پس از اتصال پیدا کردن این باگ امنیتی به سیستم شما می توان این نکته را مدنظر قرار داد که حمله های پی در پی نیز انجام می شود. این حمله ها از نوع  Elevation-of-Privelege می باشد. پس از ارجایی شدن این دستور اختلال ها رفته رفته بیشتر از قبل خواهد شد. بنابراین این انتظار می رود که به سرعت مشکلاتی برای افراد پیش آید که نتوانند به راحتی وارد حساب کاربری خود بشوند.

اطلاعاتی که بر روی سیستم شما وجود دارد اعم از اطلاعات مربوط به سیستم آنتی ویروس به راحتی توسط این باگ از بین می رود. بنابراین به همین دلیل است  که سیستم عامل شما دچار اختلال خواهد شد.

 این باگ می تواند به تمامی سیستم عامل های موجود به روز در دنیا همانند ویندوز، لینوکسی و حتی مگ وارد شود. بعد از آنکه به واقع آسیب پذیری به تأیید می رسد شما هشدارهای لازم را متوجه خواهید شد. برخی از آنتی ویروس ها که نتوانستند از نظر امنیتی یک راه مناسبی را برای ورود عوامل آسیب زا تعریف کنند به این باگ آلوده شده اند. اما در سایر آنتی ویروس های برتر این مقابله انجام شده است.

برای تأیید و تشخیص نهایی یک فاصله زمانی مطرح است. در صورتی که این فاصله بسیار زیاد باشد باگ ها به آسانی اطلاعات شما را دریافت خواهند کرد. بنابراین در این مسیر بسیار اهمیت دارد که شما از چه نوع آنتی ویروسی کمک می گیرید و تشخیص آن چقد طول خواهد کشید.

 اما اگر تشخیص در زمان مناسب انجام شود می توان اثرگذاری باگ را بر روی سیستم خود به آسانی از بین برده و از آسیب های جدی تر آن جلوگیری نمود. این کار برای تمامی سیستم عامل ها جواب می دهد.