انواع قهوه رو بشناس
انواع قهوه ها رو بهتر بشناس (قسمت اول: اسپرسو)

اسپرسو چیست و چگونه تهیه می شود؟

اسپرسو یکی از مورد علاقه ترین قهوه های جهان است. قهوه پایه ی بسیاری از نوشیدنی های مختلفی مانند آمریکانو، لاته، کاپوچینو و … است. این قهوه نسبت به قهوه فرانسه نرم تر است و زیرتر آسیاب می شود. این نوع قهوه بوسیله ی دستگاه های مخصص اسپرسو دم می شود. نحوه کار آن بدین صورت است که آب با فشار زیاد از میان قهوه عبور کرده و عصاره قهوه بصورت کامل خارج می شود. قهوه اسپرسو در فنجان کوچک سرو می شود و کف روشنی روی آن تشکیل می شود. در صورت دم شدن درست این قهوه فاقد لرد است.

طرز تهیه قهوه اسپرسو

همانطور که گفته شد این قهوه ایه بسیاری از نوشیدنی های بر پایه قهوه است. پس می توان اسپرسو یا نحوه دم کردن آن را یکی از پر کاربرد ترین ها برشمرد. برای دم کردن اسپرسو نیازمند قهوه ساز هستیم که این دستگاه در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. از معروف ترین قهه جوش ها برای دم کردن اسپرسو موکاپات های خانگی هستند. برای دم کردن اسپرسو با این دستگاه به زمان زیادی احتیاج نخواهید داشت اما می توان از راه های ساده تر هم استفاده کرد.

اسپرسو ساز های برقی

اسپرسو ساز ها در انواع مختلفی عرضه می شوند که می توان آن را در دو نوع خانگی و صنعتی خلاصه کرد. لازم به ذکر است که اسپرسو ساز های خانگی برای استفاده وسیله های راحت تری هستند. توان و فشار بخار دستگاه اسپرسو ساز ارتباط مستقیمی با کیفیت و غلظت قهوه دارد. توان دستگاه با کیفیت قهوه رابطه مستقیمی دارد. فشار بخار نیز تاثیر زیادی در کیفیت قهوه دم شده دارد. این فشار توسط پمپ ایحاد می شود. میزان فشاری که یک دستگاه اسپرسو ساز تولید می کند بهتر است بیشتر از 15 بار باشد.

عملکرد دستگاه اسپرسو ساز

امکانات دستگاه مثل داشتن نازل یا توانایی تهیه انواع نوشیدنی های بر پایه اسپرسو عملکرد دستگاه اسپرسو ساز نامیده می شود. برای درست کردن انواع نوشیدنی های برپایه اسپرسو نیازمند انواع امکاناتی هستیم که یک اسپرسو ساز خوب می تواند برای ما کار را راحت کند. همچنین عملکرد نیز رابطه مستقیمی با قیمت دستگاه خواهد داشت.
از دیگر امکانات اسپرسو ساز ها قابلیت گرم کن فنجان است. فیلتر آب که طعم و کلر ناخواسته را از بین میبرد و یا آسیاب قهوه نیز از دیگر آپشن های اسپرسو ساز های رده بالاتر بازار هستند.
یکی دیگر از قطعات و اجزای مهم یک اسپرسو ساز همان قالب های دسته داری است که درون آن پودر قهوه را قرار می دهند. کیفیت ساخت همین پرتا به کیفیت قهوه خروجی از دستگا بسیار کمک خواهد کرد. هرچه کیفیت پرتا بیشتر باشد پی کیفیت و گرمای قهوه تولید شده بیشتر خواهد بود. این معقوله به باکیفیت بودن و محکتر بودن قسمت های پلاستیکی و فلزی پرتا بستگی دارد و استقامت و کارایی دستگاه راب یشتر می کند. پرتا ها در سه نوع تک نازل، دو نازل و بدون نازل موجود هستند.
شما می توانید در این لینک لوازم خانگی های موجود در دیجی بروز را مشاهده کنید.