آموزش نحوه کاهش مصرف دیتای گوشی بی هزینه

اینترنت دیتای گوشی، یکی از راحت ترین و در دسترس ترین راه ها برای برقراری ارتباط با جهان خواهد بود. اما چرا مصرف دیتای گوشی می تواند هزینه ای بیشتر نسبت به اینترنت وای فای را در بر داشته باشد؟ چگونه می توانیم هزینه های موجود را به آسانی کاهش دهیم تا در نهایت در بازه ی زمانی طولانی تری از آن استفاده کنیم؟

پاسخ سؤالات بالا را در این مطلب به صورت کامل توضیح خواهیم داد، برای این منظور با دیجی بروز همراه باشید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

یک بررسی ساده به شما نشان می دهد که در طول یک ماه تا چه اندازه برای خرید بسته های مربوط به دیتای گوشی هزینه پرداخت می کنید. هرچه مصرف شما با مدیریت همراه شود، نتیجه بهتری دارد. به نوعی هم به هدف برقراری ارتباط و هم به هدف کاهش هزینه نایل می شوید.

شما برای آنکه بتوانید از هر نوع سرگرمی کمک بگیرید، نیاز دارید تا دیتای گوشی خود را روشن کنید. در مکان هایی که امکان دسترسی به وای فای وجود دارد نیازی به استفاده از دیتا نیست، اما در سایر موارد حتماً از روش راحت یعنی اینترنت گوشی بهره می برید. بنابراین اینترنت دیتا گوشی مزیتی نیست که به راحتی بتوان آن را حذف نمود یا جایگزین دیگری را معرفی کرد.

در حقیقت نیازی نیست تا شما هزینه زیادی را برای آنالیز مصرف خود بپردازید، این بررسی توسط گوشی شما انجام می دهد. اما باید راه بررسی مربوط به آن را بدانید. شاید از مصرف اینترنت گوشی خود متعجب باشید، اما در حقیقت این مصرف را نمی توان انکار کرد. علاوه بر مصرف دیتا، شارژ گوشی شما هم به چنین ترتیبی زودتر از حالت معمول به پایان می رسد.   

 آنالیز مصرف دیتا توسط  Data Saver

برای آنکه از این ویژگی کمک بگیرید، باید حتماً از جدیدترین گوشی های با سیستم عامل اندروید بهره ببرید. زیرا آنالیزگر مورد نظر به تنهایی در اندروید 7 وجود دارد. در اندرویدهای پایین تر از آن چنین گزینه ای را مشاهده نمی کنید. Data Saver یعنی مزیتی که می تواند از تمامی داده های شما محافظت به عمل آورد. در حقیقت این تکنولوژی بسیار کاربردی در حدود سه سال است که مورد بررسی قرار گرفته و نتایج مثبتی هم دارد.

برای کمک گرفتن از آن باید به قسمت مربوط به تنظیمات در گوشی اندرویدی خود بروید. این بخش متمایز از سایر آیکون ها بوده و کاملاً تشخیص داده می شود. پس از آن به گزینه ی اینترنت و شبکه های قابل دسترس وارد شوید. در این جا می توانید این مزیت یعنی محافظت کننده یا ذخیره کننده دیتا را مشاهده کنید. بنابراین بر روی آن ضربه بزنید تا فعال شود.

محافظت کننده دیتا چه سودی دارد؟

در واقع شاید از برخی از برنامه های مصرف کننده اینترنت باخبر نباشید. به ظاهر شما یک برنامه را باز کرده اید، اما غافل از آنکه در کنار آن سایر برنامه ها هم در حالت باز و در حال مصرف دیتا هستند. به عنوان مثال در شبکه اجتماعی مشغول بکار هستید یادر حال چت کردن با دوست خود هستید. در این حالت پیام های صوتی و تصویری برایتان ارسال می شود. این پیام ها بدون اجازه دانلود خواهند شد.

اما محافظت کننده دیتا دقیقاً در این فاصله زمانی وارد عمل می شود. تا زمانی که از شما اجازه نگیرد برای باز کردن فایل ها اقدامی انجام نمی دهد. همچنین تمامی اپلیکیشن های اضافی را غیرفعال می کند. در واقع به راحتی می توانید مشکل دانلود شدن خودکار اپلیکیشن ها را در زمان دانلود یک آهنگ هم به آسانی حذف کنید. در برخی از مواقع این مصرف کننده های دیتا از نوع تبلیغاتی هستند.

این شیوه می تواند تمامی فعالیت های پیش رو را همانند قبل در اختیارتان قرار دهد، اما در عین حال هر نوع عامل مزاحمی برای مصرف دیتا را هم از بین ببرد. حتی با وجود محافظت کننده دیتا این امکان هم وجود دارد تا برخی از برنامه ها را از محدودیت خارج نمایید. بنابراین می توانید در این لیست، بیشترین برنامه های روزانه خود را قرار داده تا محدودیتی اعمال نشود. این گزینه Unrestricted data نام دارد.

 برای آنکه بتوانید مصرف دیتا خود را به شیوه مطلوبی مدیریت کنید باید بر روی لیست خود هم تمرکز داشته باشید. سعی کنید تعداد برنامه های کمتری را به این لیست اضافه کنید تا به معنای واقعی کاهش مصرف داده ها را تجربه نمایید. پس مدیریت این بخش برعهده خود شما قرار دارد و محافظت کننده دیتا مسئول محافظت از آنها نیست.

هشدار برای مصرف داده ها را فعال نمایید!

در گوشی های هوشمند قابلیتی وجود دارد تا هشدارهایی را تنظیم کنید. هشدارهای مربوطه، در صورت مصرف بیش از اندازه دیتا، فعال می شوند. در حقیقت زمانی که دیتا روشن است و شما در این روز یا در یک بازه ی زمانی میزان مصرف بالایی دارید، در بالای گوشی نوتیفیکیشنی نشان داده می شود. این هشدار برای مصرف بیش از اندازه شماست.

برای این که چنین نوتیفیکشنی را فعال کنید می توانید در همان بخش مربوط به شبکه ها و اینترنت بر روی شبکه تلفن همراه ضربه بزنید. حالا در بخش هشدارها گزینه Data warning & limit را بزنید. امکان تنظیم کردن هشدار و همچنین محدود نمودن داده هم وجود دارد. در صورتی که هر دو فعال باشند هم اخطار و هم محدودیت برای شما اعمال می شود.

تنظیم عدد مربوط به مصرف داده ها

برای آنکه بتوانید تصمیم گیری بهتری بر روی مصرف داده ها داشته باشید، نیاز است تا پیش از اتمام بسته خریداری شده، مدیریت را آغاز کنید. بنابراین در ابتدای هر ماه یک عددی بر حسب گیگ در بسته اینترنت برای شما فعال است . شما می توانید با رسیدن این عدد به نصف هشدار را فعال کنید. مثلا اگر ماهانه 5 گیگ برای شما فعال بوده می توانید این عدد را بر روی 2.5 تنظیم کنید. از آن پس مدیریت مصرف را بهتر انجام می دهید.

این نکته را بخاطر بسپارید که محاسبه مصرف داده ها در گوشی همراه شما با محاسبه آن توسط اپراتور تفاوت هایی دارد و عیناً یکسان نیستند.