شارژر مشترک برای تمام گوشی ها
اتحادیه اروپا به دنبال شارژر مشترک برای همه گوشی ها است

اتحادیه اروپا به دنبال شارژر مشترک برای همه گوشی ها است

گفته میشود اتحادیه اروپا امروز از برنامه هایی خبر دارد که بر اتصالات USB-C به عنوان درگاه شارژ استاندارد برای همه گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه های الکترونیکی مبتنی است. به عبارت دیگر مطابق این قانون همه دستگاه ها باید از شارژر تایپ سی بهره ببرند. این اتحادیه ادعا میکند که این قانون در راستای کاهش زباله های الکترونیکی است. پیش بینی میشود این قانون، بیشترین ضربه را به اپل خواهد زد.

این اقدام گامی بلند مدت و در عین حال تهاجمی برای برند اپل به حساب می آید. اپل که آیفون های آن مجهز به درگاه متفاوتی هستند، مدت هاست که با این طرح مخالف است. اپل معتقد است که این امر باعث میشود نوآوری ها خفه شوند! و به زباله های الکترونیکی بیشتری منجر شود، زیرا همه شارژرهای فعلی که USB-C نیستند منسوخ می شوند.

شارژ مشترک برای تمام گوشی ها

قانون جدید به احتمال زیاد در سال 2024 اجرایی خواهد شد. زیرا ابتدا باید توسط پارلمان اروپا تصویب شود و سپس توسط تولید کنندگان به تصویب برسد. علاوه بر گوشی های موبایل، این امر در مورد دوربین ها، هدفون ها، اسپیکر های قابل حمل، کنسول های بازی ویدئویی و … نیز باید اجرایی شود.

جزئیات بیشتر شارژر تایپ سی

البته در این میان شارژهای بی سیم تغییری نخواهند یافت. اما تغییر اصلی مربوط به آیفون هایی است که در حال حاضر دارای درگاه شارژ Lightning اختصاصی هستند.

این خبر با انتقاد شدید برخی از ناظران فناوری مواجه شده است. بندیکت اوانز، تحلیل گر فناوری، در توییتر گفت: “این یک راه عمیقاً احمقانه برای رویکرد طراحی و استاندارد سازی محصول است.” “در 5 سال چه اتفاقی می افتد، وقتی کسی می خواهد از اتصال دهنده بهتری استفاده کند؟”

شارژ مشترک برای تمام گوشی ها

با این حال اگر این قانون به پیشنهاد کمیسیون اروپا تصویب شود، فروش یک دستگاه الکترونیکی بدون درگاه شارژ USB-C غیرقانونی خواهد بود. یک مقام کمیسیون گفته است که اپل مجبور است برای محصولات خود در سراسر اتحادیه اروپا به USB-C روی بیاورد و آیپدهای جدیدی با چنین درگاه های شارژ به فروش برساند. گفته میشود این قانون جدید برای اپل تا 1 میلیارد دلار هزینه بر خواهد بود.