دستیار صوتی الکسا آمازون
الکسا یک دستیار صوتی با هوش و بی نظیر

پیش از آنکه بخواهیم بیشتر درباره ی الکسا صحبت کنیم، شاید بهتر باشد ابتدا ببینیم که اصلا الکسا چیست؟ متاسفانه بسیاری از کاربران به صورت دقیق اطلاعی از الکسا و ماهیت واقعی آن ندارند و همین موضوع باعث می شود فکر کنند که الکسا یک دستگاه موبایل و یا کامپیوتر است که در واقعیت اصلا چنین نیست!

دستیار صوتی الکسا دقیقا چیست؟

اگر بخواهیم جواب این سوال فقط در یک جمله ی کوتاه بیان کنیم باید بگوییم، الکسا یک دستیار شخصی برای کمک و تسهیل در انجام کار های مختلف است. به صورت ساده تر دستیار صوتی الکسا که متعلق به شرکت آمازون است، چیزی شبیه به دستیار صوتی سیری در کمپانی اپل می باشد. شما می‌ توانید از الکسا سوال‌ های مختلفی را بپرسید و او نیز بر اساس اطلاعاتی که در دسترس دارد به شما پاسخ می دهد. برای مثال شما از الکسا می پرسید که امروز آب و هوا چطور است؟ و الکسا با دسترسی به اینترنت می تواند به راحتی اطلاعات مربوطه را استخراج و به شما بر همان اساس پاسخ دهد.

دستیار صوتی الکسا در حقیقت چیزی بسیار هوشمند تر و کارآمد تر از یک ابزار برای پیگیری وضعیت هوا و یا نتایج مسابقات ورزشی است. این ربات بسیار هوشمند می تواند تقریبا هر کاری که شما در زندگی روزمره به آن نیاز دارید را به راحتی برای شما به انجام برساند. برای نمونه می تواند پیتزا سفارش دهد، چراغ های خانه را خاموش و روشن کند، به دوست صمیمی تان زنگ بزند و در نهایت به صورت کاملا روان و انسانی با شما درباره ی مسائل روزمره صحبت کند.

چگونه می توان از دستیار صوتی الکسا استفاده کرد؟

اگر شما نیز تا به اینجا علاقه مند شدید تا درباره ی چگونگی استفاده از این دستیار صوتی جذاب بیشتر بدانید، ادامه ی مطلب را از دست ندهید. به صورت خلاصه برای استفاده از الکسا، شما باید دستگاهی با قابلیت دسترسی به آن را خریداری نمایید. در حال حاضر معروفت ترین دستگاه های حاوی این دستیار صوتی پیشرفته  اکو (Echo) ، تپ (Tap)  و دات (Dot) هستند که از محصولات شرکت بزرگ آمازون می باشند، البته نمی توان گفت آمازون با استفاده از این دستیار صوتی در این دستگاه ها که ساخت خودش است ، انحصار الکسا را حفظ نموده است زیرا امروزه بسیاری از کمپانی های دیگر نیز از این دستیار صوتی بر روی محصولات تولید شان استفاده می ‌کنند که با خریداری آن ‌ها از الکسا و قابلیت های بی نظیر آن نیز بهره‌ مند شوید.

آمازون با ارائه این امکان به شرکت های سازنده ی دیگر نشان داده است که بیشتر از آنکه علاقه مند به فروش محصولات تولیدی خودش باشد، به توسعه ی الگوریتم و استفاده ی حداکثری از الکسا علاقه دارد تا بتواند با استفاده از اطلاعات بسیار زیاد بدست آمده این الگوریتم هوشمند را هر روزه بهبود بخشد.

الکسا آمازون چیست

دستیار صوتی الکسا در آینده نزدیک ذهن شما را می خواند

کمپانی آمازون از حدود یک سال و چند ماه پیش به ‌آرامی در حال  اجرای یک قابلیت جدید و حیرت آور با ‌نام Hunches در دستیار صوتی الکسا می باشد. آمازون با توسعه ی این قابلیت جدید به الکسا امکانات حیرت آوری اضافه می کند به گونه ای که به نظر می رسد این دستیار صوتی می تواند ذهن کاربران را بخواند و پیش از آنکه آنها درخواستی داشته باشند پاسخ مناسب آن ها را فراهم آورده باشد.

البته الکسا نمی تواند دقیقا همچنین کاری را انجام دهد اما به صورت خلاصه پیش بینی های دقیق الکسا از کجا نشات می گیرند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هوش مصنوعی که این روز ها نیز بسیار در موردش مطالب مختلف و شگفت انگیزی به گوشی می رسد، نقش اصلی را ایفا می کند.

الکسا با استفاده از هوش مصنوعی و البته جمع آوری اطلاعات شخصی از هر نفر بعد از مدتی استفاده از آن، قادر به تشخیص الگو های رفتاری و روند های فکری در او می شود. برای مثال الکسا با توجه به اطلاعاتی نظیر آنکه فردی چند هفته است در یک ساعت مشخصی می خوابد، می تواند پیشنهاد خاموش کردن چراغ های خانه را در حوالی همان ساعت بدهد و پیش از آنکه فرد درخواست کند، خودش دست به کار شود.

جمع بندی درباره ی دستیار صوتی الکسا

با پیشرفت تکنولوژی و به ویژه فناوری های نوین امروزی که از جمله معروف ترین آن ها هوش مصنوعی می باشد، دستیاران صوتی نظیر الکسا آمازون و سیری از شرکت اپل به کمک ما آمده اند تا هر آنچه که نیاز داریم را سریع تر و آسان تر از قبل بدست بیاوریم.

با وجود کارایی بسیار بالای این وسایل اما برخی افراد معتقدند این ابزار در پشت پرده مشغول به جاسوسی و دزدی اطلاعات می باشند که البته هنوز شواهد قطعی مبنی بر این ادعا ها وجود ندارد. به هر حال بهتر است در استفاده از دستیاران صوتی مختلف در زندگی خصوصی حریم مطمئنی در نظر بگیریم تا در آینده دچار مشکل نشویم.