احتمال لغو 70 درصدی نمایشگاه MWC

MWC بارسلونا ( کنگره جهانی موبایل ) یک نمایشگاه تجاری است که سالانه توسط انجمن GSMA برگزار می شود و عمدتا به صنعت ارتباطات سیار اختصاص داده شده می شود. این رویداد در حال حاضر در Fira de Barcelona Gran Via، معمولاً در ماه فوریه یا اوایل ماه مارس برگزار می شود. بهترین شرکت ها در ارائه محصولات مربوط به صنعت ارتباطات، ارائه دهندگان تجهیزات شبکه، نمایندگان شرکتهای مخابراتی بی سیم و مطبوعات شرکت می کنند. سالانه حدود 100 هزار نفر در این رویداد شرکت می کند و تولید کنندگان تلفن های همراه اغلب از این رویداد برای رونمایی جدیدترین دستگاه های خود استفاده می کنند. GSMA برند MWC را به دو نمایشگاه تجاری دیگر در شانگهای چین و لس آنجلس ایالات متحده گسترش داده است، اما اصلی ترین آن به بارسلونا برمی گردد.

با فراگیر شدن بیماری کرونا در سراسر جهان، برگزاری رویداد MWC را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است به گونه ای احتمال می رود در سال 2020 رویداد ام دبلیو سی برگزار نشود. با این که کشور میزبان سالم است و در حال حاضر درگیر این اتفاق نشده است اما انجمن GSMA برگزاری این رویداد را غیر ممکن میداند. انجمن GSMA عنوان کرده است گرچه از دست دادن این همه مخاطب مسلما ضرر بزرگی برای بارسلونا خواهد بود اما عواقب خطرناک آن غیر قابل پیش بینی است. طی چند روز گذشته، شرکت های بزرگی همچون سیسکو، نوکیا، فیس بوک و BT از این رویداد خارج شده اند چرا که تمامی این شرکت ها ترس دارند که مبادا کارکنان آن ها در معرض ابتلا به این ویروس قرار بگیرند. در حال حاضر شرکت الجی نیز در سایت موبو عدم حضور خود را اعلام کرده است و شرکت چینی ZTE نیز روند برنامه های خود را عقب انداخت. شرکت های هواوی و ZTE، سازنده برتر گوشی های هوشمند چین، در این نمایشگاه حضور دارند و گفته اند که مدیران و کارکنان آنها قبل از حضور در نمایشگاه، یک دوره قرنطینه دو هفته ای را می گذرانند.

به نظر می رسد که رویداد مهم دیگری در ماه فوریه در سان فرانسیسکو برگزار خواهد شد که به عنوان نمونه ای کوچکتر از MWC شناخته شده است. گویا مدیران برنامه RSA در سان فرانسیسکو برای کنترل بیماری محدودیت سفر را اعمال کرده اند که تا به الان تعدادی زیادی از افراد مجبور شده اند که سفر خود را لغو کنند و در خبرها داریم که گویا دو نفر از این افراد از سخنرانان این رویداد بوده اند.

در حال حاضر همه ی افراد منتظر هستند تا ببیند که رویداد کامپوتکس برگزار خواهد شد یا نه؟ در گذشته این رویداد همواره در ماه ژوئن در تایوان برگزار می شده است. البته در سال 2003 یک بار دیگر این اتفاق برای رویداد کامپوتکس رخ داد که به علت شیوع بیماری SARS این رویداد در ماه سپتامبر برگزار شد. اما هیچ نشانه ای از این اتفاق در حال حاضر وجود ندارد.