اندروید 12
اندروید 12 با قابلیت های جذاب منتشر شد

گوگل اندروید 12 را منتشر کرد

ساعاتی پیش گوگل جدیدترین سیستم عامل موبایل اش را منتشر کرد. البته لازم به ذکر است که فعلا اندورید 12 در دسترس عموم قرار داده نشده است. گفته میشود گوگل نسخه 12 اندروید را در پروژه متن باز Android (AOSP) منتشر کرده است. گوشی های موبایل نیز قرار است در طی چند هفته آتی، این بروز رسانی را دریافت کنند.

اندروید 12

هنوز تاریخ دقیقی از دریافت اندورید 12 منتشر نشده است. اما پس از عرضه آن، این نسخه جدید برای گوشی های هوشمند Pixel 3 ، Pixel 3A ، Pixel 4 ، Pixel 4A ، Pixel 4A 5G ، Pixel 5 و Pixel 5A در دسترس خواهد بود. همچنین Pixel 6 و Pixel 6 Pro آینده، به شکل پیش فرض با اندروید 12 عرضه خواهند شد. علاوه بر آن، اندورید 12 در همین سال جاری برای گوشی های برند سامسونگ، وان پلاس، اوپو، شیائومی، ریلمی، تکنو و ویوو در دسترس قرار خواهد گرفت.

در این راستا سخنگوی گوگل، خطاب به Android Central بیان کرده است: “ما در حال تکمیل آخرین نسخه با نسخه های منحصر به فرد Pixel و Pixel-first در Android 12 هستیم. لذا اندروید 12 طی چند هفته آینده در دسترس کاربران Pixel قرار خواهد گرفت.”

اندروید 12

این آپدیت جدید، یک تغییر اساسی در اندروید ایجاد خواهد کرد. این طراحی جدید با نام “متریال یو” شناخته میشود.

اندروید 12

در واقع Material You به توسعه دهندگان این امکان را میدهد تا بتوانند برنامه هایی طراحی کنند که با انتخاب کاربر سازگار باشد. گوگل اکثر برنامه های خود را با Material You در جدیدترین نسخه اندروید 12 به روز کرده است. حتی ابزارک ها نیز ظاهری جدید و مدرن پیدا کرده اند.

اندروید 12

کمپانی Realme اعلام کرده است که آپدیت اندروید 12 ابتدا روی گوشی های Realme GT عرضه می شود. در همین حال، وان پلاس بتای باز اندروید 12 را نیز به OnePlus 9 و OnePlus 9 Pro عرضه کرده است. لازم به ذکر است که گوشی های قدیمی وان پلاس، اندروید 12 را در ماه های آینده دریافت خواهند کرد.

جزئیات بیشتر

در ادامه میخوهیم به به بررسی قابلیت هایی بپردازیم که در حال حاضر به اندروید 12 اضافه شده است.

1) اولین قابلیت بزرگ اندروید 12، بر ویژگی حریم خصوصی متمرکز است. در واقع اندورید 12 گزینه های امنیتی بیشتری را اضافه خواهد کرد.

اندروید 12

2) ویژگی دوم تغییر رنگ غالب سیستم عامل بر اساس پس زمینه است. یعنی اندورید 12 رنگ های اصلی و فرعی پس زمینه را شناسایی میکند. سپس رنگ غالب سیستم (اکسنت) را بر اساس آن تغییر میدهد.

اندروید 12

3) قابلیت دیگر اضافه شدن ویجت ساعت میباشد. بر اساس این آپدیت، در اندروید 12، ویجت ساعت بر اساس تصویر زمینه ای که کاربر انتخاب کرده است، رنگ های متنوعی به خود میگیرد.

اندروید 12

4) قابلیت جدید دیگر، بر ویژگی Nearby Share مبتنی است. اندروید 12 سبب افزایش سرعت منوی پاپ آپ مربوط به قابلیت Nearby Share میشود. علاوه بر افزایش سرعت آن، فرایند اشتراک گذاری اطلاعات هم بسیار آسان تر صورت خواهد گرفت.

اندروید 12

5) قابلیت دیگر تحت عنوان جست و جوی سراسری شناخته میشود. در واقع اگر وارد منوی برنامه ها شوید، میتوانید در قسمت سرچ (جست و جو) به دنبال مخاطبین، اپلیکیشن، محتوا و … باشید. یک قسمت دیگر با نام Search on Google نیز اضافه شده است. تا کاربر محتوای مد نظر خود را علاوه بر محتوایی که درون گوشی دارد، در بستر وب جست و جو کند.

اندروید 12

6) ویژگی جدید دیگر، نمایشگر همیشه روشن است! در جریان این آپدیت، ساعت دیجیتال گوشی تغییر محل داده و به مرکز صفحه سوق پیدا کرده است. علاوه بر آن تاریخ در سمت چپ و بالا تعبیه شده است. همچنین هم تاریخ و هم ساعت با فونتی بزرگتر نوشته شده تا کاربر در تشخیص آن مشکلی نداشته باشد.

اندروید 12

7) تغییر دیگر در سیستم ناوبری اعمال شده است. به این شکل که سیستم ناوبری تا حدودی کوچک تر شده است. علاوه بر آن انیمیشن های جالبی هم هنگام تنظیم آن قابل رویت است.

اندروید 12

در نهایت گوگل ادعا می کند که اندروید 12 عملکرد دستگاه ها را نیز بهبود می بخشد. گوگل از توسعه دهندگان دعوت کرده است تا برنامه های خود را برای نسخه بعدی Android آماده کنند.