آباژور ایستاده شوگان ترا از مهم ترین طراحی های لایتینگ

نقد و بررسی آباژور ایستاده شوگان ترا

 

 

ماریو بوتا معمار اهل سوئیس از طراحان و معماران بنام جهان است و با بزرگانی همچون تیتا کارلونی همکاری کرده است. در ادامه به یکی از محصولات طراحی شده توسط ایشان را مورد نقد قرار خواهیم داد. محصول آباژور ایستاده شوگان ترا از آیکونیک ترین طراحی های محصولات لایتینگ یا نور پردازی در جهان است که از فرهنگ زیبای ژاپنی الهام گرفته است. برای نقد و بررسی این محصول هنری با دیجی بروز همراه باشید.

ویژگی های ظاهری آباژور ایستاده شوگان ترا

 

 

آباژور ایستاده shogun terra floor lamp از فرم های هندسی آشنایی تشکیل شده است. فرم ساده و استوانه ای بدنه در کنار پایه های مکعبی طراحی محصول را منحصر به فرد کرده است. سطح مشبک و استوانه ای شکلی برای قسمت پخش نور درنظر گرفته شده است و نور را بصورت فیلتر شده به چشم کاربر می رساند. با تغییر زاویه ی  این لامپ کاربر امکان تغییر میزان نور را دارد. دسته ای در کنار این دو شبکه وجود دارد که از آن می توان برای این تغییر زاویه کمک گرفت.

دیگر ویژگی های ظاهری محصول

 

 

اتصال بدنه و پایه نیز از سه مکعب تشکیل شده و بخش استوانه ای با تغییر شکل به بخش پایه متصل می شود. برای روشن و خاموش کردن چراغ نیز می توان از یک دکمه پدالی کمک گرفت. فیلتر های دستگاه نیز از دو فیلتر جداگانه تشکیل شده اند که دارای پایه های باریکی هستند. این فیلتر ها نیز توسط دسته ای که در قبل به آن اشاره شد قابیت همپوشانی را به فیلتر ها می دهد. در قسمت پائین چراغ تعداد 17 عدد خط افقی گرداگرد بدنه رسم شده اند. در پائین دستگاه نیز عینا همین خطوط ولی با تعداد دو عدد وجود دارند.

تفسیر

 

 

المان های زیادی را بین این محصول و فرهنگ ژاپنی می توان یافت. ساده بودن محصول درکنار اشکال هندسی اشاره مستقیمی به مبلمان و معماری کلاسیک ژاپن دارد. به گونه ای این محصول ساده و بدون آلایش اضافی طراحی شده که با نگاه کردن به آن متوجه تشابه و همخوانی آن با فرهنگ شرق آسیا می شویم. برای مثال یکی از مهم ترین اجسام دکوراسیون یک شوگان زره و ادوات جنگی ای است که بصورت ایستاده در اتاق ایشان نگاه داشته می شده است. رنگ دستگاه شیری رنگ است که باز هم به رنگ در و پنجره های خانه های ژاپنی اشاره می کند.

دیگر ویژگی های ادراکی آباژور ایستاده شوگان ترا

 

در بخش پائینی بدنه شاهد پایه ای هستیم که بی شباهت به فرهنگ نشستن مردم ژاپن نیست. این نماد احترام برای مردم ژاپن است که در محصول خود را نمایان می کند. بخش بالایی چراغ مهم ترین اشتراک بین فرهنگ ژاپنی و محصول است. پنجره های مشبک فیلتر این دستگاه دقیقا مانند پنجره های مشبک معماری کلاسیک ژاپن طراحی شده است تا جایی که حتی ظرافت آن نیز به این موضوع اشاره دارد. این فیلتر ها نور را ملایم تر می کنند. تا در کنار دیگر ویژگی ها مرائات نظیری از فرهنگ مردم شرق آسیا تداعی کند.

داوری

ایستایی آباژور ایستاده بطور کامل قابل اطمینان نیست و احتمال شکستن یا دفرمگی بخش بالایی و ظریف دستگاه وجود دارد. نور محصول برای استفاده مناسب است و قابلیت تغییر میزان نور نیز مناسب بشمار می رود. نکته دیگر در مورد طراحی کلید عملکرد دستگاه است که بر روی زمین قرار گرفته و بستگی به مبلمان مورد استفاده در مجاورت محصول می تواند بر عملکرد آن تاثیر بگذارد. سادگی طراحی محصول به همخوانی با دکوراسیون های مدرن و مینیمال کمک می کند.