اولین آپدیت اندروید 13
اولین آپدیت اندروید 13 به صورت رسمی منتشر شد

اولین آپدیت اندروید 13 با تمرکز بر حریم خصوصی، امنیت و … منتشر شد

کمپانی گوگل اولین آپدیت اندروید 13 خود را معرفی کرد. این شرکت سیستم عامل اندروید 13 را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان منتشر کرده است. این عرضه نگاهی اولیه و کلی را به اندروید 13، توسط گوگل معرفی میکند. نسخه ی 13 سیستم عامل اندروید برای گوشی های سری پیکسل 6،5 و 4 در دسترس خواهد بود.

همانطور که میدانید این آپدیت به صورت رسمی نیست و ممکن است باگ هایی را شامل شود. به همین دلیل در صورتی که از گوشی های پیکسل به عنوان گوشی اصلی استفاده میکنید، بهتر است سیستم عامل اندروید 13 را فعلا نصب نکنید. چرا که احتمال بروز باگ و یا ایرادات و مشکلات بالاست.

اندروید 13 با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی افراد عرضه می شود

در رابطه با اندروید 13 دیو برک، معاون مهندسی گوگل گفت: «مردم سیستم‌عامل و برنامه‌هایی می‌خواهند که بتوانند در رابطه با شخصی‌ترین و حساس‌ترین اطلاعات خود نیز به گوشی خود اعتماد کنند. به همین دلیل هسته ی اصلی اندروید 13 بر پایه ی حفظ حریم خصوصی افراد است.»

اولین آپدیت اندروید 13طبق نقشه ی راه برای عرضه آپدیت اندروید 13 گوگل، انتظار می رود که اولین نسخه ی بتای اندروید 13 در ماه آوریل سال 2022 منتشر شود. دو نسخه ی بعدی نیز قرار است در ماه های ژوئن و جولای راهی بازار شوند. نسخه ی نهایی نیز قرار است در اواخر سال جاری همزمان با عرضه ی گوشی های پیکسل جدید منتشر شوند.

قابلیت های android 13

در اندروید 13 میتوانید شاهد تغییر رنگ آیکون ها و یا کل رابط کاربری سیستم هم زمان با تغییر پس زمینه باشید. همچنین برای اندروید 13 با ارائه ی یک API جدید به برنامه ی Photo Picker، اجازه ی دسترسی به برخی از عکس های انتخابی کاربر داده می شود. به این معنی که نیازی نیست کاربران اجازه ی دسترسی را به کل گالری بدهند. طبق گفته های گوگل، گوشی های اندرویدی که نسخه ی سیستم عامل آن ها بالاتر از 11 است، میتوانند ویژگی مذکور را از طریق دریافت بروزرسانی گوگل پلی دریافت کنند.

اولین آپدیت اندروید 13

از آن جایی که اولین آپدیت اندروید 13، به عنوان یک نسخه ی پیش نمایش برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان است، برخی از ویژگی های خاص را نیز برای دستگاه های هوشمند با صفحه نمایش بزرگ فراهم میکند. به همین دلیل اندروید 13 برای تبلت ها، کروم بوک ها و گوشی های تاشو نیز شخصی سازی می شوند. البته با اندروید 13، کاربران میتوانند برای برخی از برنامه ها زبان متفاوتی با زبان اصلی گوشی انتخاب کنند.