امکان جالب سنجش ضربان قلب و تنفس با استفاده از دوربین

امکان جالب گوگل برای پیکسل ها

دوربین پیکسل های گوگل به زودی و از ماه آینده قادر خواهند بود با استفاده از هوش مصنوعی ضربان قلب کاربر را پایش کرده و تنفس کاربر را اندازه بگیرند. می توان گفت از سال ۲۰۱۷ اپلیکیشن های مشابهی به بازار عرضه شده ولی هیچ کدام دقت مناسبی را ارائه نمی دهندو صحت و دقت این اپلیکیشن‌ها متفاوت بوده است.
به گفته گوگل انتظار می رود این قابلیت برای سایر موبایل های هوشمند اندروید نیز عرضه شود اما امکان اینکه این قابلیت برای آیفون عرضه می‌شود یا خیر نامعلوم است. البته ساعت هوشمند اپل و فیت بیت گوگل و همچنین محصولات مشابهی برای سنجش ضربان قلب این امکان را در خود دارند. همینطور شاهد این امکان در پرچمداران سامسونگ از سری Galaxy S5 بوده ایم.

تفاوت این دو حالت

اما تفاوت در اینجاست که یک پایشگر با سخت افزار جداگانه برای انجام این امور استفاده نمی شود که می تواند هزینه ساخت دستگاه را بالا ببرد. بیایید به نحوه کارکرد سنسور ضربان شمآر سامسونگ نگاه کلی تری بیاندازیم. آیا می دانید سنسور ضربان قلب سامسونگ چگونه کار می کند؟ این سنسور با تاباندن نور قرمز به نوک انگشت شما و بازنگری تغییر رنگ جزپی بافت انگشت به تعداد دفعات ضربان قلب شما پی می برد. همانطور که حدث می زنید این کار باید از دوربین گوشی موبایل نیز انتظار برود. گوگل و بسیاری از اپلیکیشن های موبایل نیز از همین قابلیت دوربین برای سنجش ضربان قلب و شما استفده می کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نحوه کار سنجش ضربان قلب به کمک دوربین

نحوه کار این اپلیکیشن که با دوربین کار می کند به این صورت است که کاربر می بایست انگشت خود را بر روی لنز قرار داده تا لنز بتواند از طریق تغییر رنگ جزئی که در بافت انگشت دست ایجاد می شود ضربان قلب را تشخیص دهد. مشخصاً این تغییر جزئی رنگ مربوط به جریان خون می باشد. در بخش سنجش تنفس نیز گوگل راه حل خود را ارائه داده است. نحوه کار آن به این صورت است که دوربین با توجه به تغییرات حرکت بالا تنه تنفس کاربر را اندازه گیری می کند.
به گفته مدیر محصول گوگل هلث این اپلیکیشن به کاربرانی کمک می کند که می خواهند ضربان قلب و تنفس خود را بررسی کنند اما به دستگاه هایی که این قابلیت ارائه می‌کنند دسترسی ندارند. همچنین گفته شده این فناوری در سنجش ضربان قلب فقط دو درصد خطا دارد البته قرار است که این میزان خطا کاهش یابد. برای اراه این قابلیت منتظر اپلیکیشن جدیدی نباشید چون این قابلیت در آپدیت جدید اپلیکیشن گوگل فیت قرار خواهد گرفت. می توان گفت که گوگل فیت پاسخی به HealthKit است.
این اپ با استفاده از سنسور های موبایل شما می تواند رفتار های ورزشی و تحرک های شما را پایش کند. همچنین با نرم افزار ورزشی گوگل یا همان گوگل فیت می توانید میزان پیاده روی و دوچرخه سواری خود را ثبت کرده و از برنامه هوشمند کاهش وزن اپ استفاده کنید. متاسفانه اپ مخصوص موبایل امکان دریافت اطلاعات دستگاه های هوشمند مانند اسمارت واچ ها یا بند های هوشمند شما را که قبلا ثبت شده اند را به موبایل انتقال دهند. البته گفته می شود که این امکان به زودی با آپدیتی جدید به اپ افزوده خواهد شد.